Subsidie voor sloop van ruim 200woningen Provincie trekt750.000euro uit voor verkeersveiligheid 5 Gedeputeerde Harry van der Maas wil dat ook andere wegbeheerders meer geld steken in verkeersveiligheid. Vooral nu het aantal slachtoffers stijgt. Ook gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, mobiliteit) ziet de be richten binnenkomen op zijn mo biele telefoon, wanneer in Zeeland een dodelijk verkeersslachtoffer valt. Afgelopen maandag nog. „Ie mand van 18. Zulke berichten zijn triest en schokkend." Hij maakt zich zorgen. In 2015 vielen in Zeeland vijftien dodelijke slachtoffers. De gemiddelde leeftijd was 62 jaar. Vorig jaar steeg - ook landelijk - het aantal verkeers slachtoffers. „Een trendbreuk", al dus Van der Maas. Het waren er twintig. Gemiddelde leeftijd: 45 jaar. En nu, 2017 is nog geen twee maanden oud, zijn er alweer vijf dodelijke slachtoffers te betreuren, met een gemiddelde leeftijd van 33 jaar. „Er zitten wel heel jonge mensen bij", zegt Van der Maas. Kenmer kend voor de Zeeuwse ongelukken is dat ze vaak eenzijdig zijn en plaatsvinden op smalle, onover zichtelijke polderwegen. „Daarbij kan concentratie een rol spelen", al dus Van der Maas. Aandacht Niet toevallig is aandacht een van de speerpunten in het jaarplan ver keersveiligheid waarvoor het dage lijks provinciebestuur gisteren 750.000 euro heeft uitgetrokken. Centraal daarin staat het tegengaan van het gebruik van smartphones in het verkeer. De andere speer punten zijn de fiets en de snelheid. Er wordt onderzoek gedaan naar de drukte op fietspaden, fietshelmen en -verlichting worden gepromoot en er komt een databank van knel punten voor fietsers. Om de snel heid in te perken komt er onder meer een nieuw bord bij wegwerk zaamheden en vindt in het voor jaar een 'ludieke actie voor automobilis ten' plaats. Vorig jaar is de aanpak van de ver- Laat Rijkswaterstaat, het waterschap en de gemeenten zelf ook met acties komen keersveiligheid in Zeeland anders georganiseerd, door gemeenten, waterschap, Rijkswaterstaat en Openbaar Ministerie een promi nentere rol te geven en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) meer te laten mo nitoren wat het effect is van maat regelen. „We hebben voor een an dere werkwijze gekozen", verklaart Van der Maas. „Laat Rijkswater staat, het waterschap en de ge meenten zelf ook maar met acties op de proppen komen. Op die ma nier kunnen we de 750.000 euro van de provincie misschien ver dubbelen. We mogen ook van an dere wegbeheerders verwachten dat ze geld vrijmaken." Namens de twaalf provincies gaat Van der Maas bij het nieuwe kabi net aankaarten dat verkeersveilig heid 'hoger op de agenda' komt. „Onze missie blijft: op weg naar nul vermijdbare verkeersslachtoffers. Dan gaan we niet zeggen dat we er wel twee accepteren. Elke Zeeuw moet 's avonds veilig kunnen thuis komen." „De Provinciale Impuls Wonen werkt als een vliegwiel", zegt ge deputeerde Carla Schönknecht (WD, ruimtelijke ontwikkeling). Ze is trots op de sloopregeling. Voor de vijfde keer op rij is een groot bedrag uitgetrokken om de verkrotting van Zeeland tegen te gaan. Waar het straatbeeld verloedert door onverkoopbare of onver huurbare krotten, schiet de pro vincie te hulp. Particulieren en woningcorporaties kunnen subsi die aanvragen om vervallen wo ningen te slopen of samen te voe gen. Vorig jaar werden in totaal 43 aanvragen ingediend. Daarvan is er één afgewezen en werden er drie tussentijds ingetrokken. Met 2,3 miljoen euro in kas was er ruim voldoende geld om de 39 overge bleven projecten te kunnen sub sidiëren. Het gaat om de sloop van 19 par ticuliere woningen en 182 sociale huurwoningen. Bij 26 projecten worden één of meer vervallen wo ningen uit de markt genomen. De ruimte die vrijkomt, wordt ge bruikt voor het bijtrekken van een tuin, het bouwen van een schuur, het vergroten van de woonkamer of levensloopbestendig maken van de woning. In andere gevallen wordt een nieuwe woning ge bouwd. Soms gaat het om complete hui zenblokken, bijvoorbeeld in Sint Jansteen en Aardenburg. In Bres- kens worden 53 sociale huurwo ningen door Stichting Woongoed Zeeuws-Vlaanderen gesloopt als onderdeel van een herstructure ringsproject. Op de vrijgekomen locatie zullen 46 levensloopbe- stendige en energieneutrale huurwoningen worden terugge- bouwd. Bij het beoordelen van de aan vragen voor de Provinciale Impuls Dit jaar komt er een zesde ronde van de sloopregeling. Uit de vorige ronde bleef vijf ton over wonen hanteert de provincie een puntensysteem. Daardoor komen ze in een rangorde. Als er meer aanvragen zijn dan er geld is, val len de laagst scorende projecten af. Dat was dit jaar niet geval. De provincie heeft ook door een ex terne organisatie laten beoordelen of er bij de toekenning van de sub sidies geen sprake is van staats steun. Dit jaar komt er een zesde ronde van de sloopregeling. Uit de vorige ronde is vijf ton overgebleven. In de begroting voor dit jaar is een miljoen gereserveerd, zodat er in 2017 in totaal 1,5 miljoen euro be schikbaar is. woensdag 22 februari 2017 EB Elke Zeeuw veilig naar huis Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Harry van der Maas Er verdwijnen de komende jaren meer dan 200 krotten uit het Zeeuwse straatbeeld. De provincie heeft er bijna 1,8 mil joen euro voor over om ze te laten slopen. Er komen 123 nieuwe woningen voor in de plaats. Dat zorgt voor 21,5 mil joen euro aan omzet in de bouw. Ernst Jan Rozendaal Middelburg A Willemstraat 7 in Hoek voor de opknapbeurt, fotos provincie zeeland A Willemstraat 7 kon met de toekenning van subsidie worden verbouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33