gaat het goed fout, maar sexting is ook leuk' 3 VAAK NIET AAN DE GEVOLGEN VAN WAT ZE DOEN met de vraag of ze de foto's wilden verwijderen. Ze kreeg een scheldpartij als ant woord, en werd vervolgens geblok keerd." Het meisje is 'kwaad en verdrie tig'. Haar vader laaiend. „Het liefst zou je de mensen die dit doen on deruit willen schoffelen. Je staat machteloos als ouder. Je kunt de da ders niet bereiken. Dat is zo frustre rend. Ze staan er niet bij stil welke gevolgen dit heeft." De foto's van beide tieners wer den vrij snel verwijderd. De ouders hebben geen aangifte gedaan bij de politie. „Ik twijfel, omdat mijn dochter niet op de foto staat", zegt de moeder van de zestienjarige scholiere. Jelle Gernler, directeur van prak tijkschool De Wissel in Goes, hoorde maandag dat ten min ste vier van zijn leerlingen op het account te zien waren met een fo tootje en denigrerende teksten. „De betrokken leerlingen voelen zich hier ellendig onder. We hebben meteen de nodige zorg aan hen be steed. Collega-scholen hebben we gebeld om hen op de hoogte te stel len en we hebben uiteraard onmid dellijk contact opgenomen met de politie." Gernler noemt de hele si tuatie 'heel erg naar'. Brief Ook zijn school licht de leerlingen op allerlei manieren voor over de gevaren van internet. „Maar de theorie is wat anders dan de werke lijkheid." De Wissel heeft de ou ders en verzorgers van de leerlingen per brief op de hoogte gesteld. Het Pontes Goese Lyceum en het Ostrea Lyceum zijn op de hoogte van het bestaan van het account. Beide scholen laten weten dat ze de zaak onderzoeken. Ze hebben ook contact opgenomen met de politie. „Waar nodig ondernemen we actie naar leerlingen toe", zegt rector Ca- rin Biesterbosch van het Goese Ly ceum. Hoewel in de lessen aan dacht besteed wordt aan de gevaren van sociale media, is het 'heel inge wikkeld' om dit soort pesterijen te voorkomen, zegt ze. „Kinderen zien onvoldoende wat het effect is. Dat speelt vooral bij leerlingen uit de jongere groepen. Ze willen mee doen, erbij horen. En realiseren zich minder wat het gevaar is." De politie bevestigt dat verschil lende scholen aan de bel hebben getrokken over de kwetsende Insta- grampagina. Er zou ook formeel aangifte gedaan worden, maar of dat ook al daadwerkelijk gebeurd is, kon de politie niet zeggen. Sexting kan een fijn onderdeel van een relatie zijn, breng jongeren dat bij Je kunt duidelijk afspreken: als het uit gaat, wil ik zien dat je ze ver wijdert. En het moet duidelijk zijn dat je nooit een foto doorstuurt van de borsten van je (ex)-vrien- din, ook al ben je er trots op. Je zou toch in gezelschap ook niet zo maar haar truitje omhoog trekken en zeggen: 'kijk eens hoe mooi!'" Het valt best mee met het aantal jongeren dat wel eens zelf een blootfoto of-fdmpje ('sext') van zichzelf verstuurd heeft, denkt Duits. „De media meten inciden ten breed uit. Daardoor lijkt het erger." Cijfers dienen met enig wantrouwen te worden bezien. „Er staat nooit een foutmarge bij, wat bij kleine aantallen heel verte kenend kan werken. Bovendien verschilt de definitie van 'sext' per onderzoek. Ik las eens: 'sexy foto van jezelf met getuite lippen'. Nou, daar valt zo ongeveer elke selfie onder." Zelf denkt Duits dat circa vijf procent van de jongeren wel eens een sext verstuurt. „Jongeren zijn op seksueel vlak best braaf en rus tig, weten we. Als je kijkt naar het aantal volwassenen dat wel eens pikante foto's of fdmpjes heeft verstuurd, kom je veel hoger uit. Met een natte vinger zeg ik: zeker rond de 15 procent. Het zijn de jon geren die worden doodgegooid met informatie over de gevaren van sexting. Ouderen realiseren zich de risico's amper." Bij het landelijke meldpunt voor sexting (gericht op jongeren) ko men heel veel telefoontjes van bel lers boven de 18, weet Duits. „Ou deren zijn degenen met het geld, degenen die aantrekkelijk zijn voor afpersing. Bendes die sextor- tion als verdienmodel hebben, zullen eerder een man van 54 dan een meisje van 12 belagen. Wat haar tegenstaat, is de ma nier waarop jongeren spreken over leeftijdsgenoten die blote foto's posten. „Je bent 'dom', 'een hoer' als je sext. Maar zoiets is binnen Als je het allemaal hoort, zou je denken, seks, nooit aan beginnen! een intieme relatie helemaal niet raar. Het is toch een beetje dat kor- terokjesverhaal. Droeg je een kort rokje? Dan is het je eigen schuld dat je verkracht wordt. Onzin: de gene die verkracht is schuldig." Seksuologe Astrid Kremers is het roerend met haar eens. „Wat on derbelicht blijft, is dat het ge woonweg verbóden is om beeld materiaal door te sturen." Seks en risico's horen bij elkaar, zegt de seksuologe: „Je kunt er ongewenst zwanger van raken, ziektes van krijgen, je kunt verkracht worden. Als je dat allemaal hoort, zou je denken: vreselijk, nóóit aan seks beginnen! Maar meestal is seks heel leuk. En sexting ook, meestal gaat het goed. Alleen: als het fout gaat, gaat het goed fout. Dat is het nadeel van internet: als iets zich daarop verspreidt, wordt het on controleerbaar. Daarom moeten we met elkaar het gesprek aangaan over de gevolgen. Ik kan me voor stellen dat het leuk en spannend is als je een filmpje krijgt. Maar de reactie daarna moet niet zijn: ha- haha en doorsturen, maar STOP!" woensdag 22 februari 2017 Logo Instagram. fotothinkstock -Linda Duits, media-expert 6 -Astrid Kremers, seksuologe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31