Verbeke Bruinvis terug naar Deltapark 'Vlissingen moet uit slijk, niet dieper erin' Brandweerauto doorstaat proef 2 JAN VAN DAMME Column Ik ga u warm maken. Kemzeke, vlak onder Hulst. Als je er bijna bent, staan er nog steeds geen bordjes. Geen subsi die, hé, zegt Geert Verbeke even later. Dan is de Vlaamse overheid ook niet bereid zelfs maar het kleinste wegwijzertje toe te staan. Awel meneer, u wilt het helemaal zelf rooien, dan moet u ook maar zelf uitzoeken hoe uw bezoekers u ooit gaan vinden. Een transportondernemer, die in die wereld van motorolie en grommende pk's toch oog heeft voor beeldende kunst. Da's best bijzonder. Geert Verbeke is zo'n man. Hij is nu een ruime zestiger. Begin van de 21ste eeuw verkocht hij zijn bedrijf, de vrachtwagens en alles wat erbij hoorde. En begon in zijn loodsen en omliggende park hedendaagse kunst tentoon te stellen. Zonder - en dat is belangrijk - zonder er al te moeilijk over te doen. Verbeke en zijn vrouw Carla zijn gewoon hartstikke enthou siast over kunstenaars, die ook eens een knipoog durven te geven. „Pas op hé, we gaan een stukje snelweg oversteken", waarschuwt hij tijdens de rondleiding door het park. Meent hij dat? Je weet het maar nooit met die Vlaamse hu mor. Even later stappen we over een strook beton met in het mid den een lantaarnpaal van het type, waarmee in België jarenlang de snelwegen werden verlicht. Het is een idee van de jonge Belgische kunstenaar Lodewijk Heylen. Ver beke gniffelt. Even verderop hangt een aantal bruine borden aan een stellage. Die stonden ooit langs de autostrada om toeristen te lokken. Bij Verbeke hangen ze vooral ont heemd te zijn. Hij wijst op een propeller van een windmolen. Die ligt er nu een beetje verloren bij, maar je kunt er straks wel in slapen. Als je dat leuk vindt. De Verbeke Foundation, zo heet het complex officieel. Kunst zon der grote K. Je mag er plezier heb ben, je mag er verdwalen, je mag je er verwonderen. We gaan ernaartoe, een echte PZC-excursie. Woensdag 29 maart. Dan is het vast al een beetje voorjaar. Als ik u was: ik zou mee gaan. Gewoon, voor de gezellig heid. Kunst zonder grote K. Je mag er plezier heb ben, verdwalen, je mag je er verwonderen DESTELLING Vandaag: Sociale media moeten verboden worden Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VROUWEN WEL EENS NAGEROEPEN OP STRAAT HEE, bAN HOOR IK SELUKKIS BIJ fc»E OVERISE Beste hosts Belvilla uitVlissingen Jacques Monasch bezoekt Zeeland Studenten steunen twee goede doelen MIDDELBURG 17-jarige jongen mishandeld Als het Deltapark groen licht krijgt, zwemmen er nog voor de zomer twee bruinvissen in een van de bas sins. Neeltje Jans neemt de walvis- achtigen over van zusterpark Dolfi narium in Harderwijk, waar geen plek meer is voor de dieren. Het gaat om bruinvissen die ooit zijn gestrand en die de terugkeer naar hun natuurlijke leefomgeving niet zouden overleven. „Je zou ze ge handicapt kunnen noemen", zegt Deltaparkdirecteur Bert van de Hoef. „Ze kunnen niet zelf voor hun voedsel zorgen, bijvoorbeeld omdat er iets mis is met een vin of de staart." Van de Hoef denkt dat de bruinvis een nuttige aanvulling is voor Neeltje Jans omdat het dier veel voorkomt in de omgeving van het Deltapark. Een attractie wil Van de Hoef de bruinvissen niet noe men. „Ze gaan geen shows doen, maar zwemmen gewoon rond in een afgesloten bassin. Twee keer per dag gaat het hek open voor be zoekers. Medewerkers geven dan voorlichting over de dieren." Daar naast zal onderzoeksinstituut Sea- marco onderzoek doen naar de in vloed van geluid op de bruinvis. Dit gebeurt naar aanleiding van de bouw van windmolenparken in de Ze gaan geen shows doen, maar zwemmen rond in een afgesloten bassin Noordzee, het leefgebied van de bruinvis. De bruinvis is een oude bekende van het Deltapark. Tot een jaar of vijftien geleden verbleven ge strande dieren regelmatig bij Neeltje Jans. „Voor ze weer werden teruggezet in open water, kwamen ze een aantal weken naar hier om te wennen." Vlissingen moet fors bezuinigen maar niet zo fors dat het geen leef bare stad meer is. Dat zegt gedepu teerde Jo-Annes de Bat (CDA, fi nanciën). Het dagelijks provincie bestuur heeft gisteren zijn verslag gepubliceerd over de begroting van Vlissingen. Als artikel 12-gemeente kan Vlissingen alleen uitgaven doen met toestemming van de pro vincie en het Rijk. Vlissingen snijdt zwaar in zijn ei gen vlees. Volgens De Bat moet er voor gewaakt worden dat dit niet leidt tot een neerwaartse spiraal. „De vraag is hoe Vlissingen uit het slijk komt in plaats van dieper erin." Toch lijkt de gedeputeerde het oordeel te onderschrijven van de rijksinspecteurs die vorige maand stelden dat Vlissingen haar harde bezuinigingsbeleid moet volhou den. „Vlissingen doet voldoende, de weg is gevonden, maar ga nu niet afwijken van die weg." Uiterlijk 15 maart reageert de pro vincie op het inspectierapport van het ministerie van Binnenlandse Zaken. BAARLAND Baarland behoudt zijn brandweerpost, is het voorstel van het dagelijks bestuur van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). Morgen neemt het algemeen bestuur hier over een besluit. Het in stand houden van de post Baarland is de uitkomst van een proef met de inzet van de Zeeuwse TS. Dit is een brandweerauto die met de gebruikelijke zes mensen kan uitrukken, maar waarmee ook met vier brandweerlieden het vuur bestreden kan worden. Door de mi nimumbezetting van zes naar vier terug te brengen is de inzetbaar heid vergroot. Na een halfjaar werken en 27 uit rukken met de Zeeuwse TS is de conclusie dat deze brandweerwa gen 'voldoende slagkracht heeft om de brandweerzorg te kunnen waar borgen'. Wel heeft de pilot geleid tot de wens om een aantal prakti sche aanpassingen, variërend van de lengte van de slangen tot het meenemen van een zinken emmer voor gebruik bij schoorsteenbran den. In het bestek van de nieuwe tankautospuiten zijn alle verbeter- punten opgenomen, schrijft het be stuur in het voorstel. Ook zullen de protocollen voor de inzet worden verbeterd. woensdag 22 februari 2017 Gisteren: Vlaamse frieten zijn de beste 280 reacties VLISSINGEN De online-verhuurder van vakantiehuizen Belvilla heeft de eigenaren van Huize Brandenburg in Vlissingen uitgeroepen tot de beste hosts van Ne derland. Gasten van de stadswoning in de Wal- straat roemen het enthou siasme, de hartelijke ont vangst en vooral de 'extra stappen' van de verhuur ders. „Zo regelen ze bij voorbeeld korting in res taurants en weten ze zelfs een rollator te verzorgen", aldus Belvilla. V| <v VLISSINGEN Lijsttrekker Jacques Mo nasch van de partij Nieuwe Wegen brengt vrijdag een werkbezoek aan Zeeland. Hij gaat naar Neeltje Jans Mosselen om zich te laten informe ren over de mosselcultuur. Daarna vertrekt hij naar Vlissingen voor een ont vangst bij de Zorgboule- vaart voor gesprekken met verzorgend en verple gend personeel. Aan boord van de Fast Ferry wil hij in gesprek met rei zigers. VLISSINGEN Derdejaarsstudenten van het Scalda College voor Uniformberoepen hebben 2444 euro bijeen ge bracht voor twee goede doelen: Stichting D'r Bie en het G-elftal van VV Zeelandia Middelburg. De studenten verkochten voor het vak burgerschap etenswaren in de kantine van de school, zamelden lege flessen in en voerden klusjes uit tegen een kleine vergoeding. Een 17-jarige jongen uit Middelburg is gisteravond bij het NS-station mishan deld door een groep jon gens. In een tunneltje on der de spoorlijn sloeg een van de vier jongens het slachtoffer meerdere ke ren in zijn gezicht. Ook toen hij vluchtte, kreeg hij klappen. De politie zoekt getuigen van het incident. De bruinvis keert waarschijnlijk terug naar Deltapark Neeltje Jans. Het waterpark heeft een vergunning aangevraagd om bruinvissen te houden. De die ren gaan een rol spelen bij de voorlichting aan bezoekers van het Deltapark. Ook worden ze ingezet voor wetenschappelijk onderzoek. Ellen Jobse Neeltje Jans -Bert van de Hoef, Deltapark Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2