t Britse 'pasteitjeskeeper' nam te grote gok 25 Van Schippers en Martina tot Hassan: toppers slaan massaal EK indoor over artinA ZIJNIET ZIJ WEL Ze laten massaal Naar absolute toppers is het goed zoeken op het EK indoor, dat van 3 tot en met 5 maart in Belgrado wordt gehouden, het toernooi links liggen. Er gloort voor atleten altijd wel een groter doel aan de horizon. De dertien overgebleven deelnemers Dafne Schippers? Churandy Mar tina? Sifan Hassan? Ze zouden zon der twijfel topfavorieten zijn voor Europese titels in Belgrado. Maar een royale medailleoogst voor Ne derland op het binnentoernooi blijft uit. Zoveel is nu al zeker. Het EK indoor past niet in de program ma's van de uithangborden van de Nederlandse atletiek. Vandaag wordt in Papendal de onthoofde Oranje-equipe gepre senteerd. Want de drie vaandeldra gers zijn niet de enige kanshebbers die het kampioenschap overslaan. Ook meerkampers Anouk Vetter en Eelco Sintnicolaas en sprintster Ja mde Samuel zijn er niet bij als de ti tels worden verdeeld van 3 tot en met 5 maart in de Kombank Arena. Pijntjes, blessures en het nastreven van een perfecte opbouw naar het WK in de buitenlucht in augustus zijn de voornaamste redenen. Dat toernooi in Londen telt voor hen pas echt, bevestigt Bart Ben- nema. „Het EK indoor is het onbe langrijkste belangrijke toernooi", zegt de trainer, die onder anderen Schippers en Samuel heeft moeten afremmen. „Zij willen vaak ge woon racen. Als ze jong zijn, vind ik dat niet erg. Niet dat Jamde en Dafne oud zijn, maar zij lopen wel al wat langer mee. Die hebben alle wedstrijden al gezien. Dan vind ik het veel belangrijker dat ze straks buiten fris en fit zijn." In dit post-olympische seizoen zijn veel atleten iets zuiniger op hun lichaam. „Ik wil nog lang mee draaien in de top", zegt Schippers zelf. „Je tien jaar lang zowel richten op indoor- als outdoorwedstrijden is gewoon niet mogelijk." De vorige jaargang is zowel fysiek als mentaal veeleisend geweest. Het Europese indoorkampioenschap is daarom nu het risico niet waard. De buitenlucht spreekt sinds jaar en dag meer tot de verbeelding. Ben- TEAM ORANJE nema: „En we moeten beseffen dat Amerikanen, Jamaicanen en Azia ten af en toe best een wedstrijdje in een hal uitkiezen, maar geen heel indoorcircuit kennen zoals wij in Europa. Daarom ook zeg ik tegen mijn topatleten: laten we het dit jaar niet te gek maken." Glans Veel buitenlandse toppers, zoals de Belgische olympisch kampioene Nafi Thiam, twijfelen aan deelname of hebben ook al afgezegd. Zo heeft het EK indoor al ruim voor aanvang een groot deel van zijn glans verlo ren. Het is tekenend voor de atle tiek. Altijd gloort er wel een groter doel aan de horizon. Kijk maar naar de vele Twitter-pagina's van de at leten waar nu - begin 2017 - al vaak de 'RoadToTokyo202o' te lezen is. Veelzeggend waren ook de natio nale kampioenschappen deze maand in Apeldoorn. Op de vijf kamp bij de vrouwen haakte Anouk Vetter na drie en Nadine Broersen na vier onderdelen af Een volledige vijfkamp afwerken vonden ze in dit stadium van het seizoen niet ver standig. Winnares Nadine Visser maakte de meerkamp wel af, maar tot veel blijdschap leidde haar titel niet. Het was een fysieke test ge weest, meer niet. Op het EK kiest ze voor de 60 meter horden. Thijmen Kupers liep een week la ter naar zijn zesde opeenvolgende titel op de 800 meter. Met de rem erop. De EK-limiet had hij een dag eerder immers al gelopen. Kupers is een goed voorbeeld dat het over slaan van internationale kampioen schappen soms ook een uiterst pijnlijke keuze kan blijken. Vorig jaar liet hij in geweldige vorm de WK indoor in maart links liggen, ondanks reële medaillekansen. Hij spaarde zich voor het outdoorsei- zoen. Maar juist daar miste hij later op een haar na de olympische li miet. Kupers: „Ik stond volledig achter die keuze, maar achteraf baalde ik verschrikkelijk." De regels van de Engelse voetbal bond FA omtrent gokken op voet balwedstrijden zijn helder: 'Een speler zal niet, direct dan wel indi rect, wedden op het resultaat, de voortgang of voorvallen in een wedstrijd of competitie. Ook zal hij/zij niet anderen instrueren of toelaten op wedstrijden te gokken.' In zijn enthousiasme en drang om faam te vergaren en de grapjas uit te hangen, is het deze regel die Shaw in de problemen heeft ge bracht. Live op de BBC was name lijk te zien dat de reservedoelman, keeperstrainer en manusje-van-al- les van amateurclub Sutton United tijdens het duel een pie at, de Britse variant van een pasteitje. En laat Sun Bets, de 'gokpoot' van het mediabedrijf dat onder meer het tabloid The Sun uitbrengt en Sutton speciaal voor deze 'wed strijd van de eeuw' sponsorde, nu net in de aanloop naar het duel een weddenschap hebben aangeboden die precies dat behelsde: Shaw die tijdens de wedstrijd live op televisie een pasteitje zou verorberen. Een voorval dat degene die erop zou gokken een geldbedrag van acht keer zijn inleg zou opleveren. Gekscherend Shaw gaf na het duel toe dat hij wist van de weddenschap. „Toen we alle wissels verbruikt hadden en we met 2-0 achterstonden, dacht ik gekscherend: laten we het maar doen ook." Maar de zwaarlijvige doelman ontkende dat hijzelf geld op die weddenschap geplaatst had. „Er zullen best een paar mensen ge weest zijn die erop gegokt hebben. Duidelijk is dat wij bij Sutton zelf dat niet mogen en ook niet gedaan hebben. Maar ik denk dat een paar vrienden en fans het wellicht wel gedaan hebben." Het was niet de eerste keer dat Shaw negatiefin het nieuws kwam. De voormalig ijscoman werd eind 2013 al eens ontslagen bij Sutton. Toen omdat hij over de reclamebor den was gesprongen om verhaal te halen bij fans van Kingstonian die hem provoceerden met leuzen over zijn fysieke verschijning. Manager Paul Doswell: Wayne heeft zijn kans ge pakt om in de spotlights te komen. Maar onze club kwam er wel slecht van af. We hebben hem gevraagd zijn ontslag in te dienen." En zo geschiedde. woensdag 22 februari 2017 PC fzijnhengelo' ERDAMt^ Geen Dafne Schippers, Churandy Martina en Sifan Hassan op het EK indoor, wel Thijmen Kupers, Nadine Broersen en Nadine Visser, foto's anp, reuters, pimras,proshots Altijd een volgend doel Pim Bijl Papendal MANNEN (onderdeel) 1. Liemarvin Bonevacia 400m 2. Terrence Agard 400m 3. Tony van Diepen 400m 4. Thijmen Kupers 800m 5. Richard Douma 1500m VROUWEN (onderdeel) 1. Lisanne de Witte 400m 2. Madiea Ghafoor 400m 3. Sanne Verstegen 800m 4. Maureen Koster 3.000m 5. Nadine Visser 60m horden 6. Sharona Bakker 60m horden 7. Nadine Broersen meerkamp 8. Melissa Boekelman kogelstoten Het zag er koddig uit, live op de BBC maandagavond: reserve doelman Wayne Shaw (45) van Sutton die tijdens een wedstrijd in de FA Cup tegen Arsenal (0-2) een pasteitje at. Een snack die de 146 kilo wegende keeper net iets te zwaar op de maag is komen te liggen. Hij heeft zijn ontslag moeten aanbieden. Peter Leijsten Sutton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25