Nederland - Italië ÉHv 24 De kritiek op het functioneren van Giovanni van Bronckhorst is verstomd. De trainer van Feyenoord snoert iedereen met fraaie resultaten de mond. Bijna twee jaar geleden schoof de directie van Feyenoord opeens Gio vanni van Bronckhorst naar voren als nieuwe hoofdtrainer van Feyenoord. Niet de gedroomde topkandidaat met een karrenvracht aan ervaring, maar wél een jongen van de club en iemand met een geweldige uitstra ling. Na een moeizaam debuutjaar lijkt de 42-jarige trainer nu ineens hard op weg om zich in een rijtje te scharen met Willem van Hanegem en Leo Beenhakker, de laatste twee trainers die Feyenoord aan een landstitel hielpen. Zaakwaarnemer Guido Albers komt er bij journalisten nog wei eens op terug. Toen Van Bronck horst in maart 2015 werd gepresen teerd als opvolger van Fred Rutten, ging het in de media vooral over het feit dat de 106-voudig international nog nooit zelf een voetbalelftal had geleid. „Maar hij heeft wel een ei gen voetbalvisie met bijbehorende trainingsmethoden ontwikkeld", stelt Albers. Dat laatste ging in nauwe samen werking met rechterhand Jean- Paul van Gastel en fysieke trainer Arno Philips, die dit seizoen in de Kuip zijn eigen draai heeft gegeven aan de periodiseringsmethodiek van inspanningsfysioloog Ray mond Verheijen. Als een duidelijk teken dat Van Bronckhorst de facet ten die in zijn ogen voor verbete ring vatbaar zijn snel aanpakt. Dat zag ook Dick Advocaat toen de trainer vorig seizoen even neer streek in de Kuip om een enorme sportieve crisis te bezweren. Eigen lijk was het zelfs om de prille trai nerscarrière van Van Bronckhorst te redden, die na zeven achtereen volgende nederlagen in de eredivi sie op de tocht stond. „Ik kreeg toch een goed gevoel als ik hem op het veld bezig zag", zegt Advocaat. Van Bronckhorst deed iets met de tips van Advocaat. Zoals ook Phillip Cocu een snelle leerling bleek toen Guus Hiddink hem een paar sei zoenen terug in zware tijden de helpende hand bood. En er is nog een parallel te trekken tussen de vrienden Cocu en Van Bronck horst, buiten het feit dat ze als on ervaren trainers fouten maakten in hun eerste jaar op eigen benen. De twijfel die er was of ze wel hard genoeg zijn voor het metier, is helemaal verdwenen. Zie hoe Cocu tegenwoordig laat zien wie de baas is op PSV's trainingscomplex De Herdgang, en zie hoe Van Bronck horst afgelopen week nog de onrust wegnam door als een veldheer op te treden in de Kuip. Zijn rust, dat is zijn grootste kracht. Die heeft hij van nature. Hij managet alles prima Denkt Dirk Kuyt als aanvoerder een streepje voor te hebben, dan is hij bij deze trainer aan het ver keerde adres. En als Michiel Kramer opeens van de reservebank verdwe nen is, nadat duidelijk was gewor den dat hij in december in het be kerduel met ADO Den Haag weer niet zou invallen, dan laat Van Bronckhorst hem vanaf dat mo ment alleen nog warmlopen zon der in te vallen. En als de lange spits, zoals verleden week, gewoon geen trek heeft in een training in een besneeuwde, lege Kuip, dan is hij een week lang niet meer wel kom. „Zijn rust, dat is zijn grootste kracht", zegt Fred Rutten over Van Bronckhorst, die zijn assistent was in zijn ene seizoen als hoofdcoach in de Kuip. „Die heeft hij van na ture. Maar van een afstandje beke ken managet hij alles prima, ook als het onrustig dreigt te worden." Natuurlijk, het is wel heel erg makkelijk om Van Bronckhorst binnen een paar maanden tijd van het stempel 'trainer zonder grote toekomst' naar het predicaat 'top- trainer' door te schuiven. Maar dat dingen die nu goed uitpakken vaak door hemzelf zijn afgedwongen, staat buiten kijf. Van Bronckhorst stond de familie Vilhena bij in de donkere periode dat de moeder van middenvelder Tonny ziek werd. De speler gaat sindsdien voor zijn trainer door het vuur. Zoals het ook geen toeval was dat Karim El Ahmadi na zijn goal tegen ADO naar de trainer, die in een weekeinde zijn oma én zijn tante verloor, rende. Van Bronck horst stond er afgelopen zomer op dat de aanjager een mooi, nieuw contract zou krijgen. „Toch kun je de rekening pas na de laatste speeldag op 14 mei opma ken", zegt Aad de Mos. „Als Feyen oord de landstitel alsnog misloopt, zal dat één van de grootste teleur stellingen in de clubgeschiedenis betekenen. Dan is het positieve snel verdwenen hoor." De Mos plaatst hier en daar wel kanttekeningen bij beslissingen van de trainer van Feyenoord. „Over een wedstrijd tegen ADO heenkijken en Vilhena sparen voor PSV-thuis, dat kan eigenlijk niet. En Michiel Kramer schorsen terwijl je hem zondag keihard nodig had kunnen hebben, dat kan ook niet. Natuurlijk moet je Kramer aanpak ken, maar verhoog dan de boete en snijd nooit in eigen vlees." De Mos snapt wel dat het Legioen wegloopt met de trainer. „Giovanni is een aangenaam persoon om naar te luisteren. Hij heeft een hoog knuffelbeergehalte. Maar nu alleen het positieve zien, is gevaarlijk. Eerst volhouden tot en met 14 mei." Dinsdag 28 maart I 20.45 uur I Amsterdam ArenA Beleef deze wedstrijd samen met familie en vrienden! Tickets al vanaf 25,- (categorie 4) Ga naar pzc.nl/oranje woensdag 22 februari 2017 V PC Gio toont zich Giovanni van Bronck- horst heeft een eigen voetbalvisie ontwikkeld. FOTO PI M RAS snelle leerling Mikos Gouka Rotterdam —Fred Rutten, ex-trainer Feyenoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24