Vitaminen 20 MEE VINCENT LUISTERT RADIO aF Van liedjes van Ramses Shaffy ga je keihard werken. We zullen doorgaan, Pastorale, Laat me, ze hebben blijk baar een enorm stimulerende invloed op de arbeidsproductiviteit. Toen ik 3 was, in 1968, hoorde ik hem 's morgens bij de Arbeidsvita minen al uit de radio schallen. 'Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder.' Meestal na de openingsmars. Je kunt je het nu niet meer voorstellen, maar de Arbeidsvitaminen begonnen vroeger met een mars. Het zou leuk zijn als Hans SchifFers die traditie weer nieuw leven inblies op Radio 5. Je hoort nooit meer een mars op de radio, zelfs niet in de zendtijd van de Partij voor Volk en Vaderland. Scorsese komt in EYE 24 uur met- verdwijnt Quote van de dag Nee, er is nog geen lieve vrouw Wat is er nou lekkerder dan na het nieuws met Renate Evers keihard de Inspectiemars instarten, of The voice of the guns? Ha, dat geeft energie meneertje. Dat is nog eens wat anders dan het iele gepiep van de Bee Gees of het ijdele gekwijl van Gerard Joling die, naar ik las, nog altijd geen nieuwe vriend heeft. Dat verbaast mij eerlijk gezegd niets. RTL heeft in opperste wanhoop een televi siezoektocht georganiseerd om de zanger aan een vrijer te helpen. Gisteren wilde het werk niet zo vlotten, ik dacht, ik kan wel een shot gebruiken, laat ik weer eens afstemmen op de oudste titel van de Nederlandse radio. De Arbeidsvitaminen bestaan al 71 jaar. Verdomd zeg, ik zet de radio aan, hoor ik Ramses Shaffy. 'Het gras zal altijd groener zijn aan de andere kant van de heueueuval.' Ik wil onmiddellijk naar de fles grijpen, zo als Ramses zelve vaak placht te doen, maar daarvoor is het nog wat vroeg. Simon Garfunkel, ook dat nog. Ik lach en ik denk aan mijn vader. We zaten met alle Bijlootjes voor de televisie. We zagen een re clamespotje voor maandverband. 'Het geeft je een veilig gevoel', zei een geruststellende, zwoele vrouwenstem. Toen klonk Like a bridge over troubled water. Sindsdien associ eer ik Simon Garfunkel altijd met onge steldheid. ik krijg zin in paling. Die draaien ze ook al 45 jaar. Monday monday, gezellig, The Ma mas The Papas. Sjakie van de hoek, Hotel California, Tante Leen, en een opgewekte Hans SchifFers, dat zijn de Arbeidsvitaminen. Als onderdeel van het trio Vreemde Kostgangers is George Kooymans (Golden Earring) aan zijn zoveelste jeugd begonnen. Met generatiegenoten Boudewijn de Groot en Henny Vrienten vormt hij een ware Nederlandse supergroep. ie mag zich de frontman noemen van een trio dat samen meer dan 150 jaar ervaring in de Nederpop heeft? En waarvan de leden klassiekers als Testament (Bou dewijn de Groot), Is dit alles? (Henny Vrienten met Doe Maar) en Another 45 Miles (George Kooymans, Golden Earring) hebben gezongen? „Die se lectie is natuurlijk verlopen", zegt Kooymans (68). „Boudewijn zei meteen: 'Zet mij maar lekker aan de zijkant neer'. Hij stond meer dan een halve eeuw vooraan en vindt het heerlijk dat dat even voorbij is. En ikzelf ben gewoon niet geschikt, zou echt moeten oefenen om tegen het publiek te praten. We zijn blij dat Henny dat op zich heeft genomen. Hij is een natuurtalent." En zo zette Vrienten zijn micro foon afgelopen december in het midden van de Hilversumse Wissel oord Studios. Daar namen de drie muzikanten, die zich verenigd heb ben onder de naam Vreemde Kost gangers, hun vrijdag te verschijnen eerste album op voor een livepubliek van ongeveer honderd toeschou wers. In maar een paar takes per liedje. Want het drietal trok afgelo pen herfst al langs een 3-tal theaters en raakte zo goed ingespeeld. Grapjes Daardoor hebben de doorgewin terde muzikanten tijdens de opna mesessie tijd over voor grapjes. Over De Groot die tot vermaak van zijn twee rechtopstaande collega's steeds met zijn gitaar op schoot blijft zitten ('Pak maar lekker een stoel, pap') of over de kritiek op de foute basnoten van Vrienten ('Tuurlijk. En jullie wa ren zoals gewoonlijk weer eens bril jant?'). Zo is de onderlinge chemie zicht baar die Kooymans als reden noemt waarom hij - inmiddels alweer bijna drie maanden verder - een vervolg van het project rond de polder-su- pergroep aankondigt. Er komt, zo vertelt hij, een tweede theatertour nee. Die begint over precies een jaar en zal op z'n minst het dubbele aan tal theaters op de planning krijgen. Het is, zo stelt Kooymans vast, de drie 'onverwacht goed bevallen' om als jongensgroep op leeftijd samen op te trekken. „We hebben onwijs veel lol gehad. Je moet niet vergeten dat ik al zo'n 55 jaar bij dezelfde groep zit. Dan is afwisseling best welkom. We maken geen heavy rock-'n-roll, maar het voelt toch leuk en span nend." Hoe het ging met drie éminences grises op tournee langs de schouw burgen? Verrassend gewoontjes, ver telt Kooymans. „We hebben onze routines. Henny en ik gingen voor elke show uit eten, Boudewijn nam zijn eigen prakkie mee en verorberde dat in zijn eentje in de kleedkamer. Hij kon ook rustig tot vijf minuten voor de voorstelling bezig zijn met een kruiswoordraadsel. Vindt-ie ont spannend. Ach, zo is het bij de Ear ring ook: iedereen kiest zijn eigen voorbereiding. Ik zit meestal op mijn gitaar te pingelen." Over de Earring gesproken. Liet frontman Barry Hay zich recent niet ontvallen hoe typerend hij het vindt dat zijn collega zich voegde bij twee 65-plussers, terwijl hijzelf het mid delpunt werd van de twintigersgroep Flying V Formation? Kooymans: „Ty perend? Voor wie? Als hij bedoelt dat hij de eeuwige jeugd bezit, kan ik Ik wil het niet meer: opstaan met de gedachte dat je dag bij voorbaat al naar de kloten is n FILM Filmmuseum EYE in Amster dam heeft deze zomer een ex positie over de Amerikaanse regisseur Martin Scorsese. Het is een rondrei zende expositie, waaraan Scor sese zelf mee werkt en die nu in New York te zien is. TELEVISIE woensdag 22 februari 2017 GO Het interview programma 24 uur met... ver dwijnt van tele visie. Wilfried de Jong en Theo Maassen pre senteerden het voorheen op de NPO, sinds de cember deed Peter Heer schop dat voor het digitale ka naal KPN Pre senteert. Waylon verwijst de ge ruchten dat hij iets zou hebben met Miss Ne derland Zoey Ivory naar het rijk der fa belen. De zanger is nog steeds vrijgezel. The Cats, ja, ook zooo Arbeidsvitaminen, Reageren? vincent@persgroep.nl Stefan Raatgever George Kooymans is gitarist van de Golden Earring en een van de leden van Vreemde Kostgan gers. 44 —George Kooymans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20