0) O O lil II 16 Bill Gates wil mens beschermen in strijd om werk Je moet bereid zijn om de automatisering te vertragen Kort Peugeot stelt personeel Opel en Vauxhall gerust Werknemers van Opel en Vauxhall hoeven niet te vrezen voor hun baan als de Duitse en Engelse autofabrieken worden overgeno men door de Franse concurrent PSA Peu geot Citroën. Dat heeft PSA-baas Carlos Ta- vares gisteren toegezegd. Vorige week werd bekend dat Peugeot in gesprek is met Gene ral Motors over een mogelijke verkoop van diens Europese tak. De onderhandelingen zouden in een vergevorderd stadium zijn. De Fransen zouden 1,9 miljard euro willen neertellen voor Opel en Vauxhall. 'Korting' in supermarkt lang niet altijd een échte korting Koopjesjagers moeten in sommige super markten wel erg letterlijk op de kleintjes letten. Uit onderzoek van Hiiper, een prijs- vergelijkingsapp voor boodschappen, blijkt dat supers al met kortingen van een paar cent schermen. Dieptepunt was onlangs een aanbieding van DekaMarkt, die een groot verpakking toiletpapier in de folder aan prees voor 'maar' 2,99 euro. Normaal kost zo'n pak Perla XXL 3 euro. Of neem de '3 voor 5 euro'-knaller van Jumbo, waarmee je op drie verpakkingen verse roomkaas 7 cent(!) kon besparen. Toch kan een gemid deld gezin volgens Hiiper 2000 euro per jaar besparen door actieproducten te kopen. Grandvision Gemalto Wolters Kluwer BAM Heineken en HAL in Family Business-index Brouwer Heineken en investeerder HAL Trust zijn door beursuitbater Euronext op genomen in de Euronext Family Business- index. In die nieuwe Europese beursgraad- meter zitten negentig familiebedrijven die genoteerd zijn in de vier landen waar Euro next actiefis. De familiebedrijven moeten aan bepaalde criteria voldoen om deel te mogen uitmaken van de index. De controle van het bedrijf moet grotendeels in handen zijn van één familie, waarvan ten minste één familielid betrokken moet zijn bij het bestuur van de vennootschap. Bovendien moet er een opvolger klaarstaan. Flitsen ond 1815 maakte een arbeidersbeweging, de Luddites genaamd, Engelse fabrieken on veilig. Op ietwat onor thodoxe wijze - ze sloopten weef- machines - uitten de Luddites hun zorgen over de oprukkende me chanisatie van het arbeidsproces. Sindsdien worden mensen die zich tegen nieuwe technologie en automatisering keren Luddites ge noemd. En het leger van de fic tieve koning Ludd, aan wie de stroming zijn naam dankt, heeft er een nieuwe soldaat bij: Bill Gates. Bill Gates? Die zelf de rijkste man ter wereld werd dankzij Mi crosoft, dat verantwoordelijk is voor een aantal van de meest ver reikende innovaties van de afgelo pen jaren? Echt waar: diezelfde Gates wil een rem zetten op de opkomst van de robot, en op de ontwikkeling van technologie. Zo zien critici het in ieder geval. In een interview met Quartz, een Amerikaanse site, pleit Gates voor een robotbelas ting. Robots zorgen dat mensen en masse hun baan verliezen, zegt Gates. Vooral in de transport en de logistiek. Over twintig jaar komt aan dat werk geen mensen meer te pas, stelt de filantroop. „Je moet bereid zijn om belasting (op ro bots, red.) in te voeren en zelfs om de automatisering te vertragen." Sympathiek De logica achter Gates' idee: wan neer bedrijven belasting betalen over elke robot die ze inzetten, worden die duurder en dus onaan trekkelijker. Werknemers krijgen daardoor een betere positie in de strijd om werk. De opbrengst van de robotbelasting kan naar de ou derenzorg of de kinderopvang, suggereert Gates - werk waar nog wel mensen nodig zijn. Een sympathieke gedachte, maar een onverdeeld warme ont vangst krijgt het plan niet. En dat kan niet los worden gezien van de boodschapper. „De grootste klap pen van automatisering vallen nu bij banken en financiële instellin gen", zegt Ton Wilthagen, hoogle raar arbeidsmarkt in Tilburg. „De ontslagen bij ABN Amro, Rabo bank... Die worden veroorzaakt door de softwarerevolutie, waar Gates verantwoordelijk voor is." Met andere woorden: heeft Ga tes ook niet een rekening open staan bij de fiscus, als hij zijn rede nering doortrekt? Of anders de be drijven die zijn software de afgelo pen decennia gebruikten? Krijgt iedere computer binnenkort een aanslag van de Belastingdienst? Nee, het idee om belasting te heffen op robots is klinkklare on zin, vindt Heico Sandee. Hij is mede-directeur van het Eindho- vense Smart Robotics, een uit zendbureau voor robots. Geksche rend: „Als wij belasting en sociale premies over onze robots betalen, krijgen we dan ook geld van het UWV als ze een dagje stilstaan?" En toch, los van de vraag of Ga tes de geschikte boodschapper is, raakt hij met zijn betoog een ge voelige snaar. Veel men sen zijn bang voor de invloed van robots op hun baanzekerheid, en volgens Gates is dat niet onterecht. Met robots gaan we in zijn visie een drempel over. Sommige activiteiten verschui ven straks van mensen naar ro bots, als de technologie zo ver is, met duizenden ontslagen tot ge volg. Als dat gebeurt, moet je er klaar voor zijn, zegt hij. Hij staat niet alleen. Vorige week sprak het Europees Parle ment over een robotbelasting, al werd het voorstel niet aangeno men. De Amerikaanse hoogleraar Laura Tyson pleitte ook voor be lastingmaatregelen. „Als banen onder druk staan, moet je één ding niet belasten, en dat is ar beid. Werknemers worden dan nog onaantrekkelijker. Voor laag opgeleid personeel moet je zelfs denken aan een negatieve belas ting: een loonsubsidie dus." Knappe koppen In Silicon Valley gaan stemmen op om een basisinkomen in te voeren. Of mensen nou werk hebben of niet, hun bestaansmi nimum moet gegarandeerd zijn. Elon Musk, de baas van Tesla, denkt dat het onvermijdelijk is. „Ik zou niet weten wat er anders moet gebeuren", zei hij vorig jaar. Het vertrouwen dat de knappe knoppen in Californië voor een megarevolutie zorgen op de ar beidsmarkt, is rotsvast. Bij Smart Robotics moeten ze eerst nog maar zien of het zo'n vaart loopt. „De meningen daar over zijn fiftyfifty." In de praktijk ziet Sandee nog niet dat robots mensen van de arbeidsmarkt ver drijven. „De bedrijven die onze robots huren, zitten te springen om handjes voor eenvoudig, re petitief werk. Er zijn bijna geen Nederlanders die dat willen. En het wordt lastiger om buiten lands personeel te vinden." De komst van humanoids, ro bots die erg ingewikkeld werk aankunnen, is volgens Wiltha gen ver weg. „En tot die tijd is het niet verstandig om er be lasting over te heffen. Daarmee sta je de tech nologische ontwikke ling in de weg." OVERNAME KOOPJESJAGERS O woensdag 22 februari 2017 De optiekketen profiteerde van een positief analistenrapport van ING. De digitaal bevei liger maakte be kend met Micro soft in zee te gaan. De uitgever be leefde geen beste dag op het Damrak. De sterkste daler in de MidKap vanwege 'vage vooruitzichten' van de bouwer. GO Blauwe envelop voor elke robot AANDELENBEURS Een brede coalitie van werknemers en werkgevers vraagt de politiek de scholings aftrek te behouden. Vakbondsvoorzitter Maurice Limmen van CNV heeft gisteren na mens meerdere organisaties een petitie aan geboden in de Tweede Kamer. Ruim 3000 mensen hebben hun handtekening gezet. De wereldwijde handel is in 2016 aanmer kelijk minder sterk gegroeid dan in de voor gaande jaren. De internationale handel nam vorig jaar met circa 1 procent toe, de zwak ste groei sinds de financiële crisis van 2008. o c Bill Gates wil een belasting op robots. Die moet mensen be schermen in de strijd om werk. Maar is hij wel de juiste man om zo'n idee te verkondigen? Sander van Mersbergen Tilburg Bill Gates

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16