Marjan Berk r Bel-me-niet Register helpt onvoldoende 15 Directeur Amnesty bezorgd over 'wij tegen zij' Boek vóór 28 februari De zonden werden in Spakenburg alleen in het geheim bedreven e 4" i - 99 1199 zeer complete rondreis Va2399 99 1099 I en huwelijk tussen een Nederlandse margari- nefabriek en een En- gelse Zeepkoning I leidde in 1930 tot onze huidige multinational Unilever, die kortstondig onder druk stond van een dreigende overname van een andere gigant. Dat bericht deed bij mij een geschiedenis op borrelen uit het leven van mijn ouders, waarin Unilever een rol speelde. Mijn vader maakte in 1930 mijn moeder het hof, hij reed in een T-Fordje, waarop het portier in grote letters de naam van zijn werkgever stond. Mijn vader, opschepper die hij was, draaide het portierraampje naar beneden ter hoogte van de stoep waarop mijn mooie jonge moe dertje op hem wachtte, en hing over dat portier en over de naam Unilever zijn regenjas! Zijn werk bestond in dat jaar uit het aan de man brengen van de producten van Unilever. Men had daar een magnifieke modi euze lippenstift ontwikkeld, die in de grote stad grif werd afgeno men. Mijn vader begaf zich op zijn verkooptochten ook naar Spakenburg, een vissersdorp waar in de vroege jaren 30 een nogal gesloten, zeer conserva tieve bevolking woonde. De zon den werden daar uitsluitend in het geheim bedreven. Mijn vader ging daar de drogisterijen langs en beval de prachtige vuurrode buitengewoon modieuze lippen stift warmpjes aan als heilzame lippenbalsem. Hij had een over tuigende verkoopbabbel. Wan neer de jonge Spakenburgse meisjes en vrouwen deze genees krachtige stift op hun gulzige lip pen zouden smeren, waren ze verzekerd van zulke glanzende en gezonde lippen dat de jonge vissers hieraan geen weerstand zouden bieden! Trots vertelde mijn vader aan zijn jonge vrouw (mijn moeder) dat hij zijn hele voorraad rode lippenstiften in Spakenburg was kwijtgeraakt! Maar...in Spakenburg hoefde hij na deze geweldige verkoop- boodschap nóóit meer terug te komen; daar hebben de rotte to maten lang op zijn komst ge wacht! Je moest in Spakenburg ook nooit op zondag fietsen, daar wa ren ze fel op tegen. In de grote fa milie van mijn moederskant was er ook nog een ontzettend leuke tante die in 1930 een geheime verhouding met een van de di recteuren van Unilever onder hield. Ik durf dit feit hier onbe kommerd neer te schrijven, alle personen die in dit verhaal mee speelden zijn al geruime tijd ge leden veilig overleden... op het gebied van smeren, roeren en poetsen van Unilever afkom stig was. Ik maak uitzondering voor een overheerlijk product: de poeder van Knorr waarmee je ui en preisoep kunt maken door er heet water op te gooien. Wij doen daar nooit heet water op, wij gooien er twee bakjes zure room bij, en dan roeren tot er een smeuïg papje ontstaat. Laat dat een halve dag stilletjes staan. Knip er nog wat bieslook door, een heel fijn gesneden lente-uitje en flink veel peper erover heen. Ik verzeker de lezer: dat is de bes te dipsaus voor chips. Geen par tijtje zonder de dipsaus van Knorr! Mijn familie en ik leefden hiermee lang en gelukkig. Tot wij er achter kwamen dat de firma Knorr óók van Unilever is. Wij vonden Knorr altijd zo exclusief. Zo anders. Nee dus. Niets is wat het lijkt. Ook bij Unilever! 1 ihdi Je wordt er niet vrolijk van. Dat er kent ook Eduard Nazarskidirec teur van Amnesty Nederland. „We moeten oppassen als de toene mende 'wij tegen zij'-retoriek ver deelde samenlevingen in de hand werkt en een bedreiging gaat vor men voor de mensenrechten", meent hij. „Omdat je ziet dat repressieve re gimes steeds vaker een manier vinden om vrij spel te krijgen. Kijk bijvoorbeeld naar Rusland, China, Filipijnen of Turkije. Die trekken zich niets aan van mensenrechten en ze komen ermee weg. Tegelij kertijd groeit in andere landen het gevoel dat er iets moet gebeuren om problemen op te lossen rond migratie en terrorisme. Mensen rechten worden aan de kant ge schoven. Die twee dingen samen maken de situatie somber." „Anders is dat repressieve regimes zich minder aantrekken van kri tiek en men de onderdrukking meedogenloos doorzet. Ze laten internationale kritiek van zich af glijden. Dat is wat Duterte op de Filipijnen doet, dat is wat Poetin 'S\- doet en dat is wat Trump met verve aan het doen is. Anders is ook dat in een aantal gevallen de mocratisch gekozen leiders een heel harde politiek van uitsluiting en onderdrukking bedrijven. Je ziet op het wereldtoneel bijna geen land meer dat zich met alle recht voorvechter van mensen rechten kan noemen. Inter nationale organisaties als de Ver enigde Naties lijken aan een soort verkalking te lijden." „Er wordt vanalles overlegd en ge rapporteerd, inclusief aanbevelin gen. Dan verwacht je dat daar iets mee wordt gedaan. De praktijk is dat landen steeds meer zeggen: 'Dat maken we zelf wel uit'. Auto nomie vinden ze belangrijker dan internationale bemoeienis. Echt een vuist maken doet de VN nau welijks. Je krijgt meer en meer het idee dat een rituele dans wordt op gevoerd." „Ik ben inderdaad bezorgd over het gemak waarmee mensen wor den uitgesloten en over wie deni grerend wordt gedaan. Er wordt heel gemakkelijk gesteld dat men sen op z'n minst een probleem zijn en misschien zelfs een gevaar. Er is verrekte weinig weerwoord." „Dat proberen we wel, maar mis schien niet goed genoeg. Je moet mensen zien te raken in de over vloed van het nieuws. Als ik iets positiefs tweet over vluchtelingen of moslims, dan krijg ik toch een hoop over me heen. Laatst nog: ik was 'directeur van de meest linkse intellectuele elitaire kutorganisa- tie die er maar bestaat'. Dat is mis schien ook maar een mening, maar het wordt wel harder en gro ver. Je wordt niet alleen uitge maakt voorgutmensch, je bent ook naïef, je bent gevaarlijk, er komt een afrekening." „Nee, anders zouden we binnen de kortste keren geen bestaans recht meer hebben. We groeien in ledental. Maar een deel van de Ne derlandse bevolking is heel erg kritisch op alles wat naar mensen rechten riekt. In een democratie is het een groot goed dat mensen zich laten horen in het debat. Te gelijkertijd is de taal van uitslui ting en haat niet de manier om het debat te voeren." DEN HAAG Ingeschreven staan in het Bel-me-niet Register is geen garantie dat je ook echt niet door telemarketeers wordt bena derd. Dat blijkt uit een rondgang van de Consumentenbond on der 4.000 leden: 89 procent is het afgelopen jaar een of meerdere keren ongewenst gebeld door een instantie of bedrijf. Wettelijk mag iemand gebeld worden als hij eerder klant was bij het bellende bedrijf Hoe lang zo'n klant nog benaderd mag worden, is niet vastgelegd. De Consumentenbond wil dat ie dereen die ingeschreven staat gevrijwaard blij ft van verkoopte lefoontjes. „Mensen zeggen niet voor niets een overeenkomst op", zegt directeur Bart Combée. „Het geeft geen pas om ze tot in lengte der dagen lastig te vallen." (S) O woensdag 22 februari 2017 GO Unilever Langzaam ontdekte ik dat bijna alles wat ik in mijn huishouden, maar ook daarbuiten gebruikte 'Ik hoor verrekte weinig weerwoord' Het jaarboek van mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational is zelden opbeu rend, maar het vandaag gepre senteerde rapport is wel erg somber. „Repressieve regimes krijgen steeds meer vrij spel." Bob van Huët Amsterdam Waarom vindt u dit een van de somberste jaarboeken van de laatste tijd? Wat is er anders vergeleken met voorgaande jaarboeken? d-f:\ 3 Eduard Nazarski. fotoanp Wat bedoelt u met verkalking? U sprak onlangs in Den Haag en klonk bezorgd over de 'wij tegen zij'-retoriek. Moet niet met name Amnesty dat weerwoord organiseren? Gelukkig denkt niet iedereen er zo over. seCenn&*0 Hoogtepunten van Corsica o.a. bezoek aan Bonifacio incl. Oad reisleiding va. 8 dagen oad.nl/VRFRO - Het beste van IJsland incl. Oad reisleiding 9 dagen oad.nl/VRIJOI Makarska Rivièra, Dubrovnik Montenegro o.a. UNESCO stad Mostar^ a 1099 I I dagen oad.nl/VRHR03 - Het Beste van Portugal o.a. Lissabon en port proeverij incl. Oad reisleiding I I dagen oad.nl/VRPT33 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nlA'oorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15