Toch geen azc? Gemeente krijgt geld terug 10 Productie blijft strafbaar, maar professionele telers kunnen ontheffing krijgen PC Over regulering van de wietteelt en de inkoop door ondernemers wordt al jarenlang gediscussieerd. Voorstanders claimen dat de kwa liteit van softdrugs zo beter kan worden gecontroleerd en dat de handel niet langer in handen zal zijn van criminelen. Tegenstanders vinden nog meer gedogen echter een slecht signaal naar jongeren en de samenleving. Ook zou het een schijnoplossing zijn voor het drugsprobleem in Ne derland. Daarnaast pakt het plan van D66 de export van verdovende middelen naar onze buurlanden niet aan, terwijl dat een groot pro bleem is in het zuiden. Toch haalde de wietwet van D66 gisteren een bescheiden meerder heid: 77 Kamerleden stemden voor en 72 tegen. Onder meer regerings partij VVD en het CDA waren te gen. Dat maakt een volgende stap, goedkeuring door de senaat, lastig. Daar heeft het voorstel momenteel nog niet genoeg steun. Overigens staat in het voorstel dat de productie in principe straf baar blijft, maar dat professionele telers die zich aan de voorwaarden houden een ontheffing kunnen krijgen. Dat voorkomt strafrechte lijke vervolging. En het maakt mo gelijk dat er eisen worden gesteld aan de productie en samenstelling. Terneuzens burgemeester Jan Lonink is blij met de regulering van de wietteelt.„Aan een hypocriete situatie, dat wiet wel verkocht mag worden, maar niet geteeld, kan nu gelukkig een einde komen." Al zo'n twaalf jaar geleden pleitte Lonink hiervoor, in de tijd dat Terneuzen met Checkpoint nog de grootste We komen tegemoet aan de wens van vele burgemeesters, gemeenten en veel Nederlanders coffeeshop van Europa binnen de grenzen had. Lonink vindt dat het tweeslachtige Nederlandse drugs beleid leidt tot criminaliteit en dat mensen met schulden worden ver leid wiet te gaan telen. Begin jaren 70 werd het gedoog beleid geïntroduceerd met het oogluikend toestaan van cannabis- verkoop op een festival en via expe rimenten met de opening van coffeeshops. In 1976 kwam er een wijziging van de Opiumwet en ontstond het onderscheid tussen soft- en harddrugs. De volgende stap liet 40 jaar op zich wachten en is heel belangrijk, zegt Kamerlid Vera Bergkamp van D66. „Liet maakt een einde aan een impasse die al veel te lang duurt. Hiermee komen we tegemoet aan de wens van vele burgemeesters, gemeenten en een groot deel van de Nederlanders dat dit ook wil." Bergkamp gaat het voorstel met hand en tand verdedigen in de Eer ste Kamer. Behandeling daar vindt waarschijnlijk pas dit najaar plaats. De Tweede Kamer stemde giste ren ook voor de GroenLinks-wens dat patiënten thuis medicinale wiet moeten kunnen kweken. De wietwet is ook met gejuich ont vangen door het landelijke Platform Cannabis Ondernemingen Neder land. Secretaris Rick Brand noemt het 'goed voor de volksgezondheid en een klap in het gezicht voor drugscriminelen en straatdealers'. „Hier zitten wij al heel lang op te wachten", zegt Brand. „Veel van de cannabis die op straat wordt aange boden, bevat namelijk troep. Ze stoppen er van alles in om de wiet te verzwaren." In coffeeshops krijgen bezoekers pure, zuivere wiet, aldus Brand. „Door de teelt te legaliseren hou den coffeeshophouders veel beter zicht op de kwaliteit van hun eigen spullen." Het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft daar gistermiddag een overeenkomst over bereikt met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Het is de uitkomst van onderhandelingen tussen staatssecretaris Dijkhoff en ge meenten die zich door het kabinet misleid voelden. Sommige ge meenten gaven honderdduizenden euro's uit aan inspraakavonden voor en onderzoeken naar een azc dat uiteindelijk niet nodig bleek. Hoeveel het ministerie precies gaat terugbetalen aan de gemeenten is nog niet duidelijk. Toen eind 2015 een grote stroom vluchtelingen naar Europa kwam, waren er veel te weinig opvang plekken in Nederland. Het COA, dat de opvang voor asielzoekers re gelt, zocht in tientallen gemeenten naar geschikte gebouwen om de nieuwe asielzoekers onder te bren gen. Staatssecretaris Dijkhoff riep 'stoere wethouders' op zich te mel den. Veel gemeenten wilden in eer ste instantie geen azc op hun ge bied, omdat het weerstand opriep onder de bevolking. t Het COA gaat de komende maanden alle gemaakte kosten inventariseren Toen de gemeenten uiteindelijk door de bocht waren en massaal plannen maakten voor nieuwe azc's, daalde het aantal asielzoekers dat naar Europa kwam sterk. Uit eindelijk bleken zeker honderd plannen voor opvanglocaties niet nodig. Dat leidde wederom tot boze gemeenten: die hadden al grond onderzoek uitgevoerd, informatie avonden voor de bevolking gehou den en soms zelfs al in hun begro ting rekening gehouden met door het COA te betalen huurkosten. Die gemeenten kunnen nu een malig kosten terugvragen, meldt het ministerie. Geld dat is uitgege ven aan onderzoeken en informa tieavonden voor buurtbewoners wordt volledig vergoed door het Rijk, personeelskosten voor twee derde. Het ministerie zegt nog niet te weten hoeveel zij precies zal gaan betalen. „De kosten die gemeenten hebben gemaakt lopen erg uiteen. Van enkele duizenden euro's tot meerdere tonnen", zegt een woord voerster. „Het COA gaat de ko mende maanden alle gemaakte kosten inventariseren." Er zijn nog steeds tientallen azc's in Nederland. In enkele daarvan staat een deel van de bedden leeg als buffer voor het geval er plotse ling toch weer veel meer asielzoe kers naar Nederland komen. Ook zijn enkele lege azc's in de motten- ballen gezet. In 2015 kwamen er nog 57.000 asielzoekers naar Nederland, in 2016 waren dat er 32.000. woensdag 22 februari 2017 Vrolijke gezichten bij D66 om 'historische' wietwet Een krappe meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de teelt en aanvoer van wiet naar coffeeshops wordt toegestaan. Zo moet na vier decennia een einde komen aan de praktijk waarbij alleen de verkoop van softdrugs wordt gedoogd. Initia tiefnemer D66 noemt de wiet wet 'historisch'. Edwin van der Aa Raymond Boere Den Haag —Vera Bergkamp Tientallen gemeenten die geld hebben uitgegeven aan het voorbereiden van de komst van een asielzoekerscentrum dat uiteindelijk toch niet kwam, krijgen hun geld terug. Cyril Rosman Den Haag Klaas Dijkhoff. D66-Kamerlid Vera Bergkamp is blij met de uitslag van de stemming, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10