M Joop Hanse zwaait af als voorrijder strao 7 Joop Hanse (79) rijdt zaterdag als voorrijder zijn laatste strao in Burgh-Haamstede. PROGRAMMA CARNAVAL nog te gevaarlijk, vandaar dat ik niet het strand op mocht." De deelnemers waren in het verleden voor namelijk boeren. In Joop's kindertijd werk ten er nog paarden op het land. „Iedereen die een paard had, reed mee. Heel de gemeen schap kwam bij elkaar en dronk gezamenlijk een borreltje. Sommige buurtbewoners zaten op den duur scheef op hun paard." Maart je herinnert zich die tijd nog goed. „Het was veel gezelliger dan nu", meent ze. „Te genwoordig spreken mensen iedere week met elkaar af', stelt Joop. „In die tijd was dat veel minder. De strao bracht mensen uit de gemeenschap bij elkaar en zorgde voor enorm veel samenhorigheid." De voorrijder zag het historische evenement door de jaren heen veranderen. Door de Wa tersnoodramp van 1953 en de daaruit voort- De strao bracht mensen uit de gemeenschap bij elkaar en zorgde voor enorm veel saamhorigheid komende versnelde mechanisering verdwe nen paarden uit het straatbeeld. De Schouwse Ruiters vulden een aantal jaar de stoet aan om het evenement levend te hou den. Het echtpaar herinnert zich zelfs een editie met maar vier deelnemers. Het deelnemersveld bestaat tegenwoordig voornamelijk uit toeristen en mensen van de plaatselijke maneges. Draven en galopperen is daarom afgeschaft. „Om ongelukken te voorkomen", stelt Joop, lid van het Strao Co mité. „Het ontbreekt mensen aan ervaring. Op het strand ging het geregeld mis." Ook zorgde het vernieuwde deelnemersveld voor een andere opvatting van de eeuwen oude traditie. „Een aantal jaar geleden ver scheen een manege in carnavalsoutfit", weet Maartje nog. Joop begreep dat het om een lu dieke actie ging. Toch maakte hij direct dui delijk dat het karakter van het evenement de historie moest blijven omarmen. In de toekomst hoopt de zeventiger, zolang zijn lichaam het toelaat, nog altijd mee te rij den met de strao. Al zal dat niet als voorrijder zijn. „Het blijft gezellig. Elk jaar zie je de zelfde gezichten en een aantal nieuwelingen. Dat zal nooit verdwijnen. Een traditie moet je voortzetten." Alles in en rondom het huis van Joop en Maartje Hanse in Burgh-Haam stede ademt paard. De wei achter het huis, de beelden in de vorm van paardenhoofden en de oor kondes in de keuken verraden de passie van het echtpaar. „Als zes jarige knipte ik al plaatjes van paarden uit en plakte in deze in een plakboek", vertelt Joop. De fokker rijdt al vanaf zijn ne gende jaar mee met de jaarlijkse strao in zijn woonplaats. Joop kreeg in zijn jeugdjaren zelfs vrij van de la gere school, toen het evenement nog doordeweeks plaatsvond. Naar eigen zeggen heeft hij 59 edities volbracht, waarvan hij de laatste twintig jaar als voorrijder - de oudste deelnemer - het tempo van de stoet bepaalde. Na zaterdag geeft Joop het spreek woordelijke stokje over. De ver antwoording voor het deelne mersveld wenst hij niet meer te dragen. „Er wordt altijd ge zegd dat je de zestig moet volmaken", vertelt hij. „Dat is me ruimschoots gelukt. Ik word tachtig. Het is be ter om nu te stoppen, voordat de gebreken komen." De voorrijder herin nert zich zijn eerste strao nog vaag. „Vroe ger trok de stoet langs alle cafés. Ik woonde op een boerderij in de buurt van het café in Burghsluis, halver wege de route. Op dat punt mocht ik aansluiten van mijn vader. Dra ven en galop peren vond hij dinsdag 21 februari 2017 3D 'Blijf historie omarmen' -Joop Hanse, voorrijder strao Joop Hanse op Maiflair. foto marieke mandemaker Len Wolters Burgh-Haamstede Het programma van de carnavalsvieringen Donderdag 23 februari Lewedorp 21.00 uur De Goede verwach ting, Bouwersbal Oud-Vossemeer 18.00 uur Stasse Mispit, Lampi- onnenoptocht Vrijdag 24 februari Goes 21.00 uur Café Baarends, Gouwe Ouwe bal 's-Heerenhoek 13.00 uur Bierdulve, Onthulling van de Jikke 13.15 uur Jeugdhoeve, School- carnaval 18.45 uur Korenbeurs, Kindercarnaval met songfestival en kleurwedstrijd 19.00 uur Walk Inn, Carnaval- kaarten 20.00 uur Jeugdhoeve, Jeugd carnaval 21.00 uur De Korenbeurs, Retro neuzenbal 21.00 uur Diverse locaties, Car navalsbal Kwadendamme 22.00 uur Feesttent, Halve Natte Avond Lewedorp 14.30 uur De Zandlööper, Kin dercarnaval 19.30 uur Katholieke kerk, Car navalsmis 21.00 uur De Goede Verwach ting, Carnavalsbal Oud-Vossemeer 09.30 uur De Vossenkuil, Luus- jesbal 20.30 uur De Vossenkuil, Polder- koaitjesbal Zaterdag 25 februari Goes 20.30 uur Café Baarends, Boerenbal 's-Heerenhoek 14.30 uur De Jeugdhoeve, Ver trek kinderoptocht 15.15 uur De Jeugdhoeve, Kinder bal 20.00 uur De Jeugdhoeve, Jeugdcarnaval 21.00 uur Diverse locaties, Car navalsbal Kwadendamme 14.30 uur Carnavalsoptocht 16.00 uur Feesttent, Carnavals bal Lewedorp 13.00 uur Overhandiging van de sleutel 14.00 uur Kerkplein, Optocht De Goede Verwachting: 17.00 uur Prijsuitreiking 21.00 uur Carnavalsbal Oud-Vossemeer De Vossenkuil: 12.49 uur Optocht 15.00 uur Vlooiecircus 20.30 uur Vlóóiebal Stasse Mispit: 23.11 uur Vellen van de roos Zondag 26 februari Aardenburg 14.00 uur Optocht Goes Café Baarends: 13.30 uur Kindercarnaval 21.00 uur Mottobal 's-Heerenhoek 13.30 uur Optocht 17.00 uur Bierdulve, Prijsuitrei king optocht 21.00 uur Diverse locaties, Car navalsbal Hulst 14.00 uur Optocht Kwadendamme 20.00 uur 's Lands Welvaren, Katerbal en slotakkoord Lewedorp 17.00 uur De Goede Verwach ting, Hollandse Hits Festival Sas van Gent 14.00 uur Optocht Maandag 27 februari Bergen op Zoom 14.00 uur Optocht 's-Heerenhoek 15.00 uur Kiekieris, Kieltjesbal 21.00 uur Carnavalsbal 23.11 uur Ceremonieel verbran den van de koenkelpot Kwadendamme 21.00 uur 's Lands Welvaren, Aftaaibal Kloosterzande 13.30 uur Optocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57