t I WM 8 I N 9 S Ni Je zo moe voelen kan in je dna zitten SOLO Kijk eens als een antropoloog naar die gezellige oer-Hollandse verjaardag in een kring Uitgezocht Dat blijkt uit een studie van de Britse Northum- bria Universiteit in Newcastle en de Schotse Universiteit van Edinburgh. Onder leiding van onder ande ren de Nederlandse Saskia Hagenaars werd genetisch materiaal, af komstig van de Britse Biobank, geanalyseerd van bijna 112.000 men sen van middelbare en oudere leeftijd. Allen waren in de twee we ken voor deelname uit gebreid geïnterviewd over hun levensstijl, waarbij ook was ge vraagd aan te geven hoe moe ze waren. Genen „We ontdekten een verband tussen de ge nen voor moeheid, de genen voor mentale en fysieke problemen en de genen voor bijvoor beeld rookgedrag en overgewicht," zegt hoofdonderzoeker Hagenaars. „Genetische factoren verklaren mogelijk een klein deel, in dit geval is dat 8 procent, van de vermoeidheid die men sen ervaren: je bent er dus mee geboren. In die overige 92 pro cent gaat het om omge vingsfactoren, daar zou je iets tegen kunnen ondernemen. Toekom stig onderzoek kan we tenschappers mogelijk helpen bij het verklaren van vermoeidheidsver schijnselen." Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Sarah van de Kop (29) uit Middelburg is sinds vier jaar bewust single. „Je moet je niet laten misleiden door aantrekkingskracht." Veeleisend: „Als het gaat om relaties ben ik veeleisend. Als ik weet dat iemand eigenlijk niet bij me past, ga ik het niet met hem proberen. Ik heb het prima naar mijn zin, dus het moet op alle facetten goed voelen. Anders blijf ik liever nog een tijdje single." Eenpansgerecht: „Ik vind het ideaal om snel een lekker prutje voor mezelf te koken. Ik heb liever geen vier pannen op het vuur staan." Vrijheid: „Niet dat je kunt doen en laten wat je wilt, maar de vrijheid krijgen om jezelf te ontwikkelen. Ook in een relatie is dat heel belang rijk; daar lopen veel relaties op stuk. Maar het is lastig. Want als je geen goed gevoel hebt bij je relatie, is het moeilijk om vrijheid te geven en te nemen. En als je dan een avond weg bent met vrienden, kun je nog niet genieten. Dan ben je in je hoofd nog steeds bezig met je relatie die niet lekker loopt." Ware liefde: „Prijs jezelf gelukkig als je die vindt." Kroeg: „Ik vind het gezellig om naar de kroeg te gaan, of naar een voorstel ling. Ik ga bijna iedere week wel een keer op stap met vrienden of met familie." Vriendschap: „Dat is heel belangrijk. Mijn vrienden maken ook dat het voor mij niet zo erg is om solo te zijn. Anders was ik wel eenzamer geweest." Flirten: „Doe ik de hele dag door. Het gaat vanzelf. Iedereen zou flir tend door het leven moeten gaan. Het maakt mensen liever en vrolijker en het geeft een goed gevoel." Aantrekkingskracht: „Is er sneller dan dat je iemand leert kennen. Daar moet je je dus niet door laten mis leiden." Zielig: „Het maatschappelijke ideaal beeld is toch huisje, boompje, beestje. Sommige mensen vinden je dus zielig als je single bent. Hoewel het ook kan zijn dat ze me gewoon graag een relatie gunnen." Vragen: „Beter stoppen mensen met vragen of ik al iemand heb gevonden. Ik vraag toch ook niet steeds of hun relatie nog goed loopt?" Tinder: „Dat heb ik vier maanden gedaan en in die periode heb ik vooral heel veel gelachen. Daar hou ik het bij." Aandacht: „Ik hou ervan om het te geven en te krijgen." Ambities: „Nu even niet, want ik heb pas promotie gemaakt. Dus ik steek nu tijd en aandacht in die kans." Verwachtingen: „Die kun je beter niet hebben. Geniet van waar je nu mee bezig bent." Angst: „Iedereen is op zoek naar ze kerheid, maar die is er niet. Alles kan in één moment veranderen. Dat kan me weieens bang maken." Lol: „Liefst elke dag, minuut en se conde. Ik lach elke dag. Overal: met vrienden, op mijn werk en ook alleen op de bank." Trouwerij: „Als iemand mij heel gelukkig maakt en voor me op de knieën gaat, zeg ik natuurlijk ja." Zoekende: „Ik zie weieens mensen die zó op zoek zijn naar een partner, dat het hun dagelijkse geluk belem mert. Dat vind ik zonde. Geniet van wat je wel hebt." TIPS dinsdag 21 februari 2017 PZ Niet alleen logische verklaringen als over gewicht of een ziekte dragen bij aan ver moeidheid. Geneti sche factoren verkla ren voor een deel ook hoe moe mensen zich kunnen voelen. —Arnoud Kluiters 'Ik flirt de hele dag door. Het gaat vanzelf' s Joanne Karkdijk Hollandser dan een verjaardag met iedereen in een kring en blok jes kaas en worst kan bijna niet. Anouk Gielen (17) van scholie- ren.com geeft tips over hoe je als tie ner zo'n feest kunt overleven. IEet van tevoren. Zoetigheid of vet kunnen de pijn van een kringverjaardag ver lichten. Maar wanneer komen die blokjes kaas nou eens op tafel? Vaak wacht je met knorrende maag tot je weg kunt om je lekkere trek el ders te stillen. Beter: stop je van tevoren vol. 2 Humor helpt. Het gezegde 'het leven is een feestje, maar je moet wel zelf de slingers op hangen' past uitstekend bij dit fenomeen. Hang de lolbroek uit, maak grapjes, help je broertje je vader voor gek te zet ten en neem jezelf vooral niet te serieus. 3 Kijk als antropo loog. De kringver jaardag mag soms ongemakkelijk voelen, het is een uniek Hollands fenomeen. Kijk eens als antropoloog naar je familie. Wat valt je op? Kun je na al die jaren nog iets ontdek ken? Extra leuk als er nieuwe aanhang is. 4 Zoek afleiding. Het liefst pak je je telefoon erbij, maar: onbeleefd! Zoek afleiding in je hoofd. Moppert oom Kees weer op de belasting dienst? Dat geeft jou tijd na te denken over die lastige studiekeuze. Pijnlijke stiltes? Ik zeg: effe lekker mediteren! 5 Vroeg komen vroeg weg. Als je vroeg komt, mag je ook weer vroeg weg. Arriveer dus als eerste, want dan kun je nog voor 22.00 uur gapend ('Drukke dag gehad!') vertrekken. Kijkt nie mand raar van op. En hoe eerder je komt, hoe meer keuze in taart! 6 Accepteer. Al is een kring verjaardag met familie vaak een opgave, familie blijft toch familie. Om af te sluiten met een oud- Hollandsch gezegde: familie kies je niet, die krijg je. Accep teer dat nou en maak er het beste van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51