'Snel zicht op prijs ov-kaart' 4 Eerst schiet Trump de EU en NAVO af, nu wil hij ze weer alle steun geven Demonstraties tegen Trump STAATSBEZOEK Amerika en Europa blijven partners en vrienden, ook onder Trump. Met die verzekering weersprak VS-vicepresident Mike Pence gisteren in Brussel dat Trump de unie het liefst uiteen ziet vallen. Ook de NAVO is toch niet achterhaald. Europees president Donald Tusk, op zoek naar duidelijkheid 'na de soms verrassende opinies die we de laatste tijd hebben gehoord', vroeg Pence op de man af of Trump in stemt met een internationale orde gebaseerd op internationaal recht, veiligheid op basis van samenwer king binnen de NAVO en onvoor waardelijke, blijvende steun aan een verenigd Europa. „Het ant woord was drie keer ja", aldus Tusk, die er opgelucht aan toevoegde: „Dan moeten we nu alleen allebei nog doen wat we zeggen. Ik ben er na vandaag een stuk geruster op dat dit gaat lukken." Onwrikbaar Pence van zijn kant verzekerde Tusk dat Amerika 'sterk gecommit teerd blijft' aan samenwerking met de EU, zowel in handel als veilig heid. „Het engagement van de VS met de Europese Unie is onwrik baar en duurzaam. Wat onze ver schillen ook zijn, onze twee conti nenten delen dezelfde erfenis, de zelfde waarden en hetzelfde doel: vrede en welvaart door vrijheid, de mocratie en de rechtsstaat." Tussen de twee mannen leek meer te zijn ontstaan dan enkel een politiek vergelijk. Pence had zater dag op de veiligheidsconferentie in München al verteld hoe hij als tie ner met zijn oudere broer bij de Muur van Berlijn stond en voorbij checkpoint Charlie de 'schaduw van repressie' boven de mensen zag hangen. Tusk: „Zoals u weet heb ik meer dan 30 jaar onder die schaduw geleefd. Wat ik me nog levendig herinner is dat president Reagan, nadat de staat van beleg was afge kondigd, alle Amerikanen opriep een solidariteitskaarsje aan te ste ken en dat zelf ook deed." Tusk, die zichzelf'een ongenees lijk pro-Amerikaan' noemde, stelde onomwonden dat de wereld er zonder een verenigd Europa een stuk slechter voor zou staan, en dat de NAVO noch de waarden waarop zij is gebaseerd achterhaald zijn. „Alles is bespreekbaar, te beginnen met de lastenverdeling, maar enkel om onze solidariteit te versterken; niet om die te verzwakken." Steun Uren later, op het NAVO-hoofd- kwartier, herhaalde Pence dat Trump hem met een duidelijke boodschap naar Brussel had ge stuurd: één van absolute steun aan zowel EU als NAVO. Dat was ook zijn antwoord op de vraag wie West-Europa nu moet geloven: zijn boodschap van steun, of die van Trump eerder toen hij zei te hopen dat na Groot-Brittannië nog andere landen de EU zouden verlaten, hij de NAVO verouderd noemde en hij dreigde om aangevallen bond genoten met een te lage NAVO- bijdrage in de steek te laten. Vol gens NAVO-topman Jens Stelten berg is de Amerikaanse regering in alle contacten met hem de afgelo pen vier weken consequent ge weest: steun, maar binnen de NAVO ook een eerlijker lastenver deling, 'precies waarvoor ik al sinds mijn aantreden ijver'. Met een op gestoken duim zwaaide hij even la ter de tweede hoogste Amerikaan weer uit. Het pad voor de komst van Trump zelf, in mei, is geëffend. Ierland in vogelvlucht Hoogtepunten van Ierland De ov-bedrijven willen de winst gebruiken om hun aanloopkosten terug te verdienen. Dat zegt Trans- Link-eigenaar Bart Schmeink in een interview met AD.nl. Hij is voorzitter van de Coöperatie Openbaar Vervoerbedrijven die sinds december 2015 in bezit is van het bedrijf dat de ov-chipkaart uit geeft. Vorige week publiceerde deze krant een verhaal dat de ov-pas zich heeft ontwikkeld tot een geldmachine. In vijfjaar tijd is er 55 miljoen euro mee verdiend. Schmeink noemt het overigens geen winst maar 'rendement'. Di recteur Arco Groothedde van Translink bevestigt dat er ongeveer 1 miljoen euro per maand winst wordt gemaakt. Volgens hem is dat Winst ov-bedrijven naar investeringen en terugverdienen van de aanloopkosten geld ook nodig om nieuwe betaal- technieken in te voeren, zoals be talen met de smartphone of met de bankpas. Een ov-chipkaart kost 7,50 euro, terwijl het pasje nog geen euro kost. Wie geen computer voorhan den heeft en schriftelijk een kaartje besteld moet 10,50 euro be talen vanwege extra administratie kosten. Na 5 jaar is de kaart niet meer geldig en moet een nieuwe worden gekocht. Staatssecretaris Dijksma van In frastructuur en Milieu dringt aan op snellere actie. „Ik wil dat er zo snel mogelijk transparantie komt over de financiën van Translink. Dan weten we wanneer de oprich tingskosten zijn afbetaald en even tuele winst ten goede moet komen aan de reiziger." Ze wil geen vier jaar wachten op een eventuele prijsdaling. „In het NOVB (Nationaal Openbaar Ver voer Beraadhebben we afgespro ken dat we met vervoerders, con sumenten en overheden voor deze zomer nog naar de prijs van de kaart en mogelijkheden voor inno vaties kijken. Ik wil dat ook beke ken wordt of de levensduur van de kaart verlengd kan worden en of de kosten voor verlenging sub stantieel omlaag kunnen." Busreizen dinsdag 21 februari 2017 (BID VS en Europa weer vrienden Terwijl het Lagerhuis gister avond over het staatsbezoek van Trump debatteerde, de monstreerden duizenden Britten buiten het parlement tegen de Amerikaanse presi dent. Suse van Kleef Londen Protestborden met 'Dump Trump' en 'ik ben een migrant, geen terrorist', zijn zichtbaar. Een man doet een Ierse tradi tionele dans, naast hem zwaait iemand met de vlag van de Filipijnen. Op het pro test voor het Britse parlement zijn duizenden mensen afge komen. In de rest van het land zijn kleinere protesten. Over een ding zijn ze het eens: een staatsbezoek voor Trump met alle ceremonieel zou een schande zijn. „Dat verdient hij niet", zegt voormalig lerares Melanie Lloyd. Bijna twee mil joen mensen tekenden de pe titie tegen Trumps komst. Het is de reden dat er in het parle ment over gedebatteerd moest worden. De meningen daar lopen uiteen. Sommigen zijn sterk tegen Trump, ande ren houden er rekening mee dat miljoenen Amerikanen op hem hebben gestemd. Of vin den dat de uitnodiging echt niet meer kan worden inge trokken. Net als de Britse re gering. Die heeft al gezegd dat het bezoek doorgaat. Frans Boogaard Brussel VS-vicepresident Mike Pence (I) en Europees president Donald Tusk kunnen het goed vinden, fotoap 8-daagse vlieg-busrondreis Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek Max. 38 deelnemers 8-daagse vlieg-busrondreis Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek Boek vóór 25/2 en ontvang 50 korting per boeking vanaf 789 p.p. vanaf 944 p.p. Reiscode: evie404 Reiscode: evie409 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Tae-. Reissom exc'- 19,50 reserveringskosten, €2,50 Calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslaqen Ook al boekt het bedrijf achter de ov-chipkaart nu miljoenen winsten, toch voelen de ov-be- drijven er niets voor de prijs binnen enkele jaren te verlagen. Staatssecretaris Dijksma wil echter snel inzicht in de cijfers om te weten of het wèl goedko per kan. Marcia Nieuwenhuis Ton Voermans Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4