Het vrouwelijk orgasmeorgaan ISr'xlR H 7 LfltinMP1 I ej2!Sd| m Wyjr~ aft ms- Hoedje fopje van de clitoris r BÜHS^ TaBBSffl 1 Za cM zwellicliaam [rjHi cnaamlippen ding over zichzelf. Tegen de tijd dat ze als hetero met meisjes vrijen, heb ben ze door wat lekker is. Meisjes daarentegen hebben die ervaringen tegen die tijd nauwelijks. Aan hen moet explicieter worden uitgelegd, ook op school, hoe zij plezier kunnen beleven aan seks. Dat gebeurt te wei nig en dat houdt veel vrouwen onze- ker.Het idee leeft dat het te ingewik keld is om aan kinderen van 11,12 jaar uit te leggen wat een clitoris precies is. Dat vind ik frustrerend. De voor lichting begint doorgaans met de vergelijking tussen erecties en zaad lozingen bij jongens en de menstrua tie van meisjes. Terwijl menstrueren niets met seks te maken heeft. Wat mij ook frappeert, is dat kinderen wel de meest complexe voorlichting krij gen over geslachtsziekten." „Natuurlijk moeten kinderen daar het nodige van weten, maar is het minder moeilijk dan de anatomie van de clitoris? Ik geloof dat niet. Waarom leer je als meisje niet dat jouw plezier even belangrijk is als het zijne?" „Ik zie nog veel leed. De helft van de Nederlandse vrouwen onder de 25 jaar is bekend met pijn bij het vrijen. Uit Zweeds onderzoek blijkt zelfs dat vrouwen enige pijn normaal vinden. Wie weet hoeveel mensen doorgaan met pijnlijke seks. Als ze hulp zoe ken, zeggen veel huisartsen nog steeds dat het een kwestie is van op rekken, zelfs tegen vrouwen die drie kinderen hebben gebaard. Pijn heeft daarmee niets te maken, het heeft te maken met ontspanning, kennis van je lichaam en niet penetreren voor je goed opgewonden bent. „Ook zo'n hardnekkige mythe: dat de eerste penetratie pijn moet doen. Het maagdenvlies is geen vlies en hoeft dus niet doorgeprikt te worden. Als je tampons gebruikt, hebt leren masturberen en je bekkenbodem kunt ontspannen, hoeft de eerste keer penetratie geen pijn te doen. Dat weet ik uit eigen ervaring." „Ik kom uit een katholiek gezin. Over seks praatten wij thuis niet openlijk. Maar ik was eigenwijs en nieuwsgie rig. Op mijn elfde ontdekte ik mas turberen; ik wist hoe ik mijn eigen instrument moest bespelen toen ik begon te vrijen met jongens." Zonde hè? We moeten blijven spelen, dat is het eigenlijk." „Vorig jaar hebben we onderzoek ge publiceerd waarin we lesbische en heteroseksuele vrouwen vergelijken op het gebied van klaarkomen tijdens partnerseks. Lesbische stellen komen significant vaker klaar. Ze gebruiken maar weinig dildo's. Dat snap ik heel goed. Vingers zijn vaak effectiever, die kunnen de achterkant van de cli- Ik heb een penis nog nooit een 'kom-hier'- beweging zien maken toris stimuleren door een 'kom hier'- beweging te maken. Dat heb ik een penis nog nooit zien doen." „Als beide partners het goed vinden, is dat prima. Ik erger me rot als weer ergens staat dat er iets mis is met je relatie als je de twee keer per week niet haalt. Wat een kul. Het idee dat je aan een norm moet voldoen, maakt mensen ongelukkig. Een ander lastige discussie van de laatste tijd vind ik de overdreven claims dat seks zo goed is voor je gezondheid. Nu moeten we ook al veel seks hebben omdat we er levens jaren mee winnen. Ik blijf het zeggen tot ik erbij neerval: seksueel plezier voor vrouwen is een toevalstreffer zonder kennis over haar genitaliën. Mannen kunnen altijd vrijen omdat het lekker is. Good for them. Dat kan voor vrouwen ook het uitgangspunt zijn." dinsdag 21 februari 2017 GO Jullie noemen dat in jullie boek 'rampenbestrijding'. In uw praktijk ziet u complexe sek suele problematiek. Hoe waakt u ervoor die niet te generaliseren? Bent u opgevoed met seksuele vrijheid en bevrijding? In jullie boek staat dat ondanks de seksualisering van de samenle ving, er nog steeds twee jaar zit tussen de eerste keer handje vast houden en de eerste keer ge slachtsgemeenschap. Gek dat we als tieners zo uitgebreid oefenen met elkaar aanraken, maar als die eerste penetratie dan is geweest... „Doen we alleen nog maar dat. Doen lesbische vrouwen in een relatie dit beter? 44 Is twaalf keer per jaar een goede pot seks beter dan wekelijks tien minuten sleurseks in een relatie? Seks! Een leven lang leren, Rik van Lunsen en Ellen Laan, Prometheus, €24,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49