Zon blijft dé bron voor vitamine D 6 RUTGER VERHOEFF Kennis Wat weet een vrouw van haar clitoris? Te weinig, zegt hoogleraar seksuologie Ellen Laan (54), coauteur van het net verschenen boek 'Seks!'. En dat is dus funest voor haar genot. Vraag het de deskundige Een goede vraag. Vitamine D is erg belangrijk voor de botten en het gebit, maar werkt ook op de nieren. Ook werkt vitamine D samen met de bijschildklier en heeft het invloed op onze spieren en afweer. Ons lichaam kan vitamine D zelf aanmaken in de huid onder invloed van zon licht. Bij twee groepen mensen kan de huid min der vitamine D aanmaken: mensen met een don kere huid en oudere mensen (70 plus). U kunt vitamine D ook binnenkrijgen via de voeding. Vette vis en levertraan bevatten vitamine D. In rundvlees, kaas en eieren zit maar een klein beetje. Verder is het in Nederland toegevoegd aan marga rines, halvarines en flesvoeding voor baby's. Soms zit het ook in oliën en braadvetten. Hoewel voe ding ook vitamine D kan bevatten, blijft zonlicht op een onbedekte huid de belangrijkste bron. U kunt klachten krijgen van een te veel aan vitamine D (meer dan 100 micro gram per dag): misselijk heid, verstopping, vermin derde eetlust, slaperigheid en schade aan hart, nieren en bloedvaten. Bij een langdurig ernstig tekort aan vitamine D ontstaat vooral een probleem met de botten. Denk aan groei- afwijkingen bij kinderen, ook wel de Engelse Ziekte genoemd, en verweking van botten bij volwassenen. Daardoor ontstaan spierzwakte, moeheid, pijn in de botten en gemak kelijk brekende botten (osteomalacic). Wie te weinig buiten komt, kan extra vitamine D slikken Bij een tekort van vitamine D en calcium kan botontkalking ontstaan, met name bij vrouwen na de overgang. Veel mensen wordt geadviseerd om extra vitamine D te slikken. Een dosis van 10 microgram is voor kinderen jonger dan 4 jaar en volwassenen en kinderen vanaf 4 jaar met een donkere huidskleur. Ook volwassenen die onvol doende buiten komen (minder dan een halfuur per dag tussen 11 uur 's ochtends tot 5 uur 's mid dags), mensen met volledig bedekkende kleding (of bedekkende make-up of zonnebrandcrème), zwangere vrouwen en vrouwen boven de 50 jaar wordt 10 microgram aangeraden. En 20 microgram is voor mensen ouder dan 70 jaar en mensen die meer kans hebben op een botbreuk. Dus als u het idee heeft dat u een tekort aan vitamine D zou kunnen hebben, dan kan u bloed laten prikken om de waarde te bepalen, of zelf beginnen met tablet ten. Eventueel alleen in de winter. HET PANEL ij seksuoloog Ellen Laan ligt een clitoris op de keukentafel, naast de post en een kvaas tulpen. Ge-3D- print door een col lega. Wat opvalt, is de vorm en grootte. Het zou bekend moeten zijn, maar dat is het niet: het orgasmeorgaan is meer dan dat bob beltje aan de buitenkant. Het heeft dieper in het lichaam vier langwer pige zwellichamen die vol stromen als een vrouw goed opgewonden is. Ellen Laan zet de 3D-clitoris op de palm van haar hand en kijkt ernaar. „Eigenlijk moet ik haar meenemen naar het Academisch Medisch Cen trum." Daar kreeg ze een grotere werkkamer na haar installatie als hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam: de eerste vaste leerstoel seksuologie in Nederland. Ze heeft er nog niet veel tijd door gebracht. Vorig jaar hoorde ze dat ze een zeldzame vorm van borstkanker heeft. Deze maand onderging ze een borstbesparende operatie en wordt ze bestraald. „Ik ben nu ervarings deskundige als het gaat om de seksu ele repercussies van kanker." „Dat de vrouwelijke seksualiteit nog steeds te veel wordt neergezet als de mate waarin vrouwen penetreerbaar zijn. Ook kankerpatiënten. Tijdens mijn eerdere chemokuur liet ik een collega die onderzoek doet naar seks en kanker, weten dat ik was toegetre den tot haar onderzoeksgroep. Ik kreeg het ongevraagde advies min stens drie keer per week penetratie te hebben tijdens de behandelingen, om de vaginawand soepel te houden. Die collega redeneerde: Op chemo therapie kan de menopauze volgen, en daarvan wordt nog gedacht dat het tot vaginale droogheid leidt. Penetreren om die reden vind ik schokkend, maar het drijft me ook om te achterhalen of masturberen beter werkt. In onze kliniek tref ik veel vrouwen die gynaecologische kanker achter de rug hebben. Stan daard brengen we pelotten in, een soort staafjes, om de vaginawand soepel te houden." „Ja, ook. En dat doet mij zeer. Deze vrouwen hebben een afschuwelijke behandeling ondergaan en dan moe ten ze zich druk maken over hun pe- netreerbaarheid. Als ik weer volledig werk, ga ik me inzetten voor een stu die waarin we die staafjes vergelijken met masturberen en klaarkomen. Ik denk dat door opwinding de vagina beter doorbloed en dus soepeler blijft dan door er een staaf in te proppen die pijn geeft. Opvallend is dat als de man kanker heeft de seks in een heteroseksuele relatie meestal een tijdje of volledig stopt. Als de vrouw het krijgt, gaat de seksuele frequentie gewoon door." Vijftig jaar na de seksuele revolutie weten mensen nog altijd te weinig hoe de clitoris werkt „Dat zou een conclusie kunnen zijn. Hoe dan ook, 95 procent van de hete roseksuele mannen komt altijd klaar tijdens penis-vaginacontact. Bij vrouwen ligt dat op slechts 30 tot 50 procent. Hoe dat komt? Vijftig jaar na de seksuele revolutie weten mensen nog altijd te weinig hoe de clitoris werkt. Ze moet van binnen goed op gezwollen zijn om klaar te komen tij dens gemeenschap. Nee, dat is geen algemene kennis. Onder heterosek suelen is penetreren zo ongeveer het eerste wat er gebeurt in bed." „De meerderheid van de mannen wil dat vrouwen ook opgewonden raken en de seks lekker vinden. In onze kli niek lijken vrouwen met pijnklach- ten er nogal eens van uit te gaan dat mannen vooral penetratie willen. En dat het reden zou zijn hen te verlaten als ze dat niet kunnen bieden." „Ja, een van de belangrijkste beweeg redenen is dat vrouwen de man het gevoel willen geven dat hij een goede minnaar is. Zo schieten we dus niet op. Vrouwen moeten meer aandacht besteden aan hun eigen seksuele plezier. Daarvoor zullen we anders moeten vrijen: elkaar verwennen zonder coïtus, geslachtsgemeen schap, bijvoorbeeld door samen te masturberen. Ik voorspel dat vrou wen meer zullen klaarkomen tijdens coïtus als we betere voorlichting ge ven over de clitoris en als zij doen wat past bij hun genitaliën. Waarmee ik niet wil zeggen dat je pas een goed seksleven hebt als je vaak klaarkomt. Vrouwen neigen nog te vaak naar: als hij maar klaarkomt, dan hebben we het weer gehad. Nee. Je orgasme doet er toe. Tijdens een orgasme komen stofjes vrij die het beloningscentrum in je brein aanzetten. Daardoor blijft seks aantrekkelijk." „Het begint ermee dat kinderen dui delijke voorlichting nodig hebben over vrouwelijke seksualiteit. Jon gens krijgen min of meer vanzelf door wat lekker is. Als een jongetje staand leert plassen als hij 2 is, begint het al. Hij raakt zijn penis aan, zwaait er vrolijk mee rond, maakt mee dat hij een keer stijf wordt en anders aanvoelt. Voor hun zesde krijgen ze spelenderwijs een seksuele opvoe- dinsdag 21 februari 2017 GO De laatste maanden hoor ik meerdere mensen in mijn omgeving praten over vitamine D. Men sen adviseren mij ook bloed te laten prikken op een mogelijk tekort. Ik ben een man van 41 jaar zonder ziektes of lichamelijke klachten. Is het noodzaak dat ik me op vitamine D laat prikken? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl ft VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho PSYCHO LOOG Steven Pont Ken je clitoris Els Quaegebeur RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Wat bent u als ervaringsdeskun dige al te weten gekomen? Vanuit de gedachte: als die penis er maar in kan? 44 De zin van de man geeft de door slag? De mannen die ik vertelde over dit gesprek - van millennials tot mijn stiefvader van 74 - zeiden dat zij het hun geliefde in bed juist naar de zin maken. Gebeurt het veel dat vrouwen een orgasme veinzen? In 'Seks!' leggen u en coauteur Rik van Lunsen de nadruk op plezier, terwijl in populair wetenschappe lijke publicaties tevredenheid vaak als graadmeter dient. Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48