I 'Pas als je helpt, zie je dat de wereld niet verhuftert' 5 Betere zorg nodig na dagbehandeling gevoed door mijn moeder en stiefva der. Als ik één minuut te laat thuis kwam, kreeg ik een week straf. Ik wilde mijn kinderen nooit dat nare gevoel geven dat ik vroeger had." Rowen: „Toen ik een keer vijf minu ten te laat thuis kwam, mocht ik een week niet meer buitenspelen." Helena: „Omdat het al de zoveelste keer was! Na drie dagen mocht je al weer naar buiten, hoor. Ik hoefde vroeger echt niet tekeer te gaan tegen mijn ouders. Op mijn 15de ging ik voor het eerst in discussie met mijn moeder. Daar hield ik een blauw oog aan over. Ik was deel van een twee ling, maar tijdens de zwangerschap wisten ze niet dat ik er ook nog bij zat. Met mijn zussen had ik ook een tijd ruzie." Rowen: „Dat heb ik opgelost!" Helena: „Ik ben bang voor afwijzin gen. Ik wilde het goed maken, maar bleef dat steeds uitstellen. Toen heeft Rowen vorig jaar de stoute schoenen aangetrokken en contact met mijn zussen opgenomen. Met twee van hen heb ik nu weer contact." Gezond leven is belangrijk, maar genieten ook Rowen: „We eten niet elke dag junk food, maar écht gezond eten doen we ook weer niet. Als we geen zin heb ben om te koken, halen we gewoon frietjes. We zijn allemaal erg slank. Sporten heb ik wel altijd gedaan." Colin: „Ik heb zes jaar lang gevoet bald." Helena: „Dat ze sporten vond ik vroeger belangrijk voor het sociale aspect. Qua gezondheid staat het niet hoog op mijn prioriteitenlijst. Ook mogen ze van mij best drinken." Colin: „Ik drink af en toe wat." Helena: „Jij doet een hele avond over één biertje. Rowen drinkt met carna val, uitgaan en verjaardagen. Dat wist ik al voordat ze het me zelf vertelde. Ik heb liever dat ze het hier thuis doen. Maar stiekem roken, dat moe ten ze echt niet doen. Ik ben zelf ge stopt en ik weet hoe moeilijk dat is. En drugs moeten ze helemaal niet proberen!" Colin: „Hypocriet. Je vertelde dat je zelf weieens een jointje gerookt hebt." Helena: „Toen woonde ik op mezelf en was ik al in de twintig. Omdat ik nu weer single ben, wil ik meer din gen in mijn eentje ondernemen. Binnenkort wil ik een weekendje naar Antwerpen. Ik ben benieuwd hoe dat afloopt met jullie alleen thuis." Rowen: „Colin luistert toch niet naar me." Helena: „Sinds september heeft hij zijn kamer één keer gestofzuigd." Colin: „Toen ik Rowens kamer bin nenliep, lag er gewoon een stuk brood op de grond. Waarschijnlijk liggen er rotte appels onder haar bed." Helena: „Rowen ruimt niet graag op. Soms is ze best een beetje smerig, ja." 365 heldendaden „Het was een combinatie daarvan. Ik had 365 dagen te vullen, dus ik had een lijst gemaakt van zo'n honderd ideeën. Intussen was ik alert op wat er om me heen ge beurde, zodat ik elke gele genheid kon aangrijpen goed te doen. Als iemand worstelde met zijn flets of viel, schoot ik te hulp. Op een gegeven moment tipten mijn blogvolgers me. Er bestond bijvoorbeeld een app waarbij het aantal minuten dat je niet op je telefoon kijkt, wordt uitge keerd in schoon drinkwater aan kinderen in een ont wikkelingsland. Als ik twee uur niet op mijn scherm keek, doneerde ik een be paalde hoeveelheid. Ik werd creatiever en ging anders kijken, zoals naar de bood schappen in de supermarkt. Welke producten zijn mi lieubelastend en welke min der? Zo deed ik elke dag kennis op, en leverde een bijdrage aan de wereld." „Het was juist de optelsom van al die kleine dingen die het hem deed. Ik redde een vleugellamme meeuw op straat en kwam daarbij met mensen in aanraking van wie ik in eerste instantie dacht dat ze niet zouden helpen. Zij bleken juist su per behulpzaam. Dat heb ik het hele jaar door ervaren. Soms wordt gezegd dat onze wereld verhuftert, maar als je actief aan de slag gaat, blijkt dat mee te vallen. Ik kwam in aanraking met UITGEZOCHT heel veel mensen die op hun manier hetzelfde deden of meededen. Dat vond ik bij zonder om te ontdekken." „Ik ben anders gaan kijken naar hoe sociale veranderin gen tot stand komen. Voor heen had ik het idee dat ver- Op oudejaarsdag hebben we bingo gespeeld met ouderen andering vooral door promi nente figuren wordt te weeggebracht; door mensen met geld of macht. Maar in dit jaar heb ik gezien hoe snel kleine individuele han delingen zich kunnen ver menigvuldigen. Maatschap pelijke veranderingen zijn een optelsom van vele kleine, individuele hande lingen van mensen als jij en ik. We zouden veel vaker moeten denken: wat kan ik zelfbijdragen? Je denkt misschien dat jouw actie een druppel is op een gloeiende plaat, maar als je iets goeds doet voor een an der, is de kans groot dat die persoon dat weer doorgeeft. Ik hoop dat mijn boek men sen een reden geeft om zelf in actie te komen. Omdat je meer invloed hebt dan je denkt." „Nee. Omdat ik het allemaal moest documenteren, was ik na dat jaar behoorlijk uit geput. Voor mij is het wel een gewoonte geworden. Op straat kijk ik beter om me heen, en met voedsel of kleding ga ik ook anders om dan vroeger, toen ik nog niet wist dat de kledingindustrie een van de meest vervui lende industrieën ter wereld is. Op oudejaarsdag gingen mijn vriend en ik overdag met oudere mensen bingo spelen. Dat zou ik voorheen niet snel gedaan hebben. Het is meer een onderdeel geworden van mijn leven." dinsdag 21 februari 2017 PZ Vivian de Gier Van ijsjes uitdelen aan bouwvakkers tot de ramen van de buren lappen: Journalist Rachel van de Pol (33) verricht een jaar lang elke dag een goede daad. Dat werkt aansteke lijk, schrijft ze in 'Het he dendaagse heldenboek'. Nam je je 's ochtends voor welke heldendaad je die dag ging doen of ging dat spontaan? Wat is je meest bijzondere heldendaad? Wat heeft dit in jou ver anderd? Verricht je nog steeds elke dag een goede daad? Het hedendaagse heldenboek. 365 manieren om de wereld te reddenBalans, 17,95 Na een dagbehan deling is nog geen 17 procent van de patiënten goed hersteld. Boven dien wordt medi catie thuis niet altijd volgens voorschrift inge nomen. Dat blijkt uit promo tieonderzoek van Björn Stessel van het Maastricht UMC+. Bij meer dan de helft van alle operaties keren patiënten tegen woordig op de zelfde dag huis waarts. Stessel on derzocht ruim 1000 patiënten na zo'n ingreep. Vier dagen na de dagbehandeling stelde de promo vendus de kwaliteit van herstel en de mate van pijn vast. Bij veel patiënten valt dit zwaarder dan zij hadden ver wacht. Na verwijdering van een galblaas was bijvoorbeeld geen enkele patiënt goed hersteld. Kijkoperaties in de keel of baarmoeder vielen mee. Gebleken is ook dat een derde van de patiënten hun pijnstillers niet of gedeeltelijk volgens voorschrift in neemt. Stessel hoopt op verbete ring dankzij extra contactmomenten. Rachel van de Pol (I.) kijkt nu elke dag om zich heen of mensen hulp kunnen gebruiken, foto angeliek de jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47