zo 4 DOEN WIJ DAT Gezond blijven, opvoeden: we zijn er dagelijks mee bezig. Wat leerde u van het leven en wat wilt u doorgeven aan anderen? Deze week: Helena Bosch (47). Samen met haar kinderen Colin (19) en Rowen (17) woont ze in Bergen op Zoom. Sta altijd klaar voor elkaar, ook als het even niet uitkomt Helena: „Ik ben een losse moeder. Ik heb veel geduld en laat heel veel toe. Het enige wat ik van hen verlang, is dat ze hun eigen kamer netjes hou den. Ik vraag ze nooit iets. Maar als ik dat eens een keer wél doe, wil ik ook dat ze voor me klaar staan. Dat ge beurt helaas niet altijd." Rowen: „Je bent niet streng, maar je kunt moeilijk doen om de kleinste dingen." Colin: „Dat is vrouwen eigen. Jij bent net zo erg. Als ik FIFA zit te spelen met mijn headset op word je boos als ik je niet hoor." Rowen: „Omdat je me dan echt wel hoort! Dan negeer je dingen die voor mij belangrijk zijn." Helena: „Toen ik laatst ergens gratis laminaat kon ophalen, had ik Colins hulp nodig. Uiteindelijk moest ik dat alleen gaan doen, want ze lagen alle bei nog in hun nest. Woest was ik." Colin: „Ik had vakantie. Dan hoor je te niksen." Helena: „Zeven dagen per week en vierentwintig uur per dag kunnen jullie doen waar jullie zin in hebben en vraag ik jullie niks." Colin: „Als je ons vraagt om iets te doen, is het meteen iets groots." Helena: „Dat kan me niet schelen. Als ik hulp nodig heb, moeten jullie helpen." Boos worden mag, maar houd respect Helena: „We hebben nooit echt ru zie. Als ik boos ben, geef ik ze wel de volle laag. Dan maak ik mijn stand punt duidelijk en is het daarna klaar. Colin maakt me soms boos als hij ongeïnteresseerd reageert." Colin: „Omdat het op zo'n moment voor mij ook niet interessant is. Ik zie dan het probleem gewoon niet." Helena: „Ik heb een hekel aan ruzie. Met mijn ex heb ik te vaak en te lang ruzie gemaakt. Ik los problemen lie ver op. Rowen reageert anders dan Colin. Wanneer ze boos naar boven gaan, zit ik soms beneden te huilen. Dan wil ik na een minuut al mijn ex cuses aanbieden. Colin is heel stoer, maar vooral aan de buitenkant." Rowen: „Eigenlijk is Colin een enorm mietje." Colin: „Ik doe altijd normaal tegen mijn moeder. Ik schreeuw niet en heb zelden een grote mond. Maar soms kroppen we veel op en komt het er in één keer uit." Helena: „Jullie hebben wel eens grote mond, maar schelden me nooit uit. Op school hoor je kinderen dat wel eens doen. Ik durf mijn handen er voor in het vuur te steken dat jullie dat nooit doen." Geen strijd of stress, leef in harmonie Helena: „In 2004 ben ik van hun Op mijn 15de ging ik in discussie met mijn moeder. Dat kostte me een blauw oog DE FAMILIE vader gescheiden. Dat heeft een lange nasleep gehad." Colin: „Er was toen zoveel gezeik dat ik er last van had. Toen bleef ik zitten op het vwo." Helena: „Op school heb ik de situatie uitgelegd. Ik wilde niet dat je bleef zitten door je thuissituatie. We had den toen veel ruzie over de Xbox." Colin: „In die tijd kreeg ik een Xbox en wilde ik gewoon spelen. Daar hadden we ruzie over. Maar hét grote probleem was je nieuwe man." Rowen: „Toen was je 13. Nu, jaren la ter, kun je wel zeggen dat die nieuwe man en niet jij het probleem was. Maar toen leek dat anders." Helena: „Jullie hebben altijd boven aan gestaan voor mij." Colin: „Door die situatie kon ik niet verder op het vwo en ben ik mavo gaan doen. Dat was makkelijk." Helena: „Je beseft nu ook dat dat zonde is. Maar aan de andere kant is iets bereiken met een omweg niet erg. Hier is geen ruzie meer. Geen strijd, geen stress. We leven nu in harmonie." Familie komt altijd op de eerste plaats Helena: „Allebei hebben ze het huis verlaten en allebei zijn ze weer bij me teruggekeerd. Op de dag dat Colin de deur uitging, belandde ik in een diepe depressie. Toen ook Rowen wegging, werd het nog erger. Mijn ei gen ouders waren streng. Ik ben op- dinsdag 21 februari 2017 Een losse moeder met geduld die veel toelaat Sandra Moerland 44 —Helena Bosch Helena Bosch (47), huismoeder Colin Nieuwpoort (19), mbo ICT Rowen Nieuwpoort (17), tweetalig vwo 5 Helena Bosch en haar kinderen leven steeds meer in harmonie met elkaar. FOTO'S KEES BENNEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46