Dit is een column met vijf sterren 0) i Digitaal dagboekje weet alles 2 RENE DIEKSTRA v J Bruidspaar Nu de donkere wintermaanden voorbij zijn, komt het huwelijksseizoen van 2017 op stoom. Op De Grote Dag dient alles zo goed als perfect te zijn. Verslaggever Cintha Rood bekijkt de trends in trouwland. Column LEESTIPS VAN DE WEEK Tijdens een cursus sociale psychologie laat ik studenten regelmatig de besproken inzich ten testen. Een van die tests gaat als volgt. De studenten verzamelen zich bij een plein naast de universiteit. Dan loopt een student op een teken van mij het plein op, staat stil en kijkt met een hand boven de ogen de lucht in. Het effect op de mensen die passeren is nihil. Dan voegt een tweede student zich bij de eerste en doet precies hetzelfde. Ook dat heeft nauwelijks effect. Maar vanaf vier studenten - omhoog kijkend, wijzend, eventueel mompelend - blijven opeens veel meer mensen staan, gaan meekijken en vragen wat er te zien is. Zelfs bij een maf antwoord - 'dat lijkt wel een ruimteschip daarboven' - zeggen sommigen daar ook iets van te zien. Hoe kan het dat een nepactie van willekeurige voorbijgangers toch aanzet tot meedoen alsof het serieus is? Psychologen spreken hier van sociale bevestiging. Het is een van de krachtigste bepalers van ons gedrag en het werkt zo: naarmate meer anderen aan iets aandacht besteden, iets leuk vinden of juist niet, naar die mate neemt de waarschijnlijkheid toe dat weer anderen dat ook doen. Het doet er daarbij nauwelijks toe hoe verzonnen, onzin nig of vulgair iets is. Massale aandacht ver menigvuldigt zichzelf als een virus. Dat komt doordat sociale bevesti ging bepaald wordt door twee in ons ingebakken neigingen. De ene is onze waarheidsverwachting. We zijn evolutionair zo geprogrammeerd dat wij wat we te horen, te zien of te lezen krijgen, in eerste instantie voor waar aannemen. Massale aandacht vermenigvuldigt zichzelf als een virus Krijgt een film in de krant vijf sterren, dan is onze eerste neiging te denken dat het een heel goede film moet zijn, hoewel die vijfde ster op zich niets meer betekent dan het persoonlijke oordeel van de recensent. Behalve onze behoefte aan waar heid hebben we evolutionair ook een behoefte aan opwinding. We willen regelmatig een portie op winding toegeworpen krijgen en het zal ons worst zijn of wat ons opwindt, waar is of niet. Als een BN'er beweert dat iemand vulgaire beelden over hem of haar verspreidt en andere mensen gaan massaal naar die beelden op zoek, dan doen wij dat ook. Daarbij interesseert ons weinig of de bewe ring nep is - iemand kan ook zelf die verspreiding hebben georganiseerd. Waar het ons om gaat is op winding. We zijn nu eenmaal gemakkelijk met op winding te paaien. Dus al moeten we er het hele internet voor afstruinen, te pakken krijgen zullen we die beelden. Zonder te beseffen dat wij moge lijk zelf te pakken worden genomen. Want dat is precies waar degenen die nepnieuws verspreiden, op uit zijn: anderen te pakken nemen. Mijn advies: neem de houding aan dat hoe meer opwinding of lawaai een bericht oproept, hoe onwaarschijnlijker dat het waar is. Het echte leven is nu eenmaal min der spannend dan het gros van de berichten erover. 'J er LEKKER IN BALANS Klein is fijn Bruidsparen kiezen steeds vaker voor een minimalistische trouwdag. Ze houden de organisatie kleiner en schakelen bij voorkeur een stylist in die alles regelt. Een huwelijk voltrek ken hoeft dus niet meer buitensporig en extravagant te zijn, zolang de ge kozen accenten er maar uitspringen. „De trend is 'niet meer over de top'", zegt directeur Judith van Lent van trouwbeurs Engaged. „Ik merk dat stellen kiezen voor een paar stijl volle elementen. In plaats van een ta fel vol servies en enorme bloemstuk ken komt er chique linnen te liggen met stijlvol en eenvoudig groen. Het draait om elegantie en verfijndheid." De trends uiten zich ook in de kle ding van bruid en bruidegom. Die is moderner dan voorheen. En de ver plichte lange lijst met genodigden maakt plaats voor een beperkte groep gasten. „Bruidsparen beleven hun dag intenser door een kleiner gezel schap uit te nodigen. Met die mensen kunnen ze dan echt contact maken." Bruidsparen beleven hun dag intenser door een kleiner gezelschap uit te nodigen m Thema's doen het goed Op het digitale moodboard Pinterest kan elk aankomend echtpaar de ogen uitkijken: stralende bruidsparen po seren in levensgrote letterbakken of kunstig opgetuigde prieeltjes, maar wie trouwt weet hoe lastig zulke set tings te vinden zijn. Daarom mag een deskundige voor de bruiloftsacces- soires zorgen. Weddingsplanner Nai- lia Yermakova van Best Day Ever bedenkt concepten voor een trouw dag en verhuurt er alles bij wat nodig is. Van kleurrijke thema's als Alice in Wonderland tot festivals met food- trucks en accessoires als fotohokjes voor 'doehetselfies' aan toe. „Dankzij Pinterest wil iedereen tegenwoordig een vintage limonade- bar, ijskarren of hangende planten slingers. Huren is het goedkoopst." Yermakova helpt haar klanten vaak om de onmogelijke Pinterest-idealen te vertalen naar wat haalbaar is: „Heeft het bruidspaar een boom gaard vol lampjes gezien in the middle of nowhere, dan vertellen we dat we Huwelijken in 2016 per maand dinsdag 21 februari 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Krijgt een film of boek een hoge waardering, dan zal die wel heel goed zijn. Waarheidsver wachting noemt René Diekstra dat. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl De wilde tuin van de verbeelding De wilde tuin van de verbeelding - Kris Pint Vergeet concurrentie en consumptie en denk als een kun stenaar (Boom, 14,90) DE ACHTERBLIJVERS De achterblijvers - Coen Verbraak Interviews over rouw en hoe ermee te leven (De Bezige Bij, 17,99) Opvoeden is gekkenwerk - Jos de Koek Godsdienstpeda goog over de drijfveren van opvoeders (Royal Jongbloed, 12,50) Wie elke dag een paar minuten investeert in de app Pacifica, krijgt beter inzicht in zijn geestelijk en lichamelijk welzijn. Inclusief een heerlijk tropisch achtergrondmuziekje. De gratis app Pacifica is ontworpen voor mensen die kampen met angstgevoelens. Maar denk als mede mens niet dat de ont- spanningsapp je niets biedt. Niemand voelt zich 24/7 onoverwinne lijk. Pacifica kan je hel pen om vervelende pe riodes door te komen. Door inzicht in je dage lijks leven te bieden, maar ook door een aantal laagdrempelige oefeningen. Het is aller eerst de bedoeling dat je elke dag in trefwoor den noteert hoe je je voelt. Belabberd, exta tisch of iets ertussenin, plus een korte aanteke ning die de dag samen vat. In een logboek geef je aan hoeveel uur je hebt geslapen en wat je aan lichamelijke inspanning hebt ge daan. Maar onze favo riet: de dagelijkse ont spannende oefening. De meeste oefeningen krijg je alleen te zien bij Trouwen volgens de trends 44 Judith van Lens T Bruidsparen kozen vorig jaar bij voorkeur andere maanden om te trouwen dan januari en februari. De hoog ste piek ligt in juni. 10.000 6.000 4.000 2.000 jan feb ©2SQ217MRIBRON:CBy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44