Meerderheid in Middelburgse raad: Porthos nu hervormen Veere worstelt met kustvisie 6 SP draagt nieuwe raadsvoorzitter voor Koud een week nadat SP-fractie- voorzitter Sjaak Rijkse in een korte verklaring meedeelde dat de partij weer mee zal vergaderen als Pim Kraan (POV) de adviesraad voor zit, komt de fractie met een eigen, nieuwe voorzitterskandidaat. Petra Coret gaat de groep van vier raads leden versterken die bij toerbeurt de adviesraden van Vlissingen voorzit. Dat gebeurt op verzoek van de voorzittersgroep zelf, die verster king wilde, vertelt Coret. „De frac tie heeft mij voorgedragen. Ik ben relatief onervaren. Ik zit nu drie jaar in de raad. Maar ik heb diverse andere voorzitterschappen achter de rug. Het is een hele uitdaging en ik ga stik mijn best doen. Ik ga het drie raden proberen. Gaat het niet zoals het moet, dan stop ik." Vol gens Coret kan ze rekenen op de steun van de overige voorzitters, Alex Achterhuis (PSR), Pieter van Eek (D66), Coen van Dalen (CU) en Pim Kraan (POV). Die laatste is nog steeds erg boos op de SP, maar zal donderdag bij de raadsvergadering niet tegen Coret stemmen. „Ik bekijk dat zakelijk. Als zij denkt dat zij dat kan, moet ze dat doen. Het is wel zo dat straks Ik ga het drie raden proberen. Gaat het niet zoals het moet, dan stop ik vier voorzitters uit de coalitiepar tijen komen. Ik ben de enige uit de oppositie." Kraan vindt dat het conflict met de SP niet is opgelost. Eind vorig jaar kondigde die partij aan geen adviesraden bij te wonen onder voorzitterschap van Kraan, omdat hij niet ethisch op zou treden als raadslid. Bij de raad in januari die Kraan voorzat bleven de vier frac tieleden inderdaad weg. Na twee bemiddelingsgesprekken met bur gemeester Bas van den Tillaar kwam de SP op haar woorden te rug, omdat er voldoende vertrou wen zou zijn dat 'met de burge meester en andere fracties er ver der gewerkt kan worden aan het verbeteren van de verhoudingen in de gemeenteraad'. GroenLinks en VVD distantieerden zich daar onmiddellijk van. Zij stelden dat hun fracties daar de noodzaak niet van inzien. Kraan wil excuses van de SP. „Maar die zal ik wel niet krijgen. De aantijging staat nog steeds op de SP-website. De SP heeft mij in diskrediet gebracht. Het was een doelbewuste actie om mij weg te krijgen." Via het twitteraccount van de POV beloofde Kraan de SP afgelopen zaterdag 'een groot ant woord' op een 'méér dan schanda lige actie'. „Zodra de kans zich voordoet, krijgen ze dat ant woord." Porthos moet hervormd worden tot een centraal informatiepunt voor de inwoners van Middelburg, zo vindt een meerderheid in de Middelburgse gemeenteraad. De fracties van CDA (coalitiepar tij) en de oppositiepartijen SP, D66 en LPM bepaalden dat gisteravond via een amendement en kregen ook de steun van GroenLinks. Daarmee hadden ze een meerderheid van zestien voor en twaalf tegen. Hun voorstel ging de fracties van PvdA, WD, CD, SGP en CU - allen coali tiepartijen - veel te ver. Ze verweten de voorstemmers van het amende ment dat ze met hun voorstel bezig zijn om Porthos te veranderen in een organisatie die veel minder slagkracht heeft dan het huidige Porthos. Bovendien botst die nieuwe structuur met het beleid dat uitgestippeld is samen met de buurgemeenten Veere en Vlissin gen. Ook wethouder Saskia Szara- finski (PvdA) ontraadde de ge meenteraad om het amendement aan te nemen omdat ze problemen voorziet bij de herstructurering. Samenwerken Fractievoorzitter Paul Moens (SGP) probeerde voor de stemming dui delijkheid te krijgen of de voorstan ders vinden dat Porthos moet sa menwerken met de buurgemeen ten Vlissingen en Veere. Daar kreeg hij geen absolute duidelijkheid over zodat hij om een schorsing vroeg. Tijdens die onderbreking kreeg hij echter ook die duidelijkheid niet, zo zei hij. Willemien Treurniet (CU) wees de voorstanders erop dat in decem ber pas besloten is om dit jaar de werkwijze van Porthos te evalue ren. Peter de Doelder (PvdA) wees daar ook op en vindt dat met het aannemen van het amendement de Middelburgse politiek zich onbe trouwbaar toont. Volgens de voorstanders blijkt uit de onderzoeken naar de werkwijze van Porthos dat er wat moet gebeu ren omdat de organisatie nu veel te bureaucratisch is geworden. Ze vre zen dat voortgaan op de zelfde weg niet leidt tot veranderingen waar de inwoners van Middelburg wat aan hebben. Wethouder René Molenaar meldde de leden van de Veerse commissie ruimtelijke ontwikkeling gister avond dat alle partners waarmee de Zeeuwse Kustvisie is opgesteld, het over de (concept)tekst eens zijn. De raad van Veere hoeft zich dus niet over eventuele uitbreidingsmoge lijkheden uit te spreken. Afgeschoten De Veerse gemeentebestuurders hoeven zich ook niet te buigen over de plannen voor de Zeeuwse La gune, omdat de collega's van Noord-Beveland de plannen voor die lagune afschoten. WD en DTV vroegen zich af of Veere geen ver plichtingen meer aan de gedu peerde ondernemer heeft. Mole naar betoogde dat de tot nu toe in gediende plannen niet voldeden aan vooraf gestelde voorwaarden. Als de Zeeuwse Kustvisie door alle partners wordt aangenomen, is be bouwing van de Veerse Dam niet langer mogelijk. Vóór de zomer komt de toekomst van de dam nog eens aan de orde in de Veerse raad. IN DE REGIO Voorjaars vakantie in Zeeuws Museum Cursussen MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 21 februari 2017 WA Zaak voorzitters blijft doorzieken De Vlissingse raad blijft romme len met het voorzitterschap van de adviesvergaderingen. De SP keurde eerst de POV-voorzitter af, komt daar vervolgens op terug en draagt nu een eigen voorzitter voor. Claudia Sondervan Vlissingen -Petra Coret, SP Emile Calon Middelburg Strandpaviljoens langs de Veerse kust mogen niet meer dan zeshonderd vierkante meter beslaan. Het 'Veerse dna' leent zich niet voor uitbreiding van pa viljoens tot duizend vierkante meter, zoals elders langs de Zeeuwse kust wel kan. René Hoonhorst Domburg MIDDELBURG In het Zeeuws Mu seum in Middelburg worden tijdens de voorjaarsvakantie tot en met zondag 5 maart rondleidingen gegeven in de ten toonstellingen 'Uyt eygen ervarent- heyd' en 'het Kunst museum'. De rond leidingen zijn tus sen 12.00 en 15.00 uur. Ook kunnen kinderen insecten leren tekenen en wordt er ieder dag van 13.30 tot 16.00 uur een handwerk plaats geopend. Deelname is gratis. OOSTKAPELLE De Stichting Welzijn Veere houdt diverse cursussen over het gebruik van tabiets en het internet. De cursus 'Klik Tik' is bedoeld voor men sen die moeite heb ben met het vinden van hun weg op het internet. De cursus wordt elke eerste en laatste dinsdag van de maand, van 14.00 uur tot 15.30 uur gegeven. De deelname is gratis, maar een eigen lap top is vereist. Wel zijn Veere geeft oo£ een tabletcurgu? tijdens Tabletcafés. De cafés worden elke derde dinsdag van de maand ge organiseerd. De eerstvolgende bij eenkomst is van daag van 14.00 uur tot 15.30 uur. Beide cursussen vinden plaats bij de locatie van de stichting in Oostkapelle, Schoolstraat 4. Voor beide cursus sen is aanmelden vereist en dit kan via 0118-583687. AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 - 16.30 uur - Soos GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur - Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30- 19.30 uur - Viering 15-jarig jubileum jeugdnatuurclub De Vleermuis met ope ning tentoonstelling natuurfoto's door burgemeester Van der Zwaag KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt MIDDELBURG Archiefcafé Zeeuws Archief, 09.00-17.00 uur - Expositie over toerisme op Wal cheren; Zeeuws Museum, 12.00- 15.00 uur - Rondlei dingen bij tentoon stellingen 'Uyt eigen ervarentheyd' en 'het Kunstmuseum'; 13.30-16.00 uur- Handwerkplaats om zelf Zeeuwse streekdrachten te maken; Kinderboer derij De Klepper hoeve, Meiveldpad 5,15.45-16.45 uur - Boerderijclub; Wijk centrum Palet, 18.30-20.00 uur- 'Wijktijd', spreekuur voor inwoners Mid delburg-Zuid; Ci nema, 20.00 uur - Vertoning 'The Vio lin Teacher' OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.00-13.30 uur - Kijkje achter de schermen van het zee-aquarium bij Terra Maris; De Halve Maan,14.00- 16.30 uur - Koers- bal SEROOSKERKE De Zandput, 19.30 uur - Lezing Jan Huiberts over biolo gisch kweken VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Handwerkcafé VLISSINGEN Boekhandel 't Spui, 10.00-18.00 uur- Expositie; Ter Reede, 14.00-16.00 uur - TabletCafé; Gymzaal Theo Thijssen, 16.00 uur - Kleutergym VROUWENPOLDER Verenigingsge bouw, 14.00-15.30 uur - Soos THEATRAAL CONCERT VOOR KINDEREN MIDDELBURG Oorkaan verzorgt morgen een theatraal con cert voor kinderen in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Oorkaan wil 'zo veel mogelijk kleine en grote oren de oneindige wereld van muziek laten ontdekken'. Morgen zal het concert 'Hoge Noo(d)t' opgevoerd worden. Het concert begint om 14.30 uur en is geschikt voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Kaarten zijn te bestellen via zeeuwsecon certzaal.nl en kosten 7,50 euro. foto ronald klap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34