Mbo werkt te vaak niet StukTV, TP4Y en KvK op Vestrock Junior Spelletjes en foto's halen herinneringen boven 2 Cyrille zocht wekenlang tevergeefs een leer-werkplek in een garage. Na een oproep op Facebook belde Dijkwel: „Kom maar." MBO-OPLEIDING PRAKTIJKPLEKKEN Commentaar Cyrille de Kousemaeker is blij. Na lang zoeken heeft zij een leer-werkplek. Ze kan aan de slag in een Vlissingse garage. Elders op deze pagina vertelt Cyrille haar verhaal. Veel jon geren met een mbo-opleiding hebben minder geluk. Vooral op de wat lagere niveaus zijn weinig mensen nodig. Alleen met je handen werken is vaak niet genoeg. Bedrijven vragen een zekere mate van technisch inzicht. Ook in de zorg moeten beginners steeds meer in hun mars hebben om een goede kans te maken. Tussen de Zeeuwse mbo-opleidingen en het bedrijfsleven en de instellingen is wel af stemming, dus scholen proberen te voorkomen dat zij mensen op leiden waar geen stage- of leer-werkplek voor is, maar daarmee is het probleem niet uit de wereld. Het valt werkgevers niet kwalijk te nemen dat zij bepaalde catego rieën mbo-studenten geen toekomst kunnen bieden. Het zou de om gekeerde wereld zijn als de arbeid aan het onderwijs moest worden aangepast. Andersom blijkt het echter ook niet goed te werken. Dat komt omdat de economie grillig is en omdat in het werk dat de over heid schept ook niet genoeg lijn zit om je toekomst op te bouwen. Hoe moet het dan? In de eerste plaats moeten zo veel mogelijk jonge mensen zo veel mogelijk worden uitgedaagd en opgeleid om met hun hoofd te werken. Ook als dat betekent dat zij langer moeten studeren. Handig kun je altijd nog worden. Verder lijkt het onverstandig vroeg te specialiseren. Garages kunnen nu wel technisch specialisten vra gen, maar wie weet hoeveel er echt nodig zijn en hoe lang deze trend aanhoudt? Breed opleiden, dus naar veelzijdigheid op elk niveau, is misschien niet wat werkgevers wensen. Maar het lijkt voor veel mbo- studenten toch veel beter dan gokken op één paard. Als een nieuw kabinet meer geld uittrekt voor onderwijs, verdient verbetering van de 'onderkant' van het mbo prioriteit. De economie is grillig en in het overheidsbeleid zit niet genoeg lijn om je toekomst op te bouwen Locatiemanager Luc Weemaes van Nieuw-Sandenburgh vergelijkt de tafels en de koffers met 'grote iPads'. „De inklapbare tafels en kof fers hebben een touchscreen waar mee eenvoudig spelletjes zijn te doen. Die spelletjes zijn al goed voor ontspanning en lol, maar kun nen ook herinneringen opwekken en het geheugen stimuleren." Verzorgenden en mantelzorgers kunnen de BelevenisTafel of-koffer ook vullen met informatie uit het verleden van bewoners. Door foto's uit het verleden - van de woonomgeving, familieleden, vroegere kennissen en neringdoen den uit de buurt bijvoorbeeld - te laten zien, komen herinneringen boven. De beleveniservaringen ver hogen de kwaliteit van leven. Ze komen dan ook in aanmerking voor Dementerenden reageren positief op robotzeehonden en dingen van vroeger subsidies uit het landelijke pro gramma 'Waardigheid en Trots'. Weemaes: „Dankzij die bijdrage hebben we als Zorgstroom ook drie robotzeehonden in huis gehaald. Die fungeren als knuffeldier en aanspreekpunt voor dementerende ouderen." ALMANAK De fotografe uit Dreischor vroeg vorige week aan een ruiter om met zijn paard door te branding te galopperen. De man hield het liever bij een drafje door een plasje tussen de zee en het strand. Ook goed, zei ze. Met haar rug naar de zee toe nam ze alle tijd om hem op de kiek te zetten. Na een tijdje schrok ze zich rot. Voor, achter, naast haar: plots was er overal water. De opko mende water had haar letterlijk op een eilandje gezet. Een nat pak om van het ene op het an dere droge te komen was het enige dat haar restte. Helaas zijn daar geen foto's van gemaakt. Lagere bijdrage dagbesteding Help padden de straat over Gemeente en KSG naar rechtbank MIDDELBURG Mailadres voor expositieruimte f e autowereld ft wordt nog steeds H gedomineerd door mannen. Ik zou graag willen bewijzen dat ook een vrouw in deze wereld prima op haar plek is. Wie geeft mij deze kans?' Die noodkreet op Facebook was suc cesvol. Deze week kreeg Cyrille de Kousemaeker (23) uit Vlissingen een telefoontje van Alexander Dijkwel van het gelijknamige Vlissingse autobedrijf: „Kom maar." Tientallen autobedrijven is de Vlissingse sinds begin dit jaar al afgegaan om te informeren of ze er misschien terecht kon voor een leer-werkplek. Cyrille zit op de mbo-opleiding Ik had een vriend die rally's reed, als hij aan het sleutelen was, keek ik altijd mee tot eerste autotechnicus bij Scalda. Dat betekent: vier dagen in de week werken en leren in de prak tijk, één dag theorie op school. Maar leer-werkplekken zijn voor een aantal opleidingen moeilijk te vinden. Voor stageplekken geldt dat nog sterker. „Overal ben ik persoonlijk een sollicitatiebrief gaan langsbrengen, maar verder dan een leuk gesprek bij de balie kwam het niet. 'We zullen het doorgeven.' En dan hoorde je ver der niets meer. Ja, één keer is er nog een gesprek geweest. Het voelde goed, we hadden al een plan van aanpak bedacht, maar twee dagen later was het toch 'nee'. Waarom? Een gebrek aan er varing. Ze kunnen mij nog niets zelfstandig laten doen. Maar ik moet het vak toch érgens leren?" Helemaal onbekend met de praktijk is Cyrille niet. „Krukas, wiellager, kleppendekselpakking, cilinderkop, tuimelaar, egr-klep", schudt ze even een paar termen uit haar mouw. „Ik had een vriend die rally's reed. Als hij aan zijn BMW zat te sleutelen, keek ik altijd mee. Zo ben ik er ingerold." Op 16 februari plaatste ze ten einde raad de oproep op Facebook. „Ik was radeloos aan het worden. En toen kreeg ik een telefoontje van Dijkwel Auto Shopping Cen tre: 'Maar bij ons ben je nog niet geweest! Wij hebben wel een plekje voor je!'" Even later kon Cyrille trots een update op Facebook zetten: „Twee maanden op proef en ik kan maan dag beginnen!" Onder het toeziend oog van chef monteur André Wouters begon ze maandag aan haar eerste reparatie. „Er komen wel meer mensen om een leer-werkplek vragen", ver klaart Wouters. „Bij ons was net iemand gestopt, dus Cyrille had geluk. Straks ope nen wij een nieuwe Renault- werkplaats, hier vlakbij. Daar heb ben we óók personeel en leerlin gen voor nodig. Op dit moment zitten we te springen om techni sche specialisten. Dat zijn de men sen die moeilijke diagnoses kun nen stellen", aldus Wouters. De gezichten achter het populaire YouTubekanaal StukTV komen ver rassend genoeg niet voor hun vi deo's naar Vestrock, maar voor het maken van muziek. Twee van hen kruipen achter de draaitafel en een ander vervult de rol van MC. Kinderen voor Kinderen zal dit jaar naast een concert, ook een sing- along houden en een workshop ge ven waar kleine festivalgangers le ren zingen en dansen. Ook meidengroep TP4Y Million Bucks, La La Love), rapper Kevin (Op de Block, Kleine Versnellingen ver schillende acteurs van tv-pro- gramma Just Like Me betreden het podium op het eiland in de buiten vest. Vestrock Junior duurt dit jaar vanwege Pinksteren iets langer, tot 22.30 uur. Eerder werd al bekend dat onder anderen Jett Rebel en The Com mon Linnets zullen optreden tij dens de 'volwasseneneditie' op vrijdag 2 en zaterdag 3 juni. dinsdag 21 februari 2017 n In de zes zorgcentra van Zorg- stroom helpen BelevenisTafels en BelevenisKoffers (demente rende) bewoners hun geheugen te trainen, herinneringen op te halen en ervaren ze nieuwe prik kels. René Hoonhorst Veere -Luc Weemaes, locatiemanager Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Vlissingen wil een la gere eigen bijdrage die mensen met psychische aandoeningen betalen voor dagbesteding. In maart krijgt de gemeen teraad een voorstel om die bijdrage te beperken tot 27 procent van de kostprijs. De eigen bij drage is voor veel men sen die een uitkering hebben, te hoog. Het CAK stuurde soms reke ningen tot 1100 euro. Al 18 mensen stopten hun dagbesteding. OOSTKAPELLE De natuurvereniging Wal cheren KNNV onder neemt morgenochtend actie om padden de Domburgseweg over te helpen. De natuurclub vraagt amfibievrienden tussen 10.00 en 12.00 uur met een spa naar villa Duinvliet te komen om gaas te zetten en em mers in te graven. De in de emmer gevallen pad den worden aan de over kant van de weg losgela ten. VLISSINGEN De gemeente Vlissingen en Koninklijke Schelde Groep staan weer voor de rechtbank. Ditmaal eist de gemeente dat KSG de kosten van de nieuwe verzwaarde los- wal aan de Piet Heinkade betaalt. Die kade wordt aangelegd ter vervanging van de loswal aan de Houtkade in het Dok. Voor het herstel is in be slotenheid een plan voor gelegd aan de gemeente raad. De Middelburgse kun stenaar Sjaak Willem- sen zoekt zoals zater dag in de krant stond een expositieruimte. Hij wil beelden en schilde rijen slijten aan mensen die ze mooi vinden. In het vermelde mailadres van de kunstenaar miste een letter. Het juiste adres is: sjaawi@zon- net.nl Cyrille aan -Cyrille de Kousemaeker Grote namen als StukTV, TP4Y en Kinderen voor Kinderen prij ken dit jaar op het affiche van Vestrock Junior in Hulst. De or ganisatie maakte gisteren de eerste vijf acts bekend van het kinderfestival dat op zondag 4 juni wordt gehouden. Elodie Kint Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30