Martine Bijl besluit snel over terugkeer 20 M VINCENT LUISTERT RADIO Record kijkcijfers Floortje Opper-Nederlander Prem Radhakis- hun is van Powned. Ik citeer: „Hier is weer de Publieke Omroep voor Wel denkend Nederland En Dergelijke. Ik ont masker pseudo-elitaire parasieten die konten likken voor subsidie." Hij verdient, zegt hij, meer dan Giel Beelen. Hij lult namelijk maar twee uur in de week uit zijn nek, terwijl Beelen elke dag drie uur moest ouwehoeren en dat moest hij ook nog eens voorbereiden. Op 'de mislukte plastic zender Hilversum presenteert hij het pro gramma Zwarte Prietpraat. Rihanna lanceert beautylijn Je ziet mij nooit meer terug, zei Sonja Barends vader - David - toen hij al in 1942 door twee keurig ge klede Nederlanders uit zijn Am sterdamse huis werd opgehaald om even mee te gaan. Vlak voor hij zijn jas aantrok, wist hij nog zijn portefeuille met wat kleingeld in een lampenkap te verstoppen. Geld dat Sonja en haar moeder goed konden gebruiken. Daarna verdween hij. Voorgoed. Deze zes woorden, droog en kalm uitgesproken, stormen tot op de dag van vandaag door het hoofd van de vrouw die vier decennia lang reuring ver oorzaakte in het Nederlandse tv-landschap met haar spraakmakende shows. Ze fileerde daarin mi nisters en vakbondsleiders, maakte zware onder werpen als euthanasie en abortus bespreekbaar, keek in de ziel van gewone landgenoten en ont ving sterren als Charles Aznavour, Bette Midler en Fats Domino. Vreugdeloze jeugd Maar het lukte tot haar eigen verdriet en frustratie nooit het lot en de gedachtengang van haar eigen fa milieleden te ontraadselen, blijkt uit Barends me moires die ook verhalen over een vreugdeloze jeugd met haar ruziënde moeder en afwezige stiefvader en over haar grote liefde, architect Abel Cahen. Hem ontmoette ze 36 jaar terug met een glas wijn bij een haardvuur. Het begin van een turbu lente maar gelukkige tijd samen met zijn drie dochters: 'gewoon erbij gekregen, terwijl ik nooit bedeeld was met het moederinstinct'. Met hen deelt ze nog steeds alles, ook heftige en angstige periodes: tot drie keer toe wordt bij haar kanker geconstateerd, in haar been, borst en on langs in haar longen. Ze is genezen, maar vooral door die laatste episode Een pijnloze dood is het mooiste geschenk dat je elkaar kunt geven en bijbehorende chemokuren vreest ze aftakeling en ouder worden en voert ze met haar echtgenoot gesprekken over het einde: 'een pijnloze dood is het mooiste geschenk dat je elkaar kunt geven'. Rebelse meid Ondanks die levensbedreigende ervaringen blijven op 76-jarige leeftijd nog steeds die vragen spoken. Waarom kwamen ze voor haar vader, lang voor de grote jodenrazzia's? Waarom ging hij zonder slag of Martine Bijl maakt volgende week bekend of ze dit jaar te rugkeert als presentatrice van Heel Holland Bakt. Dat vertelt haar woordvoerder Maarten van Nispen aan deze krant. „Die be slissing moet ze nog nemen en dat zal ze ergens volgende week zeker doen." Bijl (68) werd in september 2015 getroffen door een hersenbloeding. Het afgelo pen seizoen van de Omroep MAX-kijkcijferhit verving An- dré van Duin haar. De invalpre- sentator speculeerde gisteren op Radio 10 over Bijls terugkeer. „Het zou kunnen dat ik nog een seizoen doe hoor, maar waar schijnlijk gaat Martine het doen. Dat hoop ik in elk geval van gan ser harte." Van Duin zou het na beschouwingsprogramma Smaakt naar meer voor zijn reke ning blijven nemen. Van Nispen vindt de bewering dat Bijl terug keert voorbarig. „Ik kan alleen zeggen dat het met haar telkens een beetje beter gaat. Het zijn stapjes, millimeters. Volgende week is er meer duidelijkheid." We blijven voor altijd een gezin, dat helpt mij hier doorheen voor elkaar. Hij laat blanken onzin en shit uitkramen. Daar heeft hij dan weer een goed programma mee en dan kan hij zijn zakken weer vullen. Prem heeft zo'n grote bek dat je hem ook nog hoort als je de radio uitdoet en je raam openzet. Ze worden bij Powned blijkbaar getraind in schreeuwen. Hij wil de radio teruggeven aan de hardwer kende Nederlander en uit de handen trekken van de mislukte managers. Of hij dat meent, dat weet niemand, Prem is als Opper-Neder lander een rasopportunist. Hij zit immers zelf (betaald) aan de tafel bij De Wereld Draait Door, maar als een luisteraar hem vraagt hoeveel hij daar verdient, weigert hij dat te vertellen. Prem is direct en open als hem dat uitkomt. Begint iemand met een noordelijk accent aan de telefoon over de gaswinning in Gronin gen, dan schreeuwt hij: „Ik dacht dat Marok kanen het zwaar hadden, ik dacht dat Lim burgers het zwaar hadden, maar als er één groep is die genaaid is, in de bek gepist is door Nederlandse politici, dan is het de Gro ningers." net als poëzie, over niets en over alles. Afgelopen zondag had Prem Moustafa Am- haouch te gast, Limburgse Marokkaan van de tweede generatie met een biculturele achter grond, Tweede Kamerlid van het CDA, de enige moslim tussen de christenen. Ze voer den een onnavolgbaar gesprek, het was goed en slecht, alles en niets, kant en wal, vlees en vis, klok en klepel, hoed en rand. Toen ik om 2 uur 's nachts de radio uitzette, duurde het nog drie uur voordat ik in een ondiepe slaap viel, Prem bleef me de hele nacht gezelschap houden met zijn mislukte, leuke gelul. Quote van de dag Ze doorgrondde in haar programma's de groten der aarde. Maar haar eigen familie bleef tot haar grote verdriet altijd een raadsel voor talkshowkoningin Sonja Barend (76), zo blijkt uit haar ontroerende memoires Je ziet mij nooit meer terug. TELEVISIE dinsdag 21 februari 2017 GO Floortje Dessing heeft zondag avond een per soonlijk kijkers record geves tigd. Floortje naar het einde Prem van de wereld trok 2.917.000 kijkers. Boer zoekt Vrouw in ternationaal, vlak ervoor, zat op 3.795.000. SHOW De beautylijn van Rihanna heet Fenty Beauty. De zan geres lanceert haar producten dit najaar. Het eerste product van de Um- brella-zangeres is een lipstick. De producten zijn niet te koop in Nederland. Annemart van Rhee 44 De aangeslagen Angelina Jolie vertelt aan de BBC hoe zij, Brad Pitt en hun kinderen omgaan met de scheiding. De Opper-Nederlander heeft het goed Zijn hele programma, zegt hij zelf, gaat, Reageren? vincent@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20