P I r 10 r Interview Jeroen Dijsselbloem verkiezingen 15 maart Najaren van bezuinigen, willen alle partijen weer geld uitgeven. Minister Dijsselbloem hoopt dan ook dat de PvdA weer gaat regeren. Mochten de peilingen uitkomen, dan is meedoen volgens hem nog niet uitgesloten. Jan Hoedeman en Hans van Soest Afgelopen zo mer zei minis ter Jeroen Dijs selbloem (Fi nanciën) dat zijn plek op de kieslijst van de PvdA hem nog wel iets uitmaakte voor zijn gemoedstoestand. De partijtop gaf hem de vijfde plek. Op drie stond een nieuw Kamer lid. Daarop gaf Dijsselbloem par tijvoorzitter Spekman en lijsttrek ker Asscher te kennen dat hij er over ging nadenken. Dijsselbloem:„Ik kan op zoek naar een hoge functie. Maar ik wil door voor de PvdA en dus voor Nederland. Want de tijd is rijp om echt Nederland vooruit te helpen. Maar dan moet je het gevoel heb ben dat de PvdA je daar ook vol voor wil inzetten." „Nee, daar zat iets van twijfel in. Daar moest ik even over naden ken. Vervolgens belden Spekman en Asscher. Ze zeiden: 'Luister, je moet dit niet gaan uitleggen als dat we jou er minder graag bij hebben. Als je dat echt gaat den ken, zetten we je onmiddellijk op 3.' Dat deden ze. Toen was mijn zorg ook meteen weer weg." „Niet om het baantje. Maar we ko men nu in een fase dat we Neder land vooruit kunnen helpen, dan wil ik ook graag op deze plek zit ten. We moeten investeren in eer lijke duurzame groei, nieuwe spel regels voor de arbeidsmarkt. Een belastingstelsel waarin ook de grote bedrijven meebetalen. We zijner nog niet." „Prima dat partijen kenbaar ma ken wat ze willen. Maar partijen accentueren meer wat ze willen uitgeven, dan waar ze het wegha len. De VVD wil extra geld voor verpleeghuizen. Als ik kijk naar de doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB), zie ik dat ze dat weghalen bij minimum-inko mens en ze zetten ouderen de hele kabinetsperiode op nul." „Mijn ongemak met de vraag is dat jullie uitgaan van een hele slechte uitslag. Ik blijf zeggen: misschien maken jullie een denkfout. Het kan op 16 maart heel anders zijn. Het ligt heel erg aan het politiek landschap en de verhoudingen. Als iedereen dadelijk tussen de 15 en 20 zetels eindigt, dan komt er een moment dat je als PvdA je ver antwoordelijkheid moet nemen. Als wij dingen kunnen bereiken voor de mensen waarvoor wij in de politiek zitten, dan moet je dat doen. Maar als de verhoudingen helemaal scheef zijn en je bent het zevende wiel aan de wagen, maak je misschien een andere afwe ging." „Veel onvrede heeft te maken met een gevoel van onrechtvaardig heid. Mulinationals betalen 2 of 3 procent en de mkb'er 20 procent. Dat is niet uit te leggen. Waarom maken mensen zich zorgen over al die asielzoekers? Omdat die soms voorrang krijgen op de woning markt of wel een nieuw bankstel krijgen terwijl je het zelf niet kunt betalen. Het kabinet heeft de wo ningwet aangepast en sobere voorzieningen ingevoerd, maar gemeenten moeten die wel ge bruiken. Er wonen asielzoekers in hun eentje in een huurwoning met drie of vier slaapkamers in een woonwijk waar wachtlijsten zijn. Als we tegen onze bevolking en onze eigen kinderen zeggen: misschien moet je wel langer thuis blijven wonen en zelf sparen voor je een keer een eigen huis kunt krijgen, verhoudt zich dat heel slecht tot de asielzoeker die een verblijfsvergunning krijgt en met een een huis krijgt van een ge meente. Het kan slimmer en so berder. Er zijn ook gemeenten die het anders doen en zo'n woning verbouwen en drie of vier alleen staande asielzoekers in zo'n wo ning onderbrengen. Dat vind ik rechtvaardiger en verstandiger." „Mijn vrees is dat bij de partijen de champagnekurken los gaan als de cijfers nog verder verbeteren en dat er dan nog grotere wensenlijs ten op tafel komen. Er is echter veel voor te zeggen om voorzichtig te zijn. Dat hebben we in het ver leden ook gedaan onder Zalm. Als je dat niet doet en rekening houdt met te hoge groei, is de kans op te genvallers veel groter. Het is zuur als je moet bezuinigen hoewel het nog steeds goed gaat." Partijen accentueren meer wat ze willen uitgeven, dan waar ze het weghalen „Ik vind zelf dat die staatsschuld geleidelijk aan verder omlaag moet. Daarvoor heb je geen begro tingsoverschot nodig, maar als je zorgt dat de staatsschuld niet ver der oploopt en die daalt tot 40 pro cent van wat we met elkaar verdie nen, dan kun je daarmee klappen opvangen. Dat hoeft voor mij niet in één kabinetsperiode. Maar dan heb je echt een buffer. Onze be groting is kwetsbaar voor crises door het open karakter van de eco nomie en de welvaartsstaat. Dus moet je een buffer hebben in de staatsschuld." „Zeker. Dat is absoluut zo, we gaan met Lodewijk Asscher deze ver kiezingen winnen. De man is on gelooflijk goed, super integer, heeft de goede antenne. Toen ik erover begon dat de PvdA meer de morele kanten moet laten zien en zich meer moet uitspreken over een fatsoenlijke samenleving, was hij als wethouder in Amsterdam een van mijn eerst bondgenoten. Neem zijn aanpak van de Wallen. Ook met de arbeidsmarkt gaat het over misbruik maken van mensen, fraude en normvervaging. Daar zit die morele kant aan: willen wij echt zo'n samenleving zijn? Dat zit bij hem diep." „Mijn ervaring is dat campagnes drie weken van tevoren beginnen, Ik heb nu te veel interviews waarin de stand van de peilingen van vandaag worden beschouwd als de uitslag. Een week geleden wisten veel mensen zeker dat Geert Wilders de grootste partij van Nederland ging worden. We zijn nu een week verder, er zijn steeds minder mensen die dat zien gebeuren want hij zit in een vrije val. We weten het ge woon niet. Als je je realiseert dat 60,70 procent van de kiezers het nog niet weet. Laten we nou maar eens die campagne voeren op de inhoud en het vertrouwen in per sonen, dan is er nog heel veel mo gelijk." dinsdag 21 februari 2017 'We gaan me Asscher deze verkiezingen winnen' Bij de vijfde plaats had u dat ge voel niet? Waarom wilt u weer minister van Financiën worden? U heeft jaren impopulaire bezui nigingen moeten verdedigen. Wilt u er bij zijn nu alle partijen weer geld willen uitdelen? Moet de PvdA nog wel willen re geren? De kiezer lijkt jullie af te gaan straffen op 15 maart. Zijn de kiezers uw PvdA niet ge woon zat?. Eind maart, als de kabinetsfor matie twee weken loopt, komt het CPB vrijwel zeker met nieuwe, gunstiger economische cijfers. Topambtenaren van uw ministe rie zeggen: maak een buffer. Maar alle partijen, ook de uwe, willen juist meer geld uitgeven. Durft u te zeggen dat PvdA-lijst- trekker Lodewijk Asscher deze verkiezingen nog kan winnen? Kijkt u weieens naar de peilin gen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10