8 Felix Jans (93) is de laatste Nederlandse overlevende van de Slag in de Javazee. Volgende week is het precies 75 jaar geleden dat hij met de Hr. Ms. Kortenaerten onderging na een voltreffer van de Japanners. 1942 SLAG IN DE JAVAZEE We mepten ze helemaal niet de hoek in. Het bleken heel goede vechters 1 De knal is gigantisch. Dat weet Jans nog. Maar voordat hij beseft wat er echt aan de hand is, dobbert hij al in het water. De kracht van een Japanse torpedo is zo enorm, dat de boeg van de Hr. Ms. Korte- naer wordt opgetild en Jans meters wordt weggeslingerd. Het idee dat de Nederlanders de Japanners wel even een lesje zouden leren, pakt totaal anders uit in de Javazee. „We mepten ze helemaal niet de hoek in. Het bleken heel goede vechters", zegt de hoogbejaarde Jans nu vanuit zijn woning in Den Haag. Het is 27 februari 1942, even na vier uur in de middag als de Japan ners in het vizier komen en direct het vuur openen op de Nederlan ders. Jans is dan al bijna drie maanden op patrouille op zee. Hij had zichzelf vrijwillig aangemeld bij de Gouvernementsmarine. Op zoek naar avontuur. „Als klein jo chie vond ik de marine al machtig mooi", zegt Jans. 18 jaar is hij, als hij verantwoordelijk wordt voor het onderhoud van Kanon 1, hele maal vooraan op het schip. De sfeer is die eerste maanden gemoedelijk. „We vonden het alle maal wel spannend. Iedereen was nieuwsgierig hoe het zou zijn om te vechten", zegt Jans. Totdat de commandant iedereen bijeenroept en vertelt dat de strijd nu écht gaat beginnen. „Ineens was het me nens en konden we alleen maar bidden dat ons niets zou overko men. We zaten midden op die grote oceaan, dus als we geraakt zouden worden dan was het over. Dat wisten we dondersgoed." Sommige collega's kunnen die spanning niet aan. Jans ziet hoe ze overboord springen nog voordat ze zelf een schot hebben gelost. De matroos der 3de klasse vecht voor wat hij waard is. Alle munitie die hij en zijn makkers binnen hand bereik hebben, vuren ze terug. Maar Jans ervaart het als een onge lijke strijd. De Japanners hebben snellere schepen. Ze zijn met veel meer en hebben vliegtuigen. „Voordat de slag begon, stonden we al met 1-0 achter", zegt hij. Een torpedo raakt de Kortenaer vol in de flank. Het schip breekt in tweeën. Jans valt van het dek, be landt in zee, maar heeft geluk. „Er viel precies een reddingsboei tus sen ons in." Daar weet hij zich met één arm aan vast te klampen. Voor zijn ogen ziet hij hoe de indruk wekkende torpedojager Hr. Ms. Kortenaer in een paar minuten naar de bodem van de zee zinkt. Jans vecht voor zijn leven in het kolkende water en grijpt alles wat blijft drijven om zelf niet kopje onder te gaan. „Ik was blij dat ik nog kon ademhalen." Hulp De hele avond dobbert hij tussen de wrakstukken en bidt met zijn kameraden op de reddingsboei. „Dat was het enige dat we konden doen. We waren bang dat de Ja panners terug zouden komen en op ons zouden schieten. Dat had- Drie verdwenen oorlogswrakken den we uit eerdere verhalen ge hoord." Het gebeurt niet. De krui sers De Ruyter en Java pikken een aantal drenkelingen op, maar Jans wordt gered door de Britten. Hij overleeft de slag met nog zo'n honderd opvarenden, maar bij de ellende die hij op zee meemaakt, blijft het niet. De Japanners ver overen later Java en Jans wordt te werkgesteld in Thailand. Hij moet meehelpen met de aanleg van de Birma-spoorlijn. Veel lopen en sjouwen, herinnert hij zich. Dui zenden overleven de uitputtings slag niet. Mishandelingen zijn aan de orde van de dag. „En dat deden ze nooit alleen. Altijd met een paar soldaten. Bang dat ze anders zelf klappen zouden krijgen. Zo laf." Jans houdt zijn leven lang een diepe wrok tegen alles wat Japans is. „Als ik een Jap in de winkel zie, draai ik om en loop ik weg. Terwijl die persoon er ook niets aan kan maandag 20 februari 2017 4 Alleen nog bidden dat ons niets zou overkomen' Tot Jans' te leurstelling kwam de red ding niet van de Hr. Ms. De Ruyter. ILLUSTRATIE NIMH Raymond Boere Den Haag —Felix Jans Drie Nederlandse marineschepen die in '42 vergingen in de Javazee, zijn van de zeebodem verdwenen. BORNEO GROTE OCEAAN Hr. Ms. De Ruyter INDONESIË JAVAZEE Jakarta Java 500 km INDISCHE OCEAAN Hr. Ms. Java JAVAZEE Hr. Ms. Kortenaer INDONESIË 50 km Soerabaja Kruiser Hr. Ms. De Ruyter, (bemanning: 437) Kruiser Hr. Ms. Java (bemanning: 526) Torpedobootjager Hr. Ms. Kortenaer (149)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8