Moet ik door het eigen risico de pijn verdragen? ECU Kraft Heinz ziet toch af van fusie met Unilever Slachtoffers Ridderhof dagen ouders van Tristan Kinderfeestje Af rojack in 'zijn' stad O Veilinghuis Korendijk 5 NOG23DAGEN WAAR 1" 'Signalen dat zoon ontspoorde genegeerd' ELKE PARTIJ HEEFT Z'N STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? Als astmapatiënt le vend op het mini mum met een hoge hypotheek en een groot gezin - drie kin deren en een vrouw - ga ik crea tief om met het eigen ri sico", vertelt Henry Koster (42) uit Rot terdam. Dat bete kent dat hij en zijn familie, als het even kan, zorg mij den waarvoor ze zelf de portemonnee moeten trekken. Want het gezin krijgt natuurlijk wel zorgtoeslag als compensatie voor de kosten, maar 'desondanks voelen we de financiële pijn'. „Zo moest mijn vrouw pas met rugproblemen naar de arts, die een foto in het ziekenhuis en sporten adviseer de. Voor sport kunnen we een te gemoetkoming van de gemeente krijgen, dus dat zit wel goed. Maar die foto? Daar wachten we nog even mee." De Rotterdammer spaart daar naast zichzelf niet. „Ik heb een nachtbaan als portier in een ho tel, maar daar krijg ik brandend maagzuur van. Toch neem ik, om geld te besparen, slechts beperkt remmers. Dus loop ik met pijn GAAT rond, het is eigenlijk te gek voor woorden." Het verplichte eigen risico van 385 euro per persoon is in het ge val van Henry zo uitgegeven. „Dat bedrag is veel te hoog. Ik woon in een van de armste wijken (Delfshaven, red.) en mijn apotheker ziet dit probleem heel vaak. In een achter standswijk leeft 80 procent van een uit kering. En dan is er nog die zorgpremie: ik heb door mijn aandoe ningen het beste aanvul lende pakket nodig, dat kost 130 euro per maand bij DSW." De meeste grote politieke par tijen willen iets doen aan de hoogte van het verplichte eigen risico. Alleen de WD en D66 willen die ongewijzigd laten. Henry hoopt dat er na de ver kiezingen iets verandert. „De premie gaat echt geen 385 euro omhoog als je het verplichte ei gen risico afschaft. Er zijn ook veel mensen gezond. In Den Haag denken ze even snel te kun nen cashen op ons. Maar goed koop is duurkoop. Als ik met een maagzweer in het ziekenhuis kom, rijzen de kosten voor ieder een de pan uit." Het had de grootste overname ooit kunnen worden van een (deels) Nederlands bedrijf. Tot dusver spande de verkoop van ABN AMRO in 2007 de kroon, met een prijskaartje van 72 mil jard euro. Ook op mondiaal ni veau zou de deal hoge ogen gooien, maar de ondernemingen meldden in een gezamenlijke verklaring dat Kraft Heinz 'vriendschappelijk heeft inge stemd' met het intrekken van het plan. De bedrijven geven aan dat ze 'groot respect' hebben voor el kaar. Unilever en Kraft Heinz wilden gisteren niet nader op de zaak ingaan. D e Amerikanen waren volgens analisten vooral geïnteresseerd in de voedingsmerken van Unilever, dat ook groot is in verzorgings- en huishoudelijke producten. Unilever loopt voorop met duur zaamheid. „Gezonde voeding en het milieu zijn voor consumen ten steeds belangrijker." Een litteken van 30 centimeter op zijn buik herinnert Adem Aksoy nog elke dag aan dat moment in winkelcentrum Ridderhof, op 9 april 2011. Hij staat oog in oog met Tristan van der Vlis, de doorge draaide twintiger met een wapen vergunning, die zijn magazijnen leegt op iedereen die hij ziet. Aksoy wordt in zijn buik geschoten en rent weg als Tristan moet herladen. Adem Aksoy is één van de zeven tien gewonden die het overleven. Tristan doodt zes mensen, voordat hij zichzelf door het hoofd schiet. Het is bijna zes jaar geleden, maar nog altijd wordt Aksoy over die gruweldag aangesproken. „Op be- drijfsfeestjes word je geïntrodu ceerd als 'die jongen van die schiet partij uit Alphen'. Mensen willen altijd een gesprekje met je. En elk jaar, in de aanloop naar 9 april, bel len de media weer. Ik zal er altijd mee geconfronteerd blijven." Aksoy is één van de dertien slachtoffers die via advocaat Lionel Lalji een bodemprocedure hebben aangespannen tegen de ouders van Van der Vlis. Ze vinden dat niet al leen Tristan iets valt te verwijten, maar dat ook anderen hadden moeten ingrijpen voordat de zicht baar gekwelde man doordraaide. Bloeddoorlopen Voorlopige getuigenverhoren, voorafgaand aan het vorig jaar in stilte aangespannen proces, gaven een opmerkelijk beeld van Tristan. Op zijn werk in logistiek centrum Brookland praatte hij tegen de stel lingen. Hij kwam met bloeddoorlo pen ogen op het werk, liet zijn broek liet zakken voor beveiligings camera's, sneed verpakkingen stuk. De moeder van Tristan barstte in huilen uit tijdens een van die ver horen. Ze vertelde dat Tristan de pressief was. Haar zoon probeerde met geesten van overledenen te praten, vooral met een in Afghani stan gesneuvelde militair. Ze sprak haar verwondering uit dat Tristan een wapenvergunning kreeg. Maar met dit scenario had ze nooit reke ning gehouden. Advocaat Lalji richt zijn juridi sche pijlen nu op nalatigheid van de ouders en hoopt zo hun verzeke raars aansprakelijk te kunnen stel len voor een schadevergoeding. Op 6 maart is er een rechtszitting. Aksoy: „Uit angst voor schade claims heeft iedereen de schuld vraag naar elkaar toegeschoven. Ex cuses zijn nooit gemaakt. Die wil ik, om het te kunnen afsluiten." „Dit is zo mooi." Dj Afrojack kijkt dromerig voor zich uit, als hij vlak na het optreden voor kinderen in zijn Spijkenisse aan al die blije ge zichten denkt. De gevierde dj (29) was even terug in de stad waar hij opgroeide en waar hij door proble men met de gemeente vijfjaar ge leden voor het laatst optrad. Gistermiddag draaide hij in sportcentrum Halfweg voor 1.200 kinderen tussen de 4 en 12 jaar en hun ouders. Samen met dj Fais zorgde hij dat de zaal veranderde in één deinende menigte. Kinde ren zaten op de schouders van hun ouders en hosten en zwaaiden hard mee. Al stonden sommigen met de vingers in hun oren. „Het is wel erg hard hoor", zegt Bastiaan van Delft (10), die net er voor de zaal uit is gelopen. Toch wil hij later ook dj worden. „Ik sta liever op het podium, dan krijg je zo'n koptelefoon op en hoor je het geluid minder", weet hij. Anthony Schrier (10) en Damiën Provoost (11) willen juist zo dicht mogelijk bij het podium staan. „Cool hé, Afrojack heeft me net een hand gegeven. Dat ga ik mor gen op school vertellen", zegt An thony opgewonden. Z'n vriend Damiën raakt niet uitgepraat over de confettikanonnen, rookkanon- nen en laserstralen. Als de beats aanzwellen, lijkt het alsof de zaal explodeert. „Dat is echt kicken." Naar voren Afrojack stuurde, voordat hij zijn optreden begon, de ouders naar achteren. „Dit is een feestje voor de kinderen. Kom maar naar vo ren", riep hij hun toe. Natuurlijk doen ze dat. En als ze even genoeg hebben van het optreden, klaute ren ze in het speelparadijs in de hal, laten ze een Afrojack-tatoeage zetten of versieren ze cupcakes. Afrojack kwam maar wat graag voor het goede doel naar Monkey Town. „Het is voor Muziekkids, dat zorgt voor studio's in zieken huizen waar kinderen even hun zorgen kunnen vergeten." Hij ver hoogde uit eigen zak de opbrengst van 15.000 naar 45.000 euro. Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Veiling: zaterdag 25 februari vanaf 10.00 uur Kijkdagen: Donderdag 23 februari 10.00 - 21.00 Vrijdag 24 februari 10.00 -17.00 Kunst- en antiekveiling met o.a. Aziatica, zilver, grote verzameling tegels en tabaksdozen Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl De premie stijgt echt geen 385 euro als je het verplichte eigen risico afschaft maandag 20 februari 2017 GO DE VRAGEN Het Amerikaanse levensmid delenconcern Kraft Heinz wil niet langer fuseren met Unile ver, het op een na grootste be drijf van Nederland. Het con cern wees het voorstel vrijdag af en nu trekt Heinz het bod in. Raymond Boere Rotterdam Slachtoffers van de schietpartij in Alphen aan den Rijn in 2011 voeren een rechtszaak tegen de ouders van schutter Tristan van der Vlis. Ze houden hen mede verantwoordelijk omdat ze sig nalen dat Tristan ontspoorde zouden hebben genegeerd. Koen Voskuil Alphen aan den Rijn Winkelcentrum de Ridderhof in Alphen aan den Rijn. fotoanp De wereldberoemde dj Afrojack trad gisteren in Spijkenisse, de stad van zijn jeugd, op voor de jeugd. „Ik wilde een feestje en het wérd een feestje." Theo Teitsma Spijkenisse Edwin van der Aa Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@ad.nl - Henry Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5