23 m In het Bredase Stadsarchief tikt Martin van der Valk enthousiast op een computerscherm. „Kijk", zegt hij, terwijl hij een foto aanwijst waarop een man is te zien in een astronautenkostuum. „Dat is Cees, Cees Stoop. Dokter Stoop noemden we hem grappend bij De Klokkenberg. Maar hij was labo rant." Van der Valk is voormalig werknemer van Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda. Dik twintig jaar deed hij de salarisadministratie. Een behoorlijke klus: „Op het hoogtepunt werkten zo'n duizend mensen in De Klokkenberg." Toch, zegt hij, voelde het intiem. De Klokkenberg was onderverdeeld in meerdere, kleinere klinieken. „Dat maakte dat er toch een ons- kent-ons-sfeer hing." De Klokkenberg die in 1953 opende, is niet meer. Al vijftien jaar niet. Wat rest is monumentale bebou wing op een terrein van 43 hectare aan de oever van de Mark. En? „Ja", lacht Joris Verhoeven van het Stadsarchief. „Een enorm archief met duizenden en duizenden foto's." Onlangs zette het Stadsarchief die foto's op de ei gen website. Tienduizend in totaal. Waarvan er 7.400 zijn geschoten door Onno van Wel, een medewerker van De Klokkenberg die zich had opgeworpen als huisfotograaf. De foto's zijn een feest van herkenning voor men sen als Rien Machielsen en Van der Valk. Oud-Klok- kenbergers die het Stadsarchief hielpen bij de dui ding van het materiaal. En met plezier, zegt Van der Valk en hij vertelt. Over de collectes en inzamelacties die in de jaren vijftig de bouw van De Klokkenberg mogelijk maakten. Over zusters die tot 1969 met rui sende habijten de patiënten verpleegden. Over hoog bezoek als dat van koningin Juliana en prinses Mar griet. En over het personeel. Hij kijkt naar een luchtfoto. Laat zien hoe het ge bouw een flauwe ronding maakt. „Het doet me altijd denken aan van die satellietschotels die je nog wel eens aan flats ziet hangen. Gericht op het zuidoosten. Zodat de tuberculosepatiënten liggend achter de ra men, zo veel mogelijk zon vingen." Die patiënten verdwenen eind jaren zestig. Tuber culose was succesvol bestreden. De Klokkenberg bood plaats aan kinderen met astma, aan mensen met longaandoeningen, aan epilepsiepatiënten en ga zo maar door. Allemaal in een eigen kliniek. Het personeel had het onderling gezellig, herinnert Van der Valk zich. Hij scrolt door de foto's. Veel recep ties, sinterklaasfeesten, carnaval, kerstvieringen. En: activiteiten voor kinderen. Patiëntjes voor wie het verblijf dragelijk werd gemaakt met evenementen va riërend van eigen olympische spelen tot kampeeruit- jes. Compleet met kampvuur. Astma of geen astma. maandag 20 februari 2017 Edine Wijnands Breda Ook al worden in De Klokkenberg veel longpatiënten behandeld, roken is gewoon toegestaan. Zoals tijdens het werk op de afdeling röntgen. 1953: bouwwerkzaamheden bij de kliniek. Medewerksters van de röntgenafdeling pauzeren. A In de jaren vijftig liggen de longpatiënten in een zonnige ruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58