Zaak-Sesay stelt geduld op proef Bomenkap in Kapelle voor bouw geluidswal Zeeland proeftuin precisielandbouw Golf 16 ZE RIJKSRECHERCHE ONDERZOEK Op 20 augustus 2016 overleed de dertigjarige Umaru Sesay nadat hij door de politie was aangehouden. Een halfjaar later is nog niet duidelijk waaraan hij is gestorven. Commentaar Het tragische overlijden van Umaru Sesay, op een zonnige za terdagmiddag in Goes-Zuid, roept een halfjaar na dato nog altijd veel vragen op. Hoe was zijn fysieke en mentale ge steldheid toen hij naakt en schreeuwend door de Berkenstraat rende? Wat was de uitwerking van de pepperspray die agenten ge bruikten om hem 'onder controle te krijgen'? Is er wellicht ook sprake geweest van - onevenredig - fysiek geweld? Zeker na diverse fatale incidenten rond aanhoudingen in de afge lopen jaren, ligt het optreden van de politie onder een vergrootglas. De affaire rond Mitch Henriquez (die in 2015 tijdens een festival in Den Haag stierf door zuurstofgebrek, toen agenten een nekklem toepasten) houdt de gemoederen nog steeds bezig. De Rijksrecherche doet onder leiding van het Openbaar Ministe rie Zeeland/West-Brabant onderzoek naar de omstandigheden en toedracht van Sesays dood. Vooral het toxicologisch onderzoek, uit gevoerd door het Nederlands Forensisch Instituut, vergt door de aard ervan onvermijdelijk veel tijd. Tot er uitsluitsel is, doet men vooral het zwijgen ertoe. Dat na zes maanden nog steeds volstrekt onduidelijk is waardoor Sesay ter plekke overleed, moet in de eerste plaats onverteerbaar zijn voor zijn familie en iedereen die hem dierbaar was. De lange tijdspanne laat bovendien ruimte voor speculatie en voedt bij de buitenwacht ongewild de verdenking dat er wellicht meer aan de hand is geweest. Toch gaat grondigheid in dit soort complexe en beladen onderzoe ken boven snelheid, hoezeer ieders geduld ook op de proef wordt ge steld. Dat het Openbaar Ministerie eerder deze maand heeft laten we ten op korte termijn een beslissing te willen nemen, is echter bemoe digend. Uiteindelijk is iedereen gebaat bij helderheid. Toch gaat grondigheid in dit soort complexe en beladen onderzoeken boven snelheid Het rooien moet klaar zijn voor de start van het broedseizoen op 15 maart. Daarna moet de gemeente nog verder met onderzoeken en voorbereidingen voor de vergun ningaanvragen. Kapelle verwacht dat de feitelijke aanleg pas in juni zal beginnen, maar daarna gaat het ook snel. Alles is klaar voor de start van de bouwvak. Op de nieuwe ge luidswal komen bomen en struiken ter compensatie van de bomen die nu tegen de vlakte gaan. Vanuit de nieuwe woningen in de wijk Grenadier waren klachten binnengekomen over verkeersher- rie vanaf de A58. Daarop heeft de gemeente een onderzoek gedaan en toen bleek dat de geluidswal inder daad het verkeerslawaai onvol doende tegenhield. De wettelijke norm werd niet gehaald. Dat geldt ook voor een paar huizen in de wijk Zuidhoek. De geluidwal bij Grena dier wordt 400 meter langer in oos telijke richting en wordt (inclusief Op de geluidswal komen bomen ter compensatie van de gerooide bomen scherm) zes meter hoog. Om de ge luidsoverlast in de Zuidhoek te ver minderen wordt de wal in weste lijke richting 580 meter langer. ALMANAK Opa en oma reden op een mooie dag met hun vier kleinkinderen over de Kattendijksedijk. Bij de Goese golfbaan riep een van hen: „Hee, wat doen die opa's daar toch, ze lopen achter bug gy's of zo." Haar zus van net ze ven jaar verbeterde haar: „Geen buggy's, dat noemen ze rolla- tors." Opa en oma moesten nu toch ook even kijken. Onder aan de dijk op de golfbaan was een groep senioren lekker bezig met hun golfsport. Ze legden een beetje het spel uit. „Ohdus ze slaan met hun wandelstokken die balletjes weg", riep de kleine van vier. Dronken man rijdt weg na ongeval Stel aangehouden met pepperspray Man masturbeert op treinstation MIDDELBURG Vier mannen met elkaar op de vuist Gy.r sm Schreeuwend rent op een za terdagmiddag een naakte donkere man door de Berken straat in Goes. Twee gealar meerde agenten weten de man te overmeesteren nadat ze pepperspray hebben ge bruikt. Ze krijgen daarbij hulp van een voorbijganger. Terwijl de man in bedwang wordt gehouden, stopt hij met ademhalen. Er wordt nog gepoogd hem te reanimeren, maar als de ambulance arri veert is het te laat. Umaru Se say sterft in een voortuintje. Hij was dertig jaar. Zoals gebruikelijk in dit soort situaties stelt de Rijksre cherche een onderzoek in. Sesay was een jaar of zestien toen hij Sierra Leone verliet vanwege de burgeroorlog. Via het asielzoekerscentrum in Middelburg kwam hij in Nu- mansdorp terecht. In 2014 kreeg hij er een Nederlands paspoort en is hij officieel Ne derlands staatsburger. Eind juni 2016 trok hij aan de Beu kenstraat in Goes in bij een Sierra Leonees die hij kende uit zijn geboortestad Bo Town. Die weet te vertellen dat Umaru een historie had van psychische klachten. Vertegenwoordigers van de Sierra Leonese gemeenschap en ambassademedewerkers krijgen een paar dagen na de dood van Sesay informatie over de tragische omstandig heden waaronder hij is gestor ven. Dat gebeurt op het poli tiebureau te Bergen op Zoom. Op 1 september wordt Umaru Sesay in Goes begra ven. Zijn familie heeft geen geld om het stoffelijk over schot over te laten brengen naar Sierra Leone. Zijn in Duitsland woonachtige broer Issa is bij de ter aarde bestel lingaanwezig. De jongeman is ontroostbaar en werpt zich op De provincie wil de Nationale Proeftuin Precisielandbouw naar Zeeland halen. In de proeftuin wor den de nieuwste uitvindingen, pro totypes en technologieën voor pre cisielandbouw in de praktijk getest en doorontwikkeld. Staatssecretaris Van Dam maakte afgelopen week zijn plannen hier voor bekend. Gedeputeerde Jo-An- nes de Bat is zeer geïnteresseerd. „Het past prima bij Zeeland als ak- kerbouwprovincie en bij wat we in het kader van de commissie-Balke nende aan het ontwikkelen zijn." Hij heeft contact gezocht met een aantal mogelijke partners. ZLTO, CZAV en Yara hebben aangegeven de lobby voor de proeftuin te on dersteunen, evenals proefboerderij Rusthoeve bij Colijnsplaat. Ook is er contact met het wetenschappe lijk onderwijs. Gps Bij precisielandbouw maken agra riërs onder meer gebruik van gps op hun machines. Ook worden per celen vanuit de lucht gescand met camera's die hyperspectraalbeelden maken. Op die manier krijgen zij veel informatie over bodem, mine ralen, vocht en gewasstand, zodat ze daar heel precies op kunnen in spelen. maandag 20 februari 2017 n De gemeente Kapelle gaat vol gende week bomen rooien die in de weg staan voor de uitbreiding van de geluidswal tussen de wij ken Grenadier, Zuidhoek en snelweg de A58. Melita Lanting Kapelle Tip? redactie@pzc.nl WILHELMINADORP Een 26-jarige man uit IJ- muiden is zaterdagavond doorgereden na een bot sing op de Oosthavendijk in Wilhelminadorp. De be stuurder van de aangere den auto had het kente ken genoteerd. De politie trof de auto en vermoe delijke bestuurder later aan in Goes. De ver dachte had op dat mo ment nog altijd ruim drie keer te veel alcohol in zijn bloed. Zijn rijbewijs is in gevorderd. VLISSINGEN Een 25-jarige man en 23- jarige vrouw zijn zater dagnacht met hulp van pepperspray aangehou den. Agenten zagen de man in de President Rooseveltlaan in Vlissin- gen en wilden hem aan houden omdat hij nog een straf moest uitzitten. De man verzette zich he ving en mishandelde een agent. Ook de vrouw die bij hem was reageerde gewelddadig. Tegen hen wordt aangifte gedaan. RILLAND Een 30-jarige man uit Oud-Gastel is zaterdag middag aangehouden omdat hij zat te mastur beren in een wachthokje op het perron in Rilland. Een 17-jarig meisje zag het en waarschuwde een medewerker van de NS die daarop de politie in schakelde. De man is meegenomen naar het bureau. Hij mocht later op de dag met een pro- ces-verbaal op zak, naar huis. De politie is zaterdag rond 17.00 uur met meerdere auto's uitge rukt voor een vechtpar tij aan het Girsesland in Middelburg. Vier man nen zouden daar met el kaar op de vuist zijn ge gaan. De politie heeft in verband daarmee een 21-jarige man aangehou den in een woning aan de Vrijlandstraat. Eenzame dood van Umaru am? r-."v 455-.V ••"-KV v W Theo Giele Goes Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48