Hassan loopt Van Hulst uit de boeken 7 Eerste zwemwedstrijd voor Heemskerk na olympisch debacle van Femke Heemskerk (29) had na het echec van de Olympische Spelen aan één ding behoefte: rust. Een halfjaar na dato is ze eindelijk terug. In West-Brabant maakte ze weer een opgetogen en sterke indruk. Aan de rand van het ul tramoderne zwem bad De Warande in Oosterhout praat Femke Heemskerk openhartig over het moeilijke halfjaar dat achter haar ligt. Op recht, spontaan en ontspannen. Het contrast met augustus 2016 is immens. Tijdens de Olympische Spelen liep ze met haar ziel onder de arm rond en sprak ze liever niet dan wel met de vaderlandse pers. Daar had ze haar redenen voor. De Zuid-Hollandse zwemster arri veerde fysiek opgebrand in Rio waardoor ze ook mentaal niet fris was. „Tja, Rio...", zegt Heemskerk na haar 100 meter tijdens de KNZB Challenger. „Natuurlijk gaan mijn gedachten nog wel eens terug. En dat doet altijd zeer. Het waren de minst leuke Spelen die ik heb meegemaakt. Als ik aan Rio denk, komen twee woorden boven: niet leuk. Maar ik heb geen zin om te blijven treuren." Heemskerk behaalde in Brazilië geen enkele individuele finaleplek en ze greep met de estafettevrou wen - normaal een zekerheidje voor de eerste zwemplak - naast een medaille op de 4x100 vrij. Heemskerk stapte in Rio de Ja neiro overtraind op het startblok. Krap een jaar voor de Spelen ver ruilde ze Eindhoven voor een Spartaans regime in Zuid-Frank rijk, waar kilometers maken be langrijker was dan bijschaving aan de techniek. Het pakte desastreus uit voor de sierlijke zwemster. Na het debacle van Rio had Heemskerk maar aan één ding be hoefte: rust. „Ik moest echt even gas terugnemen. Het was allemaal te veel geweest. Ik was heel moe en had weinig energie. Wat ik alle maal heb gedaan? Vooral veel met vriendinnen afgesproken en ik heb reizen gemaakt naar IJsland en Ta hiti." Zwemmen deed ze niet veel. „In september zwom ik één keer per week en dat heb ik onder bege leiding van Marcel Wouda lang zaam opgevoerd." Inmiddels is Heemskerk sinds begin januari volop in training in Er zijn dagen geweest dat ik zwemmen niet leuk vond, maar aan stoppen heb ik nooit gedacht Eindhoven. De hereniging met haar oude succescoach Wouda doet haar goed. „Marcel is gewoon een van de beste trainers ter we reld. In het verleden hebben we bewezen goed te kunnen samen werken, met mooie resultaten, en daar gaan we nu weer voor." Het is verbluffend om te zien hoe Heemskerk na krap zes weken enorme vooruitgang heeft geboekt op technisch gebied. „Het voelt ook echt goed. Ik heb weer veel lengte in mijn slagen", stelt Heemskerk, die de 100 vrij in Oos terhout won in een tijd van 54,40 seconden. Ter vergelijking: op de Olympische Spelen bleef ze op deze afstand steken op 54,63. De zwemster die in september 30 wordt, is zichtbaar opgetogen over haar progressie. Dat had ze in het najaar niet durven dromen. „Bij de eerste trainingen voelde het zo slecht. Ik heb me toen we ieens afgevraagd: waar doe ik het allemaal voor? Er zijn dagen ge weest dat ik zwemmen niet leuk vond, maar aan stoppen heb ik nooit gedacht." Hoe anders ziet de wereld er een paar maanden later uit. Heems kerk geniet van het zwemmen. Ze heeft haar glimlach terug. 2014 werden dan eindelijk haar na tionale records op de 1.500 meter en 3.000 meter in de buitenlucht ver broken door Sifan Hassan. Diezelfde Hassan heeft nu in een week tijd ook twee oude indoor- records van Van Hulst uit de boe ken gelopen. Vorige week was het al raak in New York met een nieuwe toptijd op de Engelse mijl (4.19,89), en afgelopen zaterdag deed Hassan het nog eens dunnetjes over in Bir mingham met een snelle 3.000 me ter (8.30,76). Het oude record van Van Hulst (8.33,82) was er een met historische waarde. Zij liep die tijd in 1989 op de WK indoor in Boedapest. Goed voor goud en een tot 2001 stand houdend wereldindoorrecord. De nieuwe Nederlandse toptijd was overigens niet voldoende voor de zege in Birmingham. Hassan (24) verloor de intense tweestrijd met Hellen Obiri. Ze probeerde bij het ingaan van de laatste ronde weg te lopen, maar de Keniaanse be schikte over een indrukwekkende eindsprint. Voor de in Ethiopië geboren Has san is het nieuwe record wel de be vestiging van haar goede vorm. Ze is opgelucht dat ze eindelijk verlost is van de dijbeenblessure die haar voor, tijdens en na de Olympische Spelen in Rio de Janeiro dwarszat. In september beëindigde de we reldkampioene indoor op de 1500 meter de samenwerking met coach Honoré Hoedt, waarna ze even later koos voor het Nike Oregon Project. Dat wordt geleid door coach Al berto Salazar. Die gewaagde keuze pakt vooralsnog goed uit. Veertien tellen achter Hassan kwam Maureen Koster over de streep in Birmingham. Daarmee plaatste ze zich voor de EK indoor in Belgrado. Hassan liet eerder al weten dat ze dat toernooi overslaat en zich richt op het buitenseizoen. Bijna drie decennia kon in Neder land niemand tippen aan de tijden van Elly van Hulst. De vrouw die eind jaren 80 tot de absolute we reldtop behoorde op de middel lange afstand, moest een eeuwig heid wachten op haar opvolger. In maandag 20 februari 2017 Femke Heemskerk zwemt nu alweer harder dan tijdens de Spelen in Rio. FOTO VI IMAGES- yV- Glimlach terug na rustkuur Natasja Weber Oosterhout - Femke Heemskerk Femke Heemskerk, herenigd met coach Marcel Wouda. fotoanp Sifan Hassan heeft zaterdag in het Engelse Birmingham een nationaal indoorrecord gelopen op de 3.000 meter. Het oude re cord stond 28 jaar lang op naam van Elly van Hulst. Pim Bijl Birmingham Sifan Hassan (r) in duel met Hellen Obiri. fotogetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34