Ook Ajax staat als een huis Ünal scoort niet, maar 2 Ooit hield de teen van Iker Casillas Oranje van de wereldtitel. Gisteren hield Brad Jones Feyenoord op titelkoers. FEYENOORD DOELMAN POPULAIR IN PLOEG A AAA Toch grappig hoe Nick Viergever gisteren de i-o-winst bij Vitesse analyseerde. De verdediger had het vooral over het feit dat Ajax de wedstrijd veel eerder had moeten beslissen. Zoals dat dit seizoen al veel vaker had moeten gebeuren. Weer de nul? Viergever haalt nog net zijn schouders niet op. „De basis voor een titel moeten we leggen door vooral veel doelpun ten te maken." Opvallend dat juist een verdedi ger zo denkt. Wel past het precies in het gedachtegoed van zijn trai ner Peter Bosz. Maar toch: juist met de verdedigende cijfers maakt Ajax indruk. Want zet het even op een rijtje. In 23 competitiewed- strijden hield Ajax 13 keer de nul. Maar actueler en nu relevanter: de laatste vijf wedstrijden in de ere divisie, en ook donderdag in War schau tegen Legia, kregen de Am sterdammers geen doelpunt te gen. Het was allemaal weer niet soe verein gisteren bij Ajax. Slordig en onrustig soms zelfs. Maar keeper André Onana kon na afloop dus wél weer vrolijk een nul maken van zijn duim en wijsvinger, la chend in elke camera die hij zag. De truc? Viergever zegt: „Iedereen weet dat wij altijd 'hoog' druk willen zetten. Maar juist dat gaat steeds beter. We weten precies van elkaar wat we moeten doen. Dat betaalt zich uit. Ook als het gaat om het houden van de nul. Maar dat druk zetten, begint al bij de aanvallers." Juist de koerswijziging van Bosz leverde begin van dit seizoen juist zoveel problemen op. Onwennig als Ajax speelde met die zeeën van ruimte achter de verdediging. Die paniek is al maanden weg. Vierge ver: „We zijn er steeds beter aan gewend. Bovendien hebben we genoeg snelheid om op die ma nier te spelen. En André keept ver voor zijn doel." André is André Onana, De pas 20-jarige keeper die vliegensvlug uitgroeit tot een razend populaire speler bij de aanhang. Een ver schijning. Vrolijk, maar bovenal betrouwbaar. De onrustige frat sen die hij bij Jong Ajax en in zijn eerste weken in het eerste ver toonde, voelen als jaren geleden. Ook tegen Vitesse straalde hij tot en met de laatste minuut overtui ging uit. Zo van: er komt echt geen bal langs. Bosz turnde middenvelder Da ley Sinkgraven om tot linksback, met wisselend succes. Tegen Vi tesse was hij er vanwege een bles sure niet bij. Maar gemist werd Sinkgraven niet. Vooral omdat Viergever hem uitstekend verving als linksachter. En Jairo Riede- wald op zijn beurt als vervanger van Viergever in het hart van de defensie prima speelde. Riedewald werd één van de vele slachtoffers van Bosz, maar liet gisteren zien dat hij nog altijd van waarde is voor Ajax. Zoals ook Kenny Tete dat moet beseffen. De rechtsback liet afgelopen week in stevige bewoordingen min of meer doorschemeren wel zo'n beetje klaar te zijn bij Ajax. Hij zag vanaf de bank zijn concurrent Joël Veltman slecht spelen. Ajax' grootste probleem is Feyenoord dat doordendert. En dan Davinson Sanchez nog. Wonderbaarlijk blijft het hoe snel de 20-jarige Colombiaan zich on misbaar heeft gemaakt bij Ajax. Zeker, zoals gisteren, als er een voorsprong moet worden verde digd, uitermate belangrijk. Zo op geteld kun je concluderen dat het defensief allemaal wel prima gaat. Maar het grootste probleem dat Ajax nu heeft is Feyenoord dat maar stoïcijns doordendert en ook maar geen doelpunten tegen krijgt. Zolang de rivaal geen fou ten maakt, maken al die clean sheets van Ajax minder indruk. F ons Groenendijk schudde gis teren nog eens met zijn hoofd. Naast hem zat Jean-Paul van Gastel, die door het overlijden van de oma van Giovanni van Bronckhorst de persconferentie moest doen namens Feyenoord. Van Gastel had de mogelijkheid om te scoren voor Mike Havenaar een kansje genoemd, maar daar was de trainer van hekkensluiter ADO Den Haag het niet mee eens. „Jij noemt het een kansje, ik heb hem teruggezien, het was echt slechts de teen van Brad Jo nes die daar redding bracht hoor", zuchtte Groenendijk diep. Sleutelmoment Het was inderdaad het sleutelmoment van de wedstrijd. Een moment waarop de koploper ternauwernood ontsnapte aan de eerste tegentreffer van 2017 in compe titieverband en erger nog: een gelijkspel in een weekeinde dat PSV en Ajax geen mis stap maakten. Invaller Sheraldo Becker was de aangever, Havenaar schoot in en Jones reageerde, zoals wel vaker dit sei zoen adequaat. „Ach, elke redding is er eentje", lachte Jo nes, zoals altijd bescheiden en vooral het collectief boven het individu plaatsend, na afloop hardop. „Weet je, de sprint die Bilal Eredivisie Basacikoglu maakte om een counter eruit te halen, dat is net zo belangrijk. Zo hoor je in te vallen. En mijn redding? Ik ben er blij mee hoor, maar het is mijn taak." Karim El Ahmadi stormde na het laatste fluitsignaal van arbiter Björn Kuipers di rect op zijn 34-jarige ploeggenoot af, zich realiserend dat de safe ergens in mei mis schien wel van onschatbare waarde zou kunnen zijn. „Brad heeft ons hier gewoon gered", zei El Ahmadi. „Het ging wel heel erg moeizaam, maar we hebben weer ge wonnen. En daar draait het nu om." Zes competitiewedstrijden in 2017, zes keer op rij winst, zes keer op rij geen te gentreffer. Dat laatste is de hoofdreden dat trainer Giovanni van Bronckhorst deze week samen met keeperstrainer Khalid Benlahsen de keepers Jones en Vermeer in zijn kantoortje riep. Om mede te delen dat Jones de rest van het seizoen onder de lat van Feyenoord blijft staan. „De reactie van Vermeer bewees maar weer eens wat voor professional hij is", zegt Jones. „Het is lastig voor hem, hij was klaar voor dit seizoen en dan opeens ben je zwaar geblesseerd. Ik voel met hem mee, heb zelf vaak in dezelfde situatie ge zeten. Maar de noodzaak om te wisselen was er niet." Billenknijpen De defensie mag dan inderdaad goed georganiseerd zijn, toch was het gisteren af en toe billenknijpen voor de koploper in Den Haag. Zo miste Guyon Fernandez voor rust een fraaie kans op de openings treffer en na de pauze was daar dus de inzet van Havenaar. Feyenoord zelf had aan de eerste moge lijkheid voldoende om meteen genade loos toe te slaan. Eljero Elia knokte zich uit verloren positie terug in balbezit, Miquel Nelom verraste Ruben Schaken met een Leon ten Voorde Enschede Je hebt spitsen die diplomatiek roe pen dat ze niet bezig zijn met het topscorersklassement. Enes Ünal lepelt zaterdagavond na de wed strijd tegen sc Heerenveen (1-0) zonder aarzeling het topscorers klassement van de eredivisie op, vergezeld van alle statistieken, ook dat nog. Voor de winterstop voerde de Turkse spits van FC Twente nog een tijdje de lijst aan met Feyen- oord-spits Nicolai Jorgensen, maar Ünal wacht al sinds 17 december 2016 op een doelpunt. Daardoor is hij nog altijd niet de meest sco rende Turkse speler ooit in de Ne derlandse competitie. De huidige nummer 1 heeft 1 doelpunt meer. Ünal lacht. „Dat is Kazim. Ik heb bij Bursaspor nog samen met hem ge speeld. Hij is een goede vriend van mij." Ik ga toch niet tegen de scheidsrechter zeggen dat het geen penalty was? Eredivisie Verdere vergelijkingen gaan mank, want in tegenstelling tot de licht ontvlambare, excentrieke Ka zim, is Ünal gezegend met een enorm arbeidsethos. Ook tegen Heerenveen wacht hij niet lijdzaam in de spits de balletjes af. Ünal is voortdurend onderweg, hij speelt goed en schuwt zowel op de grond als in de lucht nooit het gevecht. Als de wedstrijd is afgelopen en zijn ploeggenoten de zege vieren, zit hij uitgeteld op het gras, trekkend aan beide voeten om de kramp tegen te houden. „Ik zat de laatste 20 minu- maandag 20 februari 2017 Nick Viergever (links) haalt zijn schouders op over het lage aantal tegengoals van Ajax. fotoanp Daniël Dwarswaard Arnhem Ajax heeft 14 goals tegen, Feyenood staat op 12. Jones sleurt Mikos Gouka Den Haag Feyenoord won zes keer op rij maar hield bovendien ook zes keer op rij de nul. Met dank aan de Australische kee per Brad Jones. |U ADO Den Haag |j[J Feyenoord De Feyenoord- spelers Eric Bot- teghin (I) en Nicolai Jprgensen felicite ren elkaar. Tussen hen in is matchwin naar Karim El Ah madi te zien. fotokay INT VEEN/PRO SHOTS Enes Ünal wil best nog een jaartje bij FC Twente blijven. Dan moet zijn werkgever Manchester City wel meewerken. —Enes Ünal 11 FC Twente U sc Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29