ZEELAND GEBOEKT Dichtende boswachter Lezing in Goes over strijdbare freules Schrijfwedstrijd over Vlissingse Betje Wolft ZEELAND 21 Vlieg als een vogel boven het havengebied van Antwerpen. Zie de bedrijvigheid, zie het ondernemerschap. Dat klinkt alvast goed, een boswachter die gedichten schrijft. De werkelijkheid is zelfs beter, want boswachter Karei Leeftink (1958) schrijft ook nog eens mooie gedichten. Verstandig dus van de gemeente Middelburg om hem heel dit jaar te laten aan blijven als stadsdichter. Ook in de stad blijft hij trou wens boswachter, we snuiven geen kantoor- maar buitenlucht. Middelburg is, als je op zijn dich- tersblik mag afgaan, vooral een vo- gelstad. Een gedicht 'Hangjonge ren' gaat over pestvogels, onge wone wintergasten, of in zijn be woordingen: 'mooie dametjes mooie heertjes/ noordelijk koel en Zeeuwse schrijvers Karei Leeftink (1958) Elisabeth Leijnse komt za terdag 25 februari in Goes vertellen over haar boek 'Cécile en Elsa, strijdbare freules'. Ze doet dat om 15.00 uur in boek handel De Koperen Tuin. Leijnse won met haar studie de Libris Geschiedenis Prijs 2016. Het boek gaat over de zussen Cécile en Elsa, dochters van het progressieve aristocratengezin De Jong van Beek en Donk. Ze groeien op als freules én als strijd bare vrouwen. Cécile (1866-1944) trouwt met de Haagse projectont wikkelaar Adriaan Goekoop. In plaats van ondernemersvrouw wordt ze de schrijfster van de fe ministische roman 'Hilda van Suylenburg' (1897) en presidente van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid (1898). Na de tentoonstelling wordt Cécile door haar man het huis uit gezet. Ze eindigt in Frankrijk als lid van de ultrarechtse Action Franchise. Haar zus Elsa (1868-1939) huwt de componist Alphons Diepenbrock. In Amsterdam vestigt ze de eerste privépraktijk voor logopedie. Haar huwelijk houdt stand door haar trouw aan een man die zijn vrouw niet kan beminnen zolang zijn moeder leeft, en die daarna voor verleidingen bezwijkt. Elisabeth Leijnse is als hoogle raar letterkunde verbonden aan de Universiteit van Namen. ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland organi seert een schrijfwedstrijd in het kader van de Boekenweek (25 maart t/m 2 april 2017). Het onderwerp van de wedstrijd is een Zeeuws on opgelost mysterie: wat gebeurde met de Vlissingse schrijfster Betje Wolff toen zij in 1755 op 17- jarige leeftijd een korte periode werd 'geschaakt' door een Vlis singse legerofficier? Elisabeth 'Betje' Bekker, later Wolff, (1738) zou uitgroeien tot een van de be kendste Nederlandse schrijfsters, samen met Aagje Deken. In de zomer van 1755 veroorzaakte de 17-jarige Betje een schandaal door er een paar dagen na haar verjaardag vandoor te gaan met de 24-jarige Mattheus Gargon, een vaandrig (onderofficier) op wachtgeld. Zij keerde 'daags erna' naar huis terug. De op dracht voor het te schrijven ver haal is: Werk de schaking van Betje uit in een kort verhaal (tus sen de 500 en 1000 woorden). Wat speelde zich precies af tus sen Betje en Mattheus? Waar ver bleven zij? En waarom keerde Betje al zo snel terug naar haar ouderlijk huis? De winnaar van de wedstrijd ontvangt een bedrag van 300 euro. De deadline is zondagavond 19 maart 2017. Meer info www.dezb.nl strak in het pak'. Hij noemt ze ver der 'bonte clowntjes van de taiga'. Even aandachtig kijkt hij naar de gierzwaluwen: 'zo stads als het vrijdags carillon'. De letter z is zeer aanwezig in dit gedicht, om het zwieren van deze luchtacroba ten te suggereren: 'zo luchts en zo licht ze zomer zijn.' En zie, daar snellen ook slechtvalken. Ze maken heel wat slachtoffers, maakt hij op uit de resten, 'wat veertjes kluut een vleugel duif. Maar 'het echtpaar moordenaar' zit in de hoogte 'van de prins geen kwaad te weten'. De dichter, en hij is tot oordelen bevoegd, roept hen uit tot 'het mooiste koppel van de stad'.Leeftink bezingt niet alleen de plaatselijke vogels. In zijn stads gedichten, te lezen op de site van de gemeente Middelburg, staat hij ook stil bij het succes van korfbal vereniging TOP uit Arnemuiden. En in een lange ode verklaart hij zijn liefde: 'oh, Middelburg mijn metropool/ mijn stad mijn lust mijn leven/ mijn zin en doel en streven' en zo nog vele strofen door.Is er één poëet zo verbonden met de Zeeuwse bodem? In een gedicht, gedrukt in 1997, van de onvermijdelijke titel 'Luctor et emergo' voorzien, bekent hij: 'ik ben een Zeeuw/ stil stug en zui nig/ in een klein land opgegroeid en in dit land/ sta ik/ tot aan mijn knieën in de klei'. Het is, wat mij betreft, de hoogste tijd voor een bundel met Leeftinks beste gedichten. Zodat de lezer die nieuwsgierig is naar dit oeuvre- door de bomen het bos kan zien. Om echt zicht te krijgen, moet je vliegen. Dat is wat Izak van Maldegem van Sky Pictures in Arnemuiden doet. In zijn twee laatste boeken richtte hij zijn lens vanuit een vliegtuig op de havens van Zeeland en Rot terdam. Het derde deel verschijnt nu: 'De haven van Antwerpen vanuit de lucht'. Het is pas in vogelvlucht dat je ziet hoe wonen, werken en ont spannen op de Scheldeoevers in elkaar overlopen. Fascinerend hoe al dat water en land elkaar omarmen. Wel steeds geleid door mensenhanden, voor natuur is er in die stedelijke, geïndustriali seerde omgeving nauwelijks ruimte. Groen speelt hier pas een rol als er geen ondernemersbe lang voor moet wijken. Vogels Dat maakt dat je als lezer en kijker van het boek wel eens naar adem moet happen. Dok na dok, haven na haven, bedrijf na bedrijf. Sche pen, kranen, steigers, opslagtanks, opstelterreinen, loodsen. Echte vogels zullen geneigd zijn een stukje om te vliegen. Maar zo niet Izak van Maldegem. Via zijn lens kijkt hij tot in het De haven van Antwerpen vanuit de lucht hart van de bedrijvigheid. Van Pe troleum Zuid naar Zandvliet in het noorden. Jaap Luikenaar schreef verhelderende teksten, in het Nederlands en in het Engels. En vertelt ons bijvoorbeeld dat BASF chemicaliën en kunststof fen produceert, in grote verschei denheid, tot en met de droogkor- rels met een groot absorberend vermogen die voor het maken van babyluiers worden gebruikt. Dat verwacht je niet meteen in een complex dat uit vijftig fabrieken bestaat. maandag 20 februari 2017 Mario Molegraaf Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme DE HAVEN VAN ANTWERPEN vanuit de lucht - fotografie Izak van Maldegem tekst Jaap Luikenaar, hardcover, 158 pagina's, 29,50 euro. Rond de kerncentrale van Doel. FOTO'S IZAK VAN MALDEGEM Aan de Zuidkaai van het Zesde Havendok Het Eilandje, met centraal het steenrode Museum aan de Stroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21