Jens Toornstra kan zich wel schikken in zijn rol 27 duel met hekkensluiter ADO serieus én kijkt al naar kraker tegen PSV gens alles en iedereen bij Feyen- oord dan ook absoluut geen school voorbeeld van arrogantie van de lijstaanvoerder. Het is een strategi sche keuze die meteen een ander probleem oplost. Voor even speelt trainer Giovanni van Bronckhorst voor een competitiewedstrijd na melijk geen 'wie van de drie' met Jens Toornstra, Steven Berghuis en Dirk Kuyt. Het rouleren kan een week worden uitgesteld. Dat het tegen ADO Den Haag in feite niet zoveel uit zal maken wie hij op het veld zet, zal Van Bronck horst natuurlijk nooit hardop uit spreken. Het zal slechts gaan om de juiste instelling bij de koploper. De Haagse ploeg verloor deze week zelfs met 3-2 een oefenwedstrijd te gen Scheveningen, de nummer vier uit de derde divisie. Maar Van Bronckhorst wees zijn spelers er deze week nog maar eens fijntjes op dat Feyenoord toch echt kopje on der ging tegen Go Ahead Eagles, destijds de hekkensluiter in de ere divisie. En verloor die ploeg niet een paar dagen eerder in het beker toernooi gewoon van de beschei den hoofdklasser Jodan Boys? „Het zegt mij ook niks, een oe fenwedstrijdje tegen Schevenin gen", zegt Van Bronckhorst. Voor de coach was het wel zaak om de discipline weer aan te halen en te hameren op scherpte voor een duel met een dolende tegenstander. Met Kuyt sprak hij dus uitgebreid over het feit dat de aanvoerder voor de draaiende camera's zijn teleur stelling had laten blijken omdat hij was gepasseerd tegen FC Gronin gen. „Een streepje voor betekent niet dat je altijd speelt", zei Van Bronckhorst. „Kuyt mag teleurge- steld zijn en dat was Dirk ook. Maar het gaat om Feyenoord." Dat Kramer niet op het trainings veld verscheen omdat Kuyt zater dagavond zelf mocht kiezen of hij wel of niet wilde trainen, leverde de boze pinch-hitter een week schor sing op. „Ik bepaal wie er wel of niet trainen. Ik heb Kramer duidelijk ge maakt dat het niet kan wat hij heeft gedaan, maar hij is maandag weer van harte welkom." Dat Simon Gustafson een schor sing kreeg omdat hij maandag Wout Faes van Jong Heerenveen natrapte, vond de trainer het minst erg. „Ik vond het geen natrappen. Maar Kuyt, Kramer en Gustafson, het gebeurde allemaal wel in één week. We hebben dus aanleiding gegeven dat er over dit soort dingen is geschreven. Dat moeten we voor komen, dat heb ik de groep verteld. We moeten er staan tegen ADO, dan gaat het daar weer over." sitie toch nog kampioen te wor den." Grappig wel: Gerbrands noemde PSV vorige week na de 3-0 zege op FC Utrecht 'een roofdier dat op de loer ligt.' Klaar om toe te slaan bij de eerste de beste kans. Onafhan kelijk van de directeur begint de supportersvoorman nu over een poema. „De poema van 2007 en 2016, die is er nog. Hij lag voor de winterstop in een diepe slaap, maar nu is-ie ontwaakt en moet het ook een beetje meezitten. Ajax en/of Feyenoord hoeven maar er gens een keer bloed te verliezen en die poema springt zo 'hap', bo venop de prooi." De realiteit is echter ook: één ei gen misstap en het seizoen is daadwerkelijk over. Verliest PSV in de Kuip op 26 februari, dan ver dwijnt Feyenoord definitief uit zicht. En twee zeges van Ajax in de komende duels en PSV wordt bij verlies in Rotterdam óók geen tweede meer. Doorselecteren Bij dat scenario lijkt het logisch dat de clubleiding al aan de slag gaat met het doorselecteren richting volgend seizoen. „Iets wat mis schien dit jaar al meer had moeten gebeuren", denkt Harrie Timmer mans. Hij noemt onder anderen Luciano Narsingh, die pas in win terstop wegging. „Eigenlijk was dat een uitgestelde transfer van vorige zomer, zo benoemt PSV dat zelf ook." Jetro Willems, Andrés Guar dado, Jeroen Zoet, een vertrek ko mende zomer van deze categorie spelers zou sowieso logisch passen in de trend van het huidige voet bal. De levenscyclus van topteams uit de eredivisie? Die is tegen woordig pak 'm beet twee jaar. „De continuïteit bij een club zit niet meer in de spelers, maar eer der in de coach", zei Cocu toen hij in 2015 zijn contract met liefst vier jaar verlengde tot medio 2019. „In de succesperiode rond 2005 onder Guus Hiddink was het al zo dat Alex na drie seizoenen PSV weg ging. En dat Cocu drie jaar na zijn terugkeer als speler zijn carrière afsloot", zegt Timmermans. „We zijn nog weer een decennium ver der in dat proces." Maar voorlopig klampt iedereen zich nog vast aan de hoop op een wonder met de huidige spelers groep. zaterdag 18 februari 2017 maar ook geen arrogantie ROTTERDAM Jens Toornstra speelt het seizoen van zijn leven, maar toch moet de mid denvelder wekelijks nog maar afwachten of hij wel in de ba siself staat. Na zijn twee tref fers tegen FC Groningen is er geen enkele reden om hem te passeren, maar die was er ei genlijk ook niet toen hij in En schede tegen FC Twente wel op de bank zat. „Het is vooral een kwestie voor de buitenwereld", zegt Toornstra over het 'wie van de drie' in de Kuip. „We hebben zoveel spelers in vorm, allemaal jongens met specifieke kwalitei ten. Voor een trainer is het lek ker dat hij kan kiezen, voor een speler is dat af en toe lastig. Maar als je iets wilt bereiken, moet je jezelf als speler af en toe in je rol schikken." Toornstra snapt dat de schijn werpers op de koploper zijn ge richt. Camera's registreren hoe de gepasseerde spelers zich ge dragen, journalisten wikken en wegen de woorden van teleur gestelde spelers. „Natuurlijk ben je teleurgesteld als je niet speelt", zegt Toornstra. „Dat was ik ook uit bij FC Twente. Maar als ik naar mezelf kijk: ik wil niet degene zijn die alles verstoort waarbij we straks niets meer presteren. Dat kost overigens geen moeite hoor. Ik zeg nooit gekke dingen, dat zit ook hele maal niet in mij. De trainer weet ook wel dat ik teleurgesteld ben als ik niet word opgesteld. Ik heb geen camera nodig om dat dui delijk te maken." A Toon Gerbrands: „PSV is roofdier dat op de loer ligt." foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27