1 15 maart 8 Doorrekening verkiezingsprogramma's Nu de overheidsfinanciën na veel pijn en moeite weer blaken van gezondheid, steekt een oude Haagse kwaal de kop op: politieke partijen willen het geld laten rollen. De buffer dreigt zo te verdampen. Niet één partij kiest ervoor om de staatsschuld versneld af te lossen of op een andere manier te zorgen voor een grotere buffer Het is een op het oog ge ruststellende gedachte. Wie er straks ook aan de macht komt, alle par tijen die hun verkie zingsprogramma door het Centraal Planbureau hebben laten doorreke nen, zorgen tot en met 2021 voor extra groei en koopkracht en minder werkloosheid. En er is nog een overeenkomst: alle gevestigde partijen zijn van plan in de komende kabinetsperiode extra geld uit te geven. Het begrotingsover schot dat in het verschiet ligt, komt daardoor lager uit dan verwacht. Daarmee is het ook meteen gedaan met de Haagse eensgezindheid. Waar VVD en CDA de knip trekken om de belastingen te verlagen, steken SP en PvdA een flink deel van het geld in publieke banen voor mensen die nu werkloos thuiszitten. „Er valt echt wat te kiezen", stelt Centraal Planbu reaudirecteur Laura van Geest niet voor niets. Wat opvalt, is dat vooral linkse par tijen de economie op korte termijn een zetje geven. Bij hen stijgt de koopkracht in de komende kabinets periode het hardst en daalt de werk loosheid het rapst. Dat beleid heeft echter ook een keerzijde, blijkt uit de CPB-cijfers. De hogere uitgaven zorgen ervoor dat op de lange termijn bezuinigingen of belastingverhogingen nodig zijn om ook in de verre toekomst uitgaven aan AOW, zorg en sociale zekerheid te kunnen blijven betalen, waar schuwt het instituut. Bij de SP loopt dit zogeheten houdbaarheidstekort op tot 21 miljard euro, de PvdA volgt met 5 miljard. Andere partijen leggen een minder grote hypotheek op de toekomst. Maar niet één heeft ervoor gekozen om de staatsschuld versneld af te los sen of anderszins te zorgen voor een groter buffert je. Dat is niet zonder risico. In de sce nario's van het Centraal Planbureau wordt geen rekening gehouden met onverwachte gebeurtenissen, zoals de gevolgen van een Brexit of een plots stijgende olieprijs. Topambte naren maanden in de zomer al tot be hoedzaamheid. Nog meer bezuini gen was niet nodig, maar voor extra investeringen was ook geen geld, ten zij er elders gesneden werd. Beter zou het zijn om wat marge aan te houden, luidde het advies. De oproep blijkt aan dovemans oren gericht. Partijen gaan na jaren van bezuinigingen naar de kiezer met een investeringsagenda. Tot dus ver hebben zij de economische wind mee; de werkloosheid is bijvoorbeeld al veel harder gedaald dan gedacht. Maar het is niet dat ze niet gewaar schuwd zijn. 5,1°' 2,0% 1,2% CDA CHRISTENUNIE D66 GROENLINKS PVDA vrijdag 17 februari 2017 Uitgeven die pot met goud Laurens Kok Den Haag Doorrekening Werkloze partijplannen beroepsbevolking door CPB 4,5 5,2° Groei economie Groei koopkracht I 4,4 4,4°' Paradepaardjes Het CDA scoort op VVD-thema's. De partij investeert 2,1 miljard euro in defensie, meer dan de liberalen, en trakteert bedrijven wél op een netto-lastenverlichting. Het CDA herintroduceert verder de basis beurs voor bachelorstudenten, draait de bezuiniging op huishou delijke hulp deels terug en ver hoogt de AOW en de kinderbijslag. Addertjes Leerlingen in het voortgezet onder wijs mogen van het CDA niet lan ger blijven zitten. Medicijngebrui kers moeten overstappen op een goedkoper geneesmiddel of extra gaan betalen. De lastenverlichting voor huiseigenaren wordt deels tenietgedaan door verdere afbouw van de hypotheekrenteaftrek. Ook maakt het CDA gokken en tabak duurder. Paradepaardjes De gezinsportemonnee wordt ge spekt, vooral bij gezinnen waar maar één persoon (lees: de man) het geld binnenbrengt. Waar an dere partijen investeren in defensie en bezuinigen op ontwikkelingssa menwerking, trekt de Christenunie voor beide punten de knip. De ba sisbeurs keert terug, maar tegelij kertijd wordt de ov-studentenkaart beperkt tot de studieduur. Addertjes Middelbare scholen en mbo's in de Randstad moeten het zonder extra geld doen om leraren een bonus te kunnen geven. Verder wordt er gesneden in het aantal toeslagen. De verlaging van de kinderopvang- toeslag pakt slecht uit voor de koopkracht van gezinnen, maar de partij belooft dat die er per saldo op vooruitgaat. Paradepaardjes D66 trekt zoals verwacht de beurs voor onderwijs: maar liefst 3,8 mil jard, wat vooral het aantal taken van leraren moet terugsnoeien. Geld is er verder voor veiligheid, het leger, milieu en - via kilometer heffing - voor mobiliteit. De partij doet - samen met VVD en VNL - op termijn het meest voor het creë ren van werkgelegenheid op de lange termijn. Addertjes D66 is de enige partij die de op lopende zorgkosten verder inperkt: daar gaat 600 miljoen euro minder naartoe. Het eigen risico blijft op 385 euro staan. Verder zijn alleen staanden en kostwinners de klos: zij profiteren minder dan tweever dieners. De partij bouwt bovendien de hypotheekrenteaftrek sneller en verder af. Paradepaardjes GroenLinks zegt af te rekenen met drie 'klassiek neoliberale dogma's': 1. De staatsschuld daalt ondanks meer uitgaven. 2. De economische groei stijgt on danks investeringen in duurzaam heid. 3. De werkgelegenheid neemt toe terwijl de ongelijkheid tussen arm en rijk afneemt. Addertjes Er komt belasting op vijf v's: vlieg tickets, vierkante meters, vlees, vis en verpakkingen. En ja, daardoor worden die voorverpakte tomaat jes (en andere in plastic verpakte producten) in de supermarkt duur der. De structurele werkgelegen heid stijgt, omdat GroenLinks de bijstandsuitkeringen verhoogt. Dat merken vooral mensen aan de on derkant van de arbeidsmarkt. Paradepaardjes De PvdA trekt de portemonnee om 100.000 'echte banen' te creëren, zoals conciërges, straatvegers of toezichthouders in de tram. Daar naast dringt de PvdA de ongelijk heid in Nederland terug, onder meer door bijstandsuitkeringen te verhogen. Verder gaat er geld naar salarissen voor leraren, de zorg en hogere AOW-uitkeringen. Addertjes Die echte banen komen er niet zo snel, in 2021 staat de teller nog maar op 40.000. Het kost ook een lieve duit, oplopend tot jaarlijks 3,8 miljard euro. Mede daardoor laat de PvdA de overheidsuitgaven het hardst oplopen. Dat betaalt de par tij met hogere ww-lasten voor werkgevers, een belastingverho ging van 1 procent, een vliegtaks en kilometerheffing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8