Moskou twijfelt aan kameraad Trump I 7 Een bejaarde spookrijder veroorzaakte een ongeluk waarbij het leven van een jong gezin werd verwoest. Dit drama had voorkomen kunnen worden, vindt vader Bas uit Maastricht. „Als je ziet dat je ouders niet meer goed rijden, grijp dan in." Deze week zou Bas sa men met zijn vrouw hun jongste zoontje voor het eerst naar school hebben ge bracht. Maar zowel Désirée als de 3-jarige Thijmen kwamen op 29 april vorig jaar om het leven bij een auto-ongeluk. Ook zijn twee andere kinderen zaten in de auto. De oudste, zijn dochter van negen jaar, komt wonderwel met wat breuken en schrammen uit de auto, maar zijn zoon van zeven moet wellicht leven met blijvende hersenschade. Bas - zijn achter naam wil hij niet in de krant - zat zelf niet in de auto, maar doet te genover deze krant zijn verhaal. Als je iemand ziet klungelen op de weg, noteer dan het kenteken Hij hoopt er mensen mee wakker te schudden: als je ziet dat een ou dere automobilist te onzeker is om auto te rijden, doe dan iets. Grijp in, praat met je vader of moeder. „Ja, dat is vast een lastig gesprek. Maar niet zo lastig als het gesprek dat ik met de neuroloog had toen hij me vertelde dat mijn zoontje van drie dood zou gaan." Zijn vrouw Désirée gaat die vrij dagochtend in april in de school vakantie even met de drie kinde ren op weg naar Heerlen, om een vloertje te halen voor de verbou wing. Op de snelweg botst zij frontaal op de auto van een spook rijder. De moeder, slechts 39 jaar oud, komt meteen om het leven. Net als de 87-jarige automobilist, die op weg was naar zijn weke lijkse bridgedrive. De twee broer tjes vechten op de intensive care voor hun leven; de jongste be zwijkt enkele dagen later aan zijn verwondingen. Vrij snel na het ongeluk wordt gewezen op de wel erg onoverzichtelijke bewegwijze ring bij de oprit in Voerendaal. Vluchtstrook Later blijkt uit de politierapporten dat de spookrijder helemaal niet daar de snelweg is opgereden, maar al zeven kilometer eerder. Meerdere getuigen zien de man eerst aan de goede kant op de snel weg rijden. Hij stopt echter op de vluchtstrook om te keren. Een vrachtwagenchauffeur ziet het ge beuren en rijdt op de andere rij baan seinend en toeterend zeven kilometer met de spookrijder mee. De automobilist reageert echter niet. De vrachtwagenchauffeur belt 112, maar tijdens het telefoon gesprek gaat het fout. Het is te laat. Voor Bas is een ding duidelijk: deze man was niet meer in staat om auto te rijden, waarschijnlijk al langere tijd. En zo zijn er hoogst waarschijnlijk veel meer ouderen die niet meer verantwoord de weg op kunnen. Met de uitspraak van verkeersminister Melanie Schultz van Haegen, die daags na het on geval zegt dat een oudere automo bilist 'in algemene zin' niet slech ter rijdt, kan Bas helemaal niks. „Als je dat omrekent in het aantal kilometers dat ouderen rijden, klopt die bewering gewoon niet." Is hij dan voorstander van een strengere keuring van oudere au tomobilisten? „Je kunt dit wette lijk niet goed regelen, de bureau cratie blijft. Nee, mensen zijn zelf verantwoordelijk. Als je ziet dat je vader of moeder te onzeker is in het verkeer, is het jouw taak in te grijpen en een serieus gesprek met ze te voeren. Dit drama had voor komen kunnen worden als men sen niet onverschillig waren. Als mensen zien dat hun bejaarde ou ders achter het stuur kruipen, ter wijl dat eigenlijk niet meer ver antwoord is. Want een auto kan dan een moordwapen worden." Bas hoopt dat mensen zich aan gesproken voelen en 'iets onder nemen'. „Ook als je iemand ziet klungelen op de weg: schrijf het kenteken op en geef het door aan de politie. Want dit probleem wordt met de vergrijzing groter. Door onverschilligheid is mijn ge zin niet meer compleet." Brief De vader schrijft zijn 'aanklacht tegen de onverschilligheid' in een brief naar de krant. Hij eindigt met afgelopen woensdag, 15 fe bruari: „Terug naar de ondraag lijke dag. Ik denk dat ik in gedach ten een broodtrommeltje voor hem klaarmaak, met allemaal leuke verrassingen erin. Daarna alles in zijn rugzakje, dat wij daar voor in gedachten, samen uitge zocht hadden voor deze grote dag. We vertrekken, alle vijf. Het gezin is groot geworden: iedereen gaat naar school. Ik en mijn vrouw zijn trots! Stop. Ze zijn dood. Jullie hebben levenslang." De nabestaanden van de spook rijder zijn benaderd om een reac tie. Zij hebben besloten hiervan af te zien. Daags na de verkiezingsoverwin ning van Donald Trump in novem ber ontkurkten politici in Moskou letterlijk de champagneflessen. En nog steeds verdedigen de Russische media de nieuwe Amerikaanse pre sident. Maar de twijfel sluipt er langzaam in. Is dit nog wel nasj Tramp ('onze Trump')? Afgelopen week leek er ineens iets te breken in Rusland en nu dringt langzaam het besef door dat Trump misschien niet de verlosser van de Russische noden blijkt te zijn. Sommigen blijven wanhopig de hand van het Amerikaanse este- blishment zien achter de aanvallen op de Amerikaanse president. „Dit is desinformatie, er is een informa tieoorlog gaande tegen Trump, waarin alle middelen nodig gevon den worden", zei voormalig voor zitter Nikolajev Kovaljov van de Russische geheime dienst FSB. Hij reageerde op het aftreden eerder deze week van van Michael Flynn, Trumps veilligheidsadviseur en een van de meest pro-Russische functionarissen in zijn team. Toen Trumps woordvoerder ver volgens verklaardde dat de presi dent vindt dat Rusland de Krim moet teruggeven aan Oekraïne, leidde dat tot een verbouwereerde reactie van Vjatseslav Volodin, voorzitter van de Doema, het Rus sische parlement: „Dit is niet wat hij heeft beloofd tijdens zijn verkie zingscampagne." Poetins woordvoerder Dimitri Peskov deed er nog een schepje bo venop: „Territoriale kwesties be spreken wij niet met buitenlandse partners." Het ministerie van Bui tenlandse Zaken voegde er koeltjes aan toe dat Rusland geen grondge bied teruggeeft. Voorzitter Leonid Sloetski van de buitenlandcommis sie van de Doema lijkt inmiddels het meeste realisme te hebben ont wikkeld. „Rusland heeft, door alle onvoorwaardelijk sympathie voor president Trumps constructieve rethoriek, besloten dat hij op een of andere manier pro-Russisch is. Hij Dit is niet wat Trump heeft beloofd tijdens zijn verkiezings campagne is pro-Amerikaans." De nieuwe Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Rex Tillerson, heeft gisteren in Bonn zijn Russische collega Sergej Lavrov gesproken. Na afloop zei Tillerson dat hij met Rusland kan samenwer- ken waar dat zinvol is, maar dat Moskou zich dan wel moet houden aan de afspraken die over Oekraïne zijn gemaakt. Lavrov noemde het gesprek pro ductief en zei dat er meer gericht contact tussen beide landen komt, zodra de nieuwe Amerikaanse re gering helemaal is geïnstalleerd. Het Kremlin doet de berichten van The New Times en CNN over contacten van Trumps campagne team met de Russische geheime dienst af als leugens. vrijdag 17 februari 2017 'Dit drama was te voorkomen' Merel Visscher Maastricht —Bas Bas verloor zijn vrouw en twee kinde ren bij een ongeval met een bejaarde spookrijder. FOTOFIH FOTOGRAFIE Rusland slaat de chaos in de Verenigde Staten met steeds meer zorgen gade. Is Trump wel zo Moskou-gezind? Joost Bosman Moskou Doemavoorzitter Volodin -Av-o A Donald Trump en Vladimir Poetin zij aan zij als matroesjka's. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7