14 ZE Lenny Kuhr presenteert haar 31ste album 'Gekust door de eeuwigheid' Lenny Kuhr (66) wil niet uitgebreid stilstaan bij haar gouden artiestenjubileum. „Het heeft iets stoffigs." De eerste single van Lenny Kuhr heette Laat maar en verscheen pre cies vijftig jaar geleden. De Eindhovense won in 1967 ook de talentenjacht Cabaret der Onbekenden in haar eigen stad. Tot zover het historische tromgeroffel: de zangeres (66) wil niet uitgebreid stil staan bij haar gouden artiestenjubi leum. „Het heeft iets stoffigs: 'Omdat ik al vijftig jaar zing, moeten jullie al lemaal naar mijn optredens komen'. Nee, het gaat erom dat ik nu mooie dingen maak. Die wil ik laten horen." De makers van een tv-programma vroegen of ze wilde poseren met de beker die Kuhr kreeg overhandigd nadat ze op het Eurovisie Songfesti val 1969 de gedeelde eerste plek haalde met het lied De troubadour. „Dat vind ik helemaal niks", zegt ze. Zeker, de songs van toen blijven haar dierbaar. „Maar het is belangrijk dat muziek stroomt en steeds nieuw wordt. Het draait niet om de gouden platen." Een muzikant moet niet blijven hangen in nostalgie, vindt de in woonster van Nederwetten. „Dan sta je stil. Terwijl ik juist veel potentie voel. Ik moet een toegevoegde waarde hebben." „Mijn muze is mij altijd vóór. Ik luister daarnaar: een stille stem, de inspiratie. Die voel je aankomen, het is een lichamelijke gewaarwording. 'Sorry, ik ga boven zitten'. Dan komt er een lied. „De muze herhaalt zich niet graag. Ik heb dat gevecht zo vaak gehad met platenmaatschappijen. 'Je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden', kreeg ik dan te horen. 'Je weet toch wat de mensen waarderen? Waarom maak je niet nog zo'n num mer als Visite?' (een nummer 2-hit in 1980, red.) Maar dan zei ik: 'Ik ben toch degene die de dingen ver zint?' „Er is altijd iets wat op jou staat te wachten. Daar verbind ik me mee. Anders leef je als toegepast kunste naar, als iemand die weet wat de mensen leuk vinden en daaraan Het draait niet om de gouden platen. Ik durf authentiek te zijn. moet voldoen. Ik durf authentiek te zijn, iets te maken dat misschien niet op de radio wordt gedraaid." Platenbonzen Het gedoe met de platenbonzen be hoort tot het verleden. Ze heeft haar eigen label, waarop 22 februari (haar verjaardag) een nieuwe cd verschijnt: Gekust door de eeuwigheid. De plaat, voorzien van een boekwerkje, is ge maakt met haar nieuwe gitarist Rei- nier Voet (opvolger van CorMutsers) en bassist Mischa Kool. Ze creëerden een warm en gepassioneerd docu ment waarin Kuhr zingt over onder andere de liefde, de innige band tus sen twee religieuze zusters en de pa cifistische leider Gandhi, vader van het moderne India. Ook maakte ze met kleindochter Lihi een lied over Kuhrs pasgeboren kleinzoon Eliah. „Deze plaat geeft goed weer wat ik graag hoor. Gitarist Reinier doet vol komen onverwachte dingen: elke solo is anders. De hunkering waarvan ik houd, het onbereikbare: dat hoor ik terug. Ik heb blijkbaar geen grote or kesten nodig om uit te drukken wat ik wil zeggen." Een aantal liedjes over heimwee en verlangen heeft een bitterzoet karak ter: ze laten de luisteraar met een me lancholisch gevoel achter. „Bitter? Dat kan ik niet zeggen", reageert de zangeres. Ze spreekt liever over een combinatie van zoet en zuur. „Je moet niet alleen stilstaan bij het bit tere of juist het zoete. Als je die twee samenvoegt, ontstaat een nieuwe kunstvorm, een nieuwe smaak. Je kunt niet alleen over zoete onder werpen zingen. Dat is ongeloofwaar dig. Ik benoem de imperfectie en de pijn. Er is geen enkel mens die nooit heeft geleden. In mijn werk en leven richt ik me op het constructieve. Ik heb dat onverschillige niet." Gladgepolijst Haar krachtige stem is ook na vijftig jaar nog altijd direct te herkennen. Net als veel generatiegenoten, van Rob de Nijs tot Boudewijn de Groot, heeft Lenny Kuhr een onmiskenbaar eigen geluid. Iets dat ontbreekt bij veel gladgepolijste vocalisten van nu, vindt Kuhr. „Ze hebben tegenwoordig allemaal dezelfde producer en geluidsmixer. Ze willen niet onderdoen voor elkaar en moeten voldoen aan de sound van deze tijd. Wij kregen de vrijheid onze eigenzinnigheid uit te werken. Daar plukken we nu de vruchten van." Maar: „Ik denk dat alle talenten die met eigen ideeën komen het wel zul len redden in deze tijd. Het moet goed zijn. Daar gaat het altijd om." vrijdag 17 februari 2017 ®5Ê Lenny Kuhr: „In mijn werk en leven richt ik me op het constructieve. FOTO TON VANDE MEULENHOF 'Je kunt niet alleen over zoete onderwerpen zingen' Frank van den Muijsenberg Eindhoven -Lenny Kuhr Cd-presentatie: 22/2, Jan van Be- souw, Goirle (20.00 uur). Verder o.a. 19/3: Cultuurboerderij, Westel- beers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73