'Een grote shopper vol' COA maakt excuses over sluiting opvang Jonge denktank stort zich op toekomst van de Kanaalzone 7 VERSE MAALTIJD ETEN AANBIEDEN OP FACEBOOK SUCCES Als het aan Eveline Verhelst-Cramers ligt, gaat er in Zeeuws-Vlaande- ren niemand meer met honger naar bed. Ze is een héél eind op weg. en portie bami met saté? 'Graag', reageert iemand na nog geen tien minuten. Of een I stapel zelfgebakken pannenkoeken? In een mum van tijd is het allemaal gereserveerd op de Facebookpagina Zonder Hon ger naar Bed regio Zeeuws-Vlaan deren. De pagina brengt mensen die eten over hebben in contact met mensen die het financieel niet breed hebben. Het laagdrempelige initiatief van Eveline groeit snel. In twee weken tijd zijn er bijna 1200 mensen die eten aanbieden of het graag op komen halen. Alles gaat in goed vertrouwen en iedere dag komen er mensen uit heel de regio bij. Terwijl ze aanvankelijk hoopte om vijftig gezinnen in haar woon plaats Terneuzen te helpen. „Het is mooi dat het zo hard gaat, maar tegelijkertijd ook schokkend. Dat er zo veel verborgen armoede is", zegt Eveline. Zelf is ze moeder van drie kinderen en houdt ze van lekker eten met haar gezin. Daarom grijpt het haar aan. Dat het niet voor iedereen normaal is om dagelijks een verse maaltijd op tafel te kun nen zetten, om wat voor reden dan ook. „Ik heb al zulke lieve bedankjes gehad. Dat ik denk: jeetje, het gaat maar om een bordje hutspot." Hoe meer verhalen Eveline hoort, des te meer gedreven ze is om haar werk voort te zetten. Ze krijgt daarbij ook hulp. Reclame bureau BT-Sign maakte een logo, bij Keukenvisie Terneuzen kon- Mooi dat het zo hard gaat met de pagina, maar ook schokkend den maaltijdbakjes worden afge haald en Print and Press maakte flyers. Die worden door heel de re gio verspreid. Mensen denken spontaan mee. „Een mevrouw bood aan om een verrassingsont- bijt voor een gezin te maken. Daar AXEL Een alleen staande moeder uit Axel, die liever ano niem wil blijven, hoorde via een vriendin van de Fa cebookpagina Zon der Honger naar Bed Regio Zeeuws- Vlaanderen. Ze is lid geworden en heeft veel aan de groep. „Je kan anoniem reageren op een maaltijd en die bij je in de buurt ophalen, dat maakt het voor mij wat makkelijker. Taco's Zo hebben we bij voorbeeld al taco's met salade kunnen eten." De moeder zit in een financieel nij pende situatie en heeft twee kinde ren. Om het gezin een extra hart onder de riem te steken, kreeg het onlangs een verrassingsont- bijt. Van een gulle geefster die dat via de pagina aanbood. „Een grote shop per vol. Daar hebben we met zijn allen heerlijk van gegeten. Zó fijn dat er mensen bestaan die zoiets voor je doen." 'De communicatie richting de ge meente en betrokkenen is niet goed verlopen', stelt unitmanager huis vesting Carolien Schippers in een brief aan de Terneuzense gemeen teraad. 'Wij bieden u daarvoor onze oprechte verontschuldigingen aan'. De beslissing tot sluiting kwam als een donderslag bij heldere he mel. Het idee bestond eerder dat de noodopvang omgezet zou worden in een regulier asielzoekerscen trum (azc). In de zomer is daarover ook overlegd met politieke partijen in Terneuzen. De instroom van asielzoekers daalde echter zo snel dat dit niet meer nodig was. Burgemeester Jan Lonink noemt de reactie van het COA 'netjes'. Het COA geeft in de brief overigens aan dat nog wordt onderzocht of de vestiging van een azc in één van vier grotere Zeeuwse gemeenten haalbaar is. „Terneuzen is inmid dels afgevallen", meldt Lonink. Jonge planologen, stedenbouw kundigen, sociologen, veiligheids deskundigen; mensen met een re levante opleiding kunnen geld verdienen met het beste toekomstidee voor het havenge bied. Deelnemers wordt gevraagd een toekomstvisie te geven voor de Kanaalzone. Daarbij moeten ze oog hebben voor de veiligheid, rekening hou den met de nieuwe zeesluis en ook denken aan de verschillende werkwijzen die er in beide landen zijn. „Zeker met de nieuwe Omge- vingswet die het ruimte- en mi lieubeleid vanaf volgend jaar gaat bepalen, wordt dat een lastige klus", verwacht Jan-Willem Wes- selink, directeur van het organise rende Kennislab voor Urbanisme. „De grens met België is daarin nog echt wel hard. De boel houdt niet op bij de grens. Hoe gaan de jongeren om met de nieuwe wet? Zijn er dingen die we anders moe ten doen? Het ministerie van In frastructuur en Milieu kijkt daarom mee. Het lijkt me ook voor Terneuzen heel interessant." Eerder boog de summerschool zich al over vraagstukken in bij voorbeeld het Ruhrgebied en de Tweede Maasvlakte. Op 3 maart besluit de jury onder voorzitterschap van burgemeester Jan Lonink van Terneuzen welk team met de beste ideeën is geko men. Het winnende team verdient 500 euro per persoon. kwamen zo'n twintig aanmel dingen voor." Uiteindelijk kregen vier gezinnen een tas vol lekkernijen. Ook zijn er dames die taart en traktaties voor jarige kinderen willen verzorgen. „Ik heb er zelfs een aparte agenda voor aange schaft. Deze week gaat de eer ste taart naar een jarige." Eveline is er iedere vrije mi nuut mee bezig, maar heeft ook nog een baan. De pagina heeft daarom inmiddels een tweede beheerder, Nelleke van Schaick uit Terneuzen. „De afgelopen weken waren een vuurdoop. Ik heb er nog geen mo ment spijt van gehad." vrijdag 17 februari 2017 2V Niemand met honger naar bed Sophie Stockman Terneuzen -Eveline Verhelst-Cramers Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft schrif telijk excuses aangeboden voor de plotselinge sluiting van de noodopvang op vakantiepark Marina Beach bij Hoek begin september 2016. Harmen van der Werf Hoek Burgemeester Jan Lonink haalde de summerschool naar de Kanaalzone. 24 studenten en net afgestudeerden uit het hele land breken zich op 1,2 en 3 maart het hoofd over een toe komstvisie voor het havenge bied Gent-Terneuzen. Guido van der Heijden Terneuzen facebook.com/ groups/zonder- hongernaar- bedzv Verhelst- Cramers met jongste doch ter Lisa in de keuken. Eveline gunt iedereen dagelijks een verse maaltijd FOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70