Belangrijke heg gehalveerd: foutje M 7 Kapelse club wacht na honderd jaar nog steeds op de grote klapper De Kapelse loterijvereniging Risico bestaat honderd jaar. Het bestuur van het selecte gezelschap blikt terug op een eeuw staatsloterij. Het voltallige bestuur van de jubilerende lo terijvereniging Risico is present. Keurig in het pak, met als kers op de taart een speciaal voor het ioo-jarig jubileum vervaardigde blauwe stropdas. „De stropdas is verplicht tijdens de jaarvergade ring", vertelt voorzitter Dave Her- selman. „Niet dragen of afdoen is een rondje geven", valt Jan Oost hoek de voorzitter bij. „Net als te laat komen of de viering van een kroonjaar", aldus de algemeen ad junct. In de vaste vergaderlocatie van Risico, café De Zwaan in Kapelle, komen de verhalen op gang. Over de oprichting honderd jaar terug, over de dingen die veranderd zijn en over de zaken die juist hetzelfde zijn gebleven. En uiteraard ontbre ken de leuke en minder leuke anek dotes niet. „We hebben zelfs het boekje van de oprichting nog", vertelt secreta ris Hans Ganseman terwijl hij het oude schriftje tevoorschijn haalt. „Op 27 februari 1917 zijn we begon nen met vijftien leden. Op dit mo ment hebben we er twintig. Dat is Van Harns boomgaard grenst aan een appartementencomplex van R&B Wonen aan de Vliedberg straat. Het complex is daar enkele jaren geleden gebouwd. In plaats van een door de Universiteit van Wageningen geadviseerde spuit- zone van dertig meter in acht te ne men, werd volgens Van Harn des tijds volstaan met vijf meter en kreeg de fruitteler te horen dat hij de beukenhaag moest laten groeien tot vier meter hoogte. Die zou dan als een natuurlijk 'scherm' funge ren tegen het verwaaiende bestrij dingsmiddel. Dat werkte op zich prima, al hield Van Harn toch ook rekening met de windrichting. Totdat hij een paar weken geleden zag dat medewer kers van de Betho bezig waren om de 200 meter lange haag te halve ren. Ze deden dat in opdracht van R&B Wonen. „Ik wist van niks en heb gezegd dat ze direct moesten stoppen", zegt Van Harn, die zijn bedrijfsvoering in het gedrang zag komen. Een telefoontje naar R&B leerde dat het een 'foutje' was. Het kwaad was echter al voor een groot deel geschied. Voor Van Harn is het de druppel. Het geharrewar over de spuitzone zit hem ook nog steeds niet lekker. „Ik had tegen een ver goeding best een paar rijtjes bomen willen verwijderen. Maar het mag allemaal niks kosten. En er wordt niets overlegd." Volgens manager vastgoed en be drijfsvoering Reinier de Jonge van R&B hadden enkele bewoners ge vraagd om de heg te snoeien. „Maar dat is met iets te groot enthousi asme gebeurd", zegt hij. De wo ningcorporatie heeft inmiddels ex cuses aangeboden en gaat nieuwe boompjes terugplanten. „Ik krijg er gewoon een slechtere heg voor te rug", zegt Van Harn. „Nieuwe boompjes zijn nooit zo sterk als wat er stond, dat duurt vijfjaar voordat het en beetje dicht is." Volgens De Jonge voldoet de nieuwe heg aan de voorwaarden. ring. Voor iedereen iets van 13 gul den." Pijnlijker is waarschijnlijk hét verhaal van 2010. Bij zijn maande lijkse bezoek aan de boekhandel was Van Dillen niet alleen. „Er stond toen nog een man naast me voor staatsloten. Die heb ik voor la ten gaan. Dat bleek later een van de mensen van Hapro te zijn die toen 27 miljoen wonnen met zijn tie nen." Over risico gesproken! Maar de goede sfeer heeft er niet onder geleden bij de loterij-venno ten. „Ik heb een visioen gehad", zegt Herselman met een knipoog. „In het jubileumjaar winnen we een mooie prijs." tevens het maximum. In die hon derd jaar hebben we in totaal 78 le den gehad." In het jubileumjaar winnen we een mooie prijs Die leden moeten overigens wel aan strikte voorwaarden voldoen. Herselman: „Ze moeten in Kapelle wonen, aan deze kant van het spoor. Vrouwen mogen geen lid worden en bij een voordracht wordt er gestemd tijdens de jaar vergadering. Stemt er één iemand tegen dan gaat het niet door." „En twee keer de vergadering missen betekent ook een exit", al dus penningmeester Jan van Dillen. „We hebben twee leden gehad die liever op wintersport gingen en twee keer de vergadering oversloe gen. Die kregen toch mooi een briefje in hun bus." Volgens Dave Herselman hebben er op de tweede dinsdag van januari - de vaste dag voor de jaarvergade ring - door de jaren heen een flink aantal dorpsgenoten in spanning zitten wachten of zij mochten toe treden tot het Kapelse loterij-keur korps. „Om 19.00 uur begon dan de ver gadering en zaten zij thuis al klaar met hun stropdas om. Ze zouden dan tegen achten een telefoontje krijgen of ze mochten komen of niet." De leden die in al die jaren wel zijn toegelaten betalen aan het begin van het jaar de inleg. Van Dil len haalt dan maandelijks tien staatsloten bij de plaatselijke boek handel. Een handgeschreven af schrift van de lotnummers bezorgt de voormalig melkboer - al 51 jaar lid, zijn vader was bij de oprichting betrokken- bij alle leden thuis. Maar levert het nou wat op, zo'n loterijvereniging? Dat is natuurlijk de hamvraag. Ganseman: „Bij een prijs van boven de 2.000 euro zou den we bij elkaar komen, maar dat is nog nooit gebeurd." Van Dillen: „Maar in 1967 hebben we wel 2.000 gulden gewonnen. „Dat weet ik nog goed. Toen moest ik geld meenemen naar de vergade- vrijdag 17 februari 2017 Loterij vereniging viert eeuwfeest Willem Adriaansens Kapelle Fruitteler Jan van Harn uit Ril land was met stomheid gesla gen toen hij zag dat een vier meter hoge beukenhaag langs zijn boomgaard werd gehal veerd. Een foutje, erkent wo ningcorporatie R&B Wonen. Luc Oggel Rilland Jan van Harn bij de gekortwiekte heg. foto mechteld jansen Het bestuur van de jubilerende loterijvereniging: Hans Ganseman, Dave Herselman, Jan Oosthoek en Jan van Dillen (vlnr). Inzet: Het begin- boekje van de vereniging uit 1917. fotos mechteld jansen -Dave Herselman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63