Posters plakken en doorrekenen Sequoiahof in Vlake wordt woonhoeve Officier eist zes 2 Verkiezingsposters op borden, het lijkt iets van vroeger. Maar de meeste partijen doen het. En niemand wil achterblijven. VERKIEZINGEN BORDEN Commentaar Het is een traditie die haar beste tijd heeft gehad: het plakken van verkiezingsposters. Gemeenten zijn verplicht borden op te stellen. Zo kan het niemand ontgaan dat de stembus roept. Met een enkele kreet proberen de partijen zich op een poster te profileren. Het is onwaarschijnlijk dat dit mensen echt helpt bij hun keuze, maar de borden staan er nu eenmaal en partijen willen zich niet laten kennen. Dus wordt er geplakt. Hier en daar hangen mensen nog posters achter hun raam. Voor wat het waard is. De doorrekening van de effecten van de partijprogramma's door het Centraal Planbureau is een andere gewoonte waar wat op af te dingen valt. Het CPB heeft de cijfers gisteren bekendgemaakt. In grote lijnen is er weinig nieuws onder de zon. De meeste partijen laten de kans schieten om de staatsschuld flink terug te dringen. Bijna iedereen deelt uit. Verder zijn er de gebruikelijke scheidslij nen. De WD vergroot de ongelijkheid, links wil meer delen. Het is het bekende beeld. Het CPB probeert te voorspellen hoe deze poli tieke keuzes inwerken op de economie in het algemeen, op de werkgelegenheid, op de lasten voor het bedrijfsleven, op de staatsfi nanciën. Zo bepaalt het CPB wat politiek haalbaar is, strikt binnen de gangbare gedachten over financieel-economische belangen. Daarmee is het werk van het planbureau behoudend - dus subjec tief- en beperkt. Het bureau geeft dat ruiterlijk toe. CPB-directeur Laura van Geest: 'Ons instrumentarium is niet uitgerust voor de re volutie.' Dat is geen probleem. Zolang kiezers maar beseffen dat het CPB slechts probeert de ondoorgrondelijke economie te voorspel len en dat voor een goede keuze veel bredere afwegingen nodig zijn. Het bureau heeft bijvoorbeeld geen kaas gegeten van sociale samenhang, van hoop of van betrouwbaar leiderschap. Dit zijn za ken die in het stemhokje zwaar mee moeten wegen. Het traditionele cijferwerk van het Centraal Planbureau is subjectief en beperkt „Mijn droom is uitgekomen", schrijft Marilyn Houtman op de website van De Sequoiahof. De Kruiningse is sinds januari eigenaar van de siertuin met boerentuincafé en bed breakfast in Vlake. Ze kocht het perceel aan de Kanaalweg van Jos en Matty de Koeijer, die de weelderige tuin eigenhandig aan legden. Na veertig jaar vond het echtpaar het tijd om het stokje over te dragen. De siertuin en het boerentuin café blijven deel uitmaken van Woonhoeve De Sequoiahof. Het enige wat verdwijnt, is de bed en breakfast. Houtman gaat zelf op het perceel wonen en er worden negen kamers gerealiseerd voor de toe komstige bewoners. De jonge eige naresse en haar team beginnen na de verbouwing met hun kleinscha lige en reformatorische woon- en dagbestedingsproj eet. De lichamelijk en/of verstande lijk beperkte bewoners kunnen aan de slag in de sier- en theetuin, die open is voor publiek. „Het onder houden van de siertuin is een prachtig dagbestedingsproject", schrijft Houtman. In de theetuin serveren de gehandicapten koffie en thee met eigengemaakt gebak. Ook zijn er producten uit de moes tuin te koop, eieren van de kippen en artikelen die de bewoners als dagbesteding hebben gemaakt. ALMANAK Vroeger werden kinderfeestjes thuis gevierd. Nu zijn kinderen teleurgesteld als er geen tripje naar het zwembad of de indoor- speeltuin is. De ouders van de jarige Tim (6) uit Goes hadden daar geen rekening mee gehou den toen hun zoon onlangs wat vriendjes mocht uitnodigen. „Waar gaan we naartoe?", vroeg één van de kinderen in de auto. Het antwoord - naar huis - be viel hem allerminst, maar kort erna volgde een ruimhartige ge ste. „Als jullie niet genoeg geld hebben om naar het zwembad te gaan, betaal ik het de vol gende keer wel zelf, hoor!" Kinderopvang verhuist tijdelijk Vragen over sanering asbest Bewegen voor 70-plussers GOES Moves strikt topchoreograaf Heeft-ie alles? De 'plakmobiel' van Jeroen van Dijen puilt uit. SP-jas, verkiezingsposters, emmer, lijm en lijmkwast. En - het is campag- netijd tenslotte - stickers, verkie zingsfolders, tomatenmagneet j es, lidmaatschapskaarten, folders over het nationaal zorgfonds en snoepjes met de belangrijkste pro grammapunten. Om uit te delen. Vandaag moeten er negen verkie zingsborden beplakt worden. Van Dijen, fractievoorzitter in de ge meenteraad van Middelburg, stapt in. De plak van de SP is befaamd: een geheimzinnig mengsel met ingrediënten als biologisch maïs zetmeel en houtlijm. „Heet water erbij, even de cementmixer op de boormachine en klaar." Het recept is het resultaat van experimenten en jarenlange ervaring. „Dit werkt zelfs op bord met een ijslaagje. Normaal gesproken als je daar een poster op plakt, glijdt die poster zó van het bord af." Het is een kwes tie van knutselen en kijken hoe het werkt, zegt Van Dijen als hij op de eerste halte (Rentmeester laan) uitstapt. Een goede verkiezingsposter vat je kernboodschap samen, doceert Van Dijen, terwijl hij de poster ge- Er zijn wel eens hakenkruizen op gekladderd routineerd opplakt. „SGP: een stem voor het leven. CDA: hoek steen voor de samenleving. PvdA: iedereen telt mee. SP: Pak de macht. Want wij willen de macht teruggeven aan de mensen. Die van de VVD dit jaar is prachtig, omdat je er zo leuk op kunt varië ren. Met van die slogans: 'Een arm om iemand heenslaan: normaal of niet normaal?' Dan denk ik gelijk: 'Je bonnetje kwijtraken en toch een topfunctie bij de Raad van State: normaal of niet normaal? Hahahaha!" Reclame Uiteindelijk is het gewoon re clame. En reclame werkt. SP-le- den in Middelburg en Veere heb ben daarom ook het verzoek ge kregen een poster achter het raam te hangen. Helaas is dat in deze tijd niet geheel zonder risico is. „Er is wel eens een steen door de ruit gegooid. Er zijn wel eens ha kenkruizen op gekladderd. Dat gebeurt ook bij andere partijen. Misschien heeft het iets te maken met de bubble. Mensen krijgen hun eigen gelijk bevestigd, ze zoeken minder de nuance op, er is minder dialoog en begrip voor el- kaars standpunt." De borden zijn te klein voor alle partijen die meedoen. „Dus het gaat een hectische tijd wor den", concludeert Van Dijen op gewekt. „Het leukste is als er over jouw poster geplakt wordt. Dan kun je zelf kiezen over wie jij weer heen gaat plakken. Je aarts vijand, natuurlijk." De SP gaat met z'n tijd mee: Van Dijen heeft op zijn telefoon een kaart aangemaakt in Google Maps. Ballonnetjes geven de plakplekken aan. Bij elk ballonne tje staat informatie: waar staat het bord, wanneer heeft voor het laatst iemand de posters gecon troleerd. „Via die app houden we elkaar op de hoogte. Als er iets mis is, rijdt er even iemand heen." Heterdaadje Meestal ligt de dader op het kerk hof, maar bij de vorige verkiezin- Officieel is de 46-jarige Nigeriaan O.I. dood. Toch vindt officier van justitie Rob Rammeloo dat deze 'dode' een celstraf van zes jaar moet krijgen. Want hij vertrouwt de zaak niet. Zelfs de officiële overlijdens akte van de Nigeriaanse overheid is volgens hem mogelijk vervalst. Te gen de rechtbank zei de officier gis teren dat de man verdacht wordt van het vervalsen van documenten en dat hij pas overtuigd is van diens dood als dat onomstotelijk kan worden bevestigd via een DNA- test. Ook zei hij dat bekend is dat in Nigeria op grote schaal gefraudeerd wordt en dat het dus best zo kan zijn dat de man die officiële overlij densakte heeft geregeld. Hij noemde het ook opvallend vrijdag 17 februari 2017 n De Sequoiahof bij Vlake wordt een woonhoeve voor mensen met een lichamelijke en/of ver standelijke beperking. Onder lei ding van de nieuwe eigenaresse Marilyn Houtman gaan de negen bewoners de siertuin onderhou den en het boerentuincafé run nen. Ellen Jobse Vlake Tip? redactie@pzc.nl KLOETINGE Kinderdagverblijf Kibeo Kloetinge verhuist in de voorjaarsvakantie tijdelijk van de Zomerweg naar kinderdagverblijf Littels aan de Zwembadweg in Goes. Dat is nodig omdat op de plek van het hui dige gebouw een kind centrum wordt gebouwd waarin de Kloetingse- school en Kibeo onder een dak komen. De nieuwbouw opent naar verwachting na de zo mervakantie van 2018. HEINKENSZAND Is het verplicht slopen van een asbestdak wel voor iedereen financieel haalbaar. Dat vraagt het Borselse raadslid Johan Verbrugge aan het col lege van B en W. „De sa nering is een dure zaak." Verbrugge wil ook weten hoeveel asbestdaken er zijn in Borsele en hoeveel sloopaanvragen binnen zijn gekomen. Borsele heeft een subsidierege ling voor de sanering van asbestdaken. WISSENKERKE Noord-Bevelandse senio ren kunnen op dinsdag 21 maart meedoen met het eerste beweeguurtje voor 70-plussers in Ama- liahof in Wissenkerke. Om 10.30 uur staat de koffie klaar, om 11.00 uur begint de les met fysio therapeut Annemiek Deusing of Anita de Bree. Bij voldoende animo is het beweeguurtje daarna om de week. De eerste les is gratis, daarna kost het 3,50 euro. De Goese dansschool Moves heeft een Ameri kaanse topchoreograaf weten te strikken. Van daag komt Eddie Mora les. De uit New York af komstige Morales heeft gewerkt met tal van grote namen uit de mu ziekindustrie zoals Chris Brown, Mariah Carey, Janet Jackson, Justin Timberlake en Usher. Kwast, lijm Ondine van der Vleuten Middelburg - Jeroen van Dijen, voorzitter SP-fractie in Middelburg Een officieel dood verklaarde man moet volgens de officier van justitie toch tot een celstraf van zes jaar worden veroordeeld omdat hij twijfelt of de Nigeriaan wel echt dood is. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61