J 140.000twintigers zitten thuis op de bank 5 2013 2015 2014 2017 De dood van Kim Jong-nam is uit zonderlijk omdat dit slachtoffer rechtstreeks afstamt van de grote lei der, de goddelijke Kim Jong-il. An ders dan bij de aangetrouwde oom Jang klopte in Kim Jong-nam wel het heilige bloed van de dynastie. Hij was zelfs de zoon van de lievelingsvrouw van Kim Jong-il. Kim Jong-un zelf werd gebaard door de vierde echtgenoot van de lei der. De halfbroers kenden elkaar slecht. Hoewel hij zich in 2009 terugtrok als troonopvolger bleef de nu vermoorde Kim Jong-nam vanwege zijn bloedlijn wel het enige alternatief voor de huidige presi dent. Vandaar dat hij weg moest waar schijnlijk. Kim Jong-nam genoot na melijk de bescherming van de Chine zen die als poppenspelers in de regio graag een reservepop achter de hand hielden. Liquidaties zijn dagelijkse kost in de stalinistische Noord-Koreaanse dicta tuur. Schattingen van het aantal slachtoffers sinds 1948 lopen op tot 3 miljoen. Hele families verdwenen in heropvoedingskampen. De vader en grootvader van Kim Jong-un hadden t Met de moord wil Noord-Korea een signaal afgeven: wij zijn er, houd rekening met ons de hand in moordpartijen, inclusief bomaanslagen in Zuid-Korea. De paranoia van het huidige regime is nauwelijks te vatten. Tien leidende partijfunctionarissen eindigden ooit voor het vuurpeloton omdat ze naar de Zuid-Koreaanse televisie hadden gekeken. Daarbij worden gruwelijke executiemethoden gebruikt om vooral de schrik erin te houden. Volgens de Franse Noord-Korea-ex- pert Pascal Dayez-Burgeon is de ti ming van moordaanslagen op promi nenten nooit toevallig. Net als bij de tests met nucleaire wapens wil Kim Jong-un een signaal afgeven. Het sig naal aan China en de Verenigde Staten zou simpelweg zijn: 'Niet vergeten, wij zijn er, houd rekening met ons.' De werkloze midtwintigers zijn volgens MBO-Raadvoorzitter Ton Heerts grofweg op te delen in drie groepen. De ene groep werd tot een paar jaar geleden doorge stuurd naar sociale werkplaatsen. Sinds de sociale werkvoorziening is afgeschaft, moeten zij met loon kostensubsidies aan het werk bij bedrijven en organisaties, maar dat is - mede door de economi sche crisis - niet goed gelukt. De tweede groep heeft wel een diploma en gewerkt, maar raakte werkloos. Heerts: „Mensen die vroeg van school gingen en werk vonden in de horeca of super markt, maar eruit werden gegooid op het moment dat ze op hun 23ste een volledig loon moesten krijgen." Dan is er nog een groep die zon der diploma van school is gegaan. Voor alle groepen geldt dat ze niet kunnen terugvallen op de bijstand, omdat die niet meer be schikbaar is voor mensen tot 27 jaar. Ze hebben soms inkomen uit kleine, tijdelijke baantjes of zwart werk. Kans Driekwart van die groep is met een beetje inspanning binnen twee, drie jaar aan werk te helpen, denkt Heerts. „Door de aantrek kende economie is nu de kans om deze mensen aan het werk te krij gen. Doen we niets, dan zijn zij over een paar jaar het nieuwe gra- de twintigers één-op-éénbege- leiding krijgen. „Het zijn kwets bare jongvolwassenen die vaak problemen hebben door schul den, gebroken gezinnen en ander persoonlijk leed." Samen met Hans Hillen van brancheorganisatie NRTO roept Heerts wethouders en uit keringsinstantie UWV op zich aan te sluiten bij het zogenoemde 'perspectiefpact'. De wethouders van onder meer Amsterdam, Apeldoorn, en Hengelo hebben zich al aan het plan van de MBO-raad ver bonden. Heerts hoopt dat het nieuwe kabinet het plan ook steunt. nieten bestand in de bijstand." Zijn plan is de twintigers een jaar lang te scholen en te coachen en via leer-werkplekken werker varing op te laten doen. Dit moet hun kansen op een baan aanzien lijk vergroten, want werk is er ge noeg. „De bouw heeft tienduizen den mensen nodig en ook in de techniek is er volop werk." De kosten voor het stoomjaar schat Heerts op 8.000 euro per per soon. „Een uitkering kost 20.000 euro per jaar." Hij denkt dat het plan al leen kans van slagen heeft als Nu is de kans om deze mensen aan het werk te krijgen vrijdag 17 februari 2017 Kim wordt giftig! Kim Chol Onderminister van Defensie. Doodgeschoten met een mortier granaat op verdenking van dronkenschap tijdens de begrafenis van Kim Jong-il Jang Sung-taek Noord-Koreaans politicus generaal en oom van Kim Jong-un. Geëxecuteerd wegens 'corruptie en drugsgebruik' ChoeYong-gon Vice-premier, geëxecuteerd wegens meningsverschil met Kim Jong-un over bosbouw- beleid Kim Kyong-hui Zus van Kim-ll-sung, tante van Kim Jong-un, vrouw van Jang verdwenen, vergiftigd volgens een hoge overloper Hyon Yong-chol Generaal en minister van Defensie Publiekelijk geëxecuteerd met luchtafweergeschut wegens ongehoorzaamheid en luiheid Kim Jong-nam Halfbroer van Kim Jong-un, dissident, beschermeling van China, vergiftigd Er dreigt een verloren generatie te ontstaan van 140.000 twinti gers tussen de 23 en 27 jaar die geen opleiding volgt en ook geen werk heeft. Volgens de MBO-Raad en enkele wethou ders van grote steden is nü actie nodig. Bettine Winters Utrecht FOTO SHbbY CAREM AN —Ton Heerts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5