Maar wat is domotica? Afscheidsreceptie De Ceuster verloopt zonder incidenten 7 VILLATECHNICUM FRISSE WIND D00RTECHNIEK0PLEIDING Tussen de meest geavanceerde technieken hangt een oude barometer aan de wand. Da's ome Gerard, die zorgt voor een huiselijk sfeertje. Je verwarming aanzetten terwijl je nog op weg bent naar huis. En met één druk op de knop op afstand de lampen in je woonkamer bedienen. In Villa Technicum op Pontes Pieter Zee man in Zierikzee werpen techniekleerlingen van het vmbo zich op de allernieuwste intelli gente technieken. In een echt hou ten huisje. „Zo krijgt het meteen een beetje smoel. Je wilt niet we ten hoe graag de leerlingen hier werken", leidt docent Kees Lam- mers rond. In een Ikea-keuken moet een hightech kookplaatje worden inge bouwd. Even verderop wacht een hypermoderne cv-installatie op kundige handen. Tussen alle nieu wigheden door lijkt de donkerhou ten lijst met baro- en thermometer in het houten huisje op een voor werp uit een ver verleden. „Da's ome Gerard. Vernoemd naar de oom van wie ik dat ding geërfd heb. Ik heb 'm daar opgehangen zodat het er ook een beetje huiselijk uit ziet", grijnst Lammers. De vernieuwing van het examen programma was voor Pontes de trigger om ook een frisse wind door de eigen techniekopleiding te laten waaien. Meer diversiteit, meer aan sluiting bij de hedendaagse praktijk en meer gerichtheid op talenten van het kind. Lammers en zijn col lega Etienne van Oeveren zijn er warm voorstander van. „Als je ziet wat ze voor elkaar krijgen. Het zijn bollebozen in hun vak." Lammers kent de negatieve ge luiden over het vmbo en ook zelf We moeten de jeugd méér bieden dan een hangplek in het park zat hij weieens met zijn handen in het haar omdat leerlingen niet te motiveren waren. Maar daarvan is in het Zierikzeese technieklokaal geen sprake. Aan de ene kant van de werkplaats zijn leerlingen Bouwen, Wonen en Interieur druk met hout in de weer. Aan de andere kant heerst diepe concentratie bij de leerlingen Produceren, Installeren en Energie. „We moeten de jeugd méér bieden dan een hangplek in het park. Ieder mens heeft kwalitei ten. Vind hun talenten en je hebt geen problemen meer." Eindexamenleerlingen Martijn van de Velde uit Dreischor, Bram Brouwer uit Nieuwerkerk en Lars Steenpoorte uit Oosterland zijn druk bezig met het installeren van schakelaars op grote houten bor den. Zo'n levensecht huisje in de klas doet ze wel wat, al zullen zij er weinig les meer in krijgen. „Je leert nieuwe dingen en ziet meteen hoe het in het echt is. De lamp die je op hangt, brandt." Al moet er eerst geoefend worden met een simulatiekoffer. Lammers: „In het huisje zit 32 volt. Dat is niet kinderachtig. Je moet wel weten wat je doet." WOONCOMFORT Huisautomatisering ofwel domotica is helemaal van deze tijd. Alles draait om wooncomfort en dat zie je terug in de ont werpen en (techni sche) toepassingen. Villa Technicum heeft een zonnepa- neeltje op het dak liggen, er ligt sanitair om geïnstalleerd te worden en er hangt een meterkast aan de wand. Allemaal spul dat is gesponsord door or ganisaties als Delta en Otib, het oplei- dings- en ontwikke lingsfonds voor het technisch installatie bedrijf. Om als school een beetje bij de les te kunnen blij ven, heb je die steun vanuit het bedrijfsle ven en aanverwante organisaties hard no dig, legt docent Kees Lammers uit. „In stallatiebedrijf Steu- tel uit Zierikzee is bijvoorbeeld heel be langrijk voor ons. Dat bedrijf staat dicht bij de mensen, weet wat klanten willen hebben en vormt zo een be langrijke schakel voor ons tussen school en praktijk". De man is aangehouden en gehoord door de politie en met een dagvaar ding weer in voorlopige vrijheid ge steld. Hem was te verstaan gegeven dat hij gisteren uit de buurt van de afscheidsreceptie in de Nieuwe Kerk moest blijven. Liet hij zich daar toch zien, dan zou de politie direct maatregelen nemen. De man had aangegeven niet werkelijk van plan te zijn geweest om de feeste lijkheden te verstoren. De drukbezochte receptie verliep verder zonder enige problemen. De Nieuwe Kerk was voor de gelegen heid omgedoopt tot Café De Ceus ter inclusief een grote bar. De Zierikzeeënaar verwijt De Ceuster bewust te hebben aange stuurd op sluiting en sloop van het activiteitencentrum MFC in de wijk Malta. Op die plek wil de cor poratie een appartementencom plex bouwen. In zijn mails zin speelt de man ook openlijk en in ui terst platte bewoordingen op ver strengelde belangen tussen De Ceuster en wethouder Jacqueline van Burg. Volgens Marco van der Wel, de nieuwe man aan het roer bij Zeeuwland, is het standaard dat bij bedreiging van medewerkers van de corporatie aangifte wordt ge daan. „Het gebeurt wel vaker dat een klant uit boosheid, frustratie of in de veronderstelling dat hij zo iets voor elkaar denkt te kunnen krij gen, tekeer gaat tegen het personeel. Dat kun je gewoon niet accepte ren." De Ceuster (64) was sinds 2005 directeur van Zeeuwland, waar hij in 1992 aan de slag ging en twaalf jaar geleden als adjunct Phi lip van Doorne opvolgde. vrijdag 17 februari 2017 3D Ome Gerard tussen de hightech Esme Soesman Zierikzee -Kees Lammers, docent Riet Jansen schudt Antoine de Ceuster de hand tijdens zijn af scheidsreceptie. FOTO MARIEKE MANDEMAKER De Zierikzeeënaar die bedrei gingen heeft geuit aan vertrek kend directeur Antoine de Ceus ter van woningbouwcorporatie Zeeuwland moet zich 4 mei voor de rechtbank verantwoorden. Marcel Modde Zierikzee Bram Brouwer demonstreert de simulatiekoffer. Achter hem zijn Martijn van de Velde en Lars Steenpoorte aan het werk. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57