Allemaal van tafel 6 ÜO Hij is op aarde om dicht te vallen, maar af en toe willen we dat de deur open blijft staan. Als je nare blessures aan je voeten wil voorkomen, schaf je een deurstopper aan. Van ijsje tot sleutel: grappige ontwerpen zat. Hieke Grootendorst geeft elke week klustipséneen inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een tafelblad lakken IJ lij 2. Mannetje 3. Sleutel 1. Herfstblad Eerst ontvetten, dan pas schuren Is het blad geolied of niet? DE KLUSVROUW vrijdag 17 februari 2017 In plaats van een voet €18, Black Blum €10,95, J-Me 12, Qualy Design Als jouw tafelblad er niet meer uitziet en je wilt dat alle vlekken eruit gaan, is het nood zaak de bovenste laag met vlekken eraf te schuren. Maar voor je begint: eerst de tafel ontvetten. Aan een tafel kleeft veel huidvet. Als je dat in het hout schuurt, hecht de verf straks minder. Is het blad nu geolied? Gebruik dan weer olie. Lak hecht dan toch niet meer. Lak is wel meer onderhoudsvrij en ster ker en heeft mijn voor keur voor een tafelblad. Kies een niet te harde lak, geen 2-componen- ten lak bijvoorbeeld. Hout werkt en te harde lak kan dan scheuren gaan vertonen. Bijdehand vraagt de 10-jarige zoon van mijn klant: „Dus de tafel moet uitharden? Dus dan mogen we er niet aan zitten?" Hij pakt zijn bordje van het aanrecht en nestelt zich, zichtbaar tevreden, in een hoek van de riante bank. Zijn vader tegen mij: „Hij vindt het helemaal niet erg dat we de komende week op de bank eten." Wat heb ik inmiddels veel houten tafels opgeknapt. Kringen, kaarsvet, rode wijnvlekken, viltstift, slijta- geplekken... Zelf vind ik dat een tafel vies moet kunnen worden. Dat je er een kop hete thee zonder onderzetter op moet kun nen zetten. Het alleruitdagendste ta felblad was er één dat plakte. De klant had het gelakt met een blanke lak die nooit opdroogde. Best onhandig, helemaal als je er je krantje op wil lezen. De lak op terpentinebasis was een reactie aange gaan met de olie waarmee de tafel eerder was be handeld. De klus bestond dus vooral uit boenen, boenen en nog eens boe nen. Allerlei middeltjes passeerden de revue. Allerlei gedachten pas seerden mijn revue. Zou het ooit goed komen? Of zou de hechting voorgoed verpest zijn? Onlangs ver nam ik dat het tafelblad er na een jaar nog steeds goed uitziet. Fijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48