De gekte rondom sneeuwklokjes 44 t WW* 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA bedreven Het klokje van een Tuintrends De tuinbranche is eruit: de trends voor 2017 zijn 'emancipatie', 'energie' en 'harmonie'. Onze tuinman Romke van de Kaa denkt er het zijne van. Lamp met een gehaakt jasje Column Twee jaar geleden, op 23 februari 2015, werd in Engeland 1390 pond betaald voor één enkel bolletje van een sneeuwklokje. 'Golden Fleece' heet het kleinood. Daarbij kwam nog 4 pond aan verzendkosten. Dat valt dan weer mee. Je zou verwachten dat zo'n kostbaar bolletje onder politie-escorte bezorgd zou worden. Maar nee, het komt gewoon per post. Sinds de Brexit is het pond sterling aardig in waarde ge daald, maar het blijft veel geld voor een bloembol. Het is nog geen tulpengekte, zoals in de 17e eeuw. Schilder Jan van Goyen ging bijna failliet omdat hij had gespeculeerd met tulpenbollen die hij voor 800 gulden had gekocht, vlak voordat de markt instortte. Maar we gaan toch aardig in de richting van een sneeuwklokj esgekte. Die begon in ernst toen in 2011 een bolletje van de Variëteit 'Green Tear' op eBay werd ge veild voor 350 pond. Wat is er zo bijzonder sneeuwklokjes sneeuwklokje wordt gevormd door drie buitenste bloemblaadjes en drie binnenste die een gesloten kokertje vormen. Op die binnenste bloemblaadjes zit een groen vlekje, vaak in de vorm van een omgekeerde v. Dat is het honingmerk - een wegwijzer voor hommels en bijen die de bloem bestuiven. Soms is die vlek groter dan anders. Bij 'Green Tear' zijn de binnenste bloembladen helemaal groen, en ook de buitenste hebben een groenig waas. Dit sneeuwklokje is niet het resultaat van jarenlange kruising en selectie; het is gewoon in een veld met wilde sneeuwklokjes gevonden. Kassa! kwekerswerk ten grondslag. Hier zijn de vlekken op de bloemblaadjes niet groen, maar geel. De buitenste staan uit en krullen naar buiten, waardoor in mijn ogen de charme van het sneeuwklokje geheel naar de filistijnen is. Maar apart is het wel - zo'n opwaaiende zomerjurk. En voor de kweker een goudmijn. De Britten spannen de kroon, wat sneeuwklokjesgekte be treft, maar ook in ons land worden in februari her en der sneeuwklokjesgala's georganiseerd waar de gekken elkaar treffen. Daar kun je handelen en ruilen, en de laatste snufjes aan je verzameling toevoegen. Want het verzamelen van sneeuw klokjes heeft veel weg van het verzamelen van bierviltjes, postzegels of sleutelhangers. Of Pokémon, om meer bij de tijd te blijven. Op zo'n sneeuwklokjestreffen worden geen droge bolletjes verkocht, maar planten die groeien en bloeien. En dat is een voordeel. Want er zijn bollen die liever onder de grond zitten dan daarboven. Tulpen en hyacinten bloeien juist be ter als ze 's zomers lekker warm en droog worden bewaard, maar sneeuwklokjes kunnen niet tegen uitdrogen. Je verplant ze het beste terwijl ze groeien of net zijn uitgebloeid. En dat hoeft niet veel te kosten. Voor 10 euro heb je al vijf'groen- punters' die nauwelijks van 'Green Tear' te on derscheiden zijn. Dat is pas kassa! Op heuse gala's wordt ruilhandel in BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN om op mensen, drie trends voor 2017. Iemand sug gesties? Zo moeilijk dat toch niet? Wat zeg jij, Joost? e hysterische tuin? Hebben we in 2014 al gehad, of was het 2015? De geëmancipeerde tuin? Wat moet ik me daarbij voor stellen? Een vrouw met een bladbla zer? O, evenwicht tussen robuuste en kwetsbare planten. Briljant is anders, maar ik schrijf het op. E-man-ci-pa- tie. Nog maar twee trends. Iemand?' In de Brabanthallen is tot en met zondag de 25e editie van Tuinidee be zig, de aftrap van het tuinseizoen. Ga er vooral naartoe, je kunt er met gemak een dag zoekbrengen. Terwijl het buiten nog te koud is om in de aarde te wroeten, kun je binnen plan ten kopen, eetbare bloemen proeven, een selfie maken met televisietuin man Rob Verlinden en ideeën op doen voor het inrichten van de tuin. Drie voorbeeldtuinen op de beurs- vloer vertegenwoordigen de trends voor 2017, bedacht door het reclame bureau van de Nederlandse tuin branche. Dat kan niet meevallen: jaar in, jaar uit nieuwe tuintrends beden ken. Je ziet ze bezig, in hun kale kan toor, met hooguit in een hoek een zieltogende ficus. Voor dit jaar kwa men ze met de trends emancipatie, energie en harmonie. Daar kun je alle kanten mee uit. Alsof een waarzeg ster voorspelt dat het komend jaar zal vriezen en dooien. Vroeger werd nog weieens een echte trendwatcher ingehuurd, maar het vak van trendwatcher is als de ondergaande zon achter de horizon TUINIDEE De grootste van het land gezakt. Trends hebben hun eigen dy namiek. Wie voorzag dat kinderen deze winter met blote enkels naar school zouden fietsen? Of, om bij de tuin te blijven, dat de buxus, ondanks een scala aan ziektes en kwalen, vorig jaar nog steeds in de top tien van meest verkochte tuinplanten zou staan? Natuurlijk zijn er trends in de tuin, maar mode in de tuin is anders dan mode in brillen of schoenen. Tuinmode gaat in langzame golfbe wegingen. We zitten nu al decennia tussen de vaste planten en de sier- grassen en het zal nog wel tien jaar duren voordat deze Dutch Wave ein delijk is uitgedoofd. Elk jaar een nieuwe trend voorspellen is de com merciële wensdroom van de bran chevereniging van tuincentra, maar die heeft verder geen enkele voorpel- lende waarde. Ho, Van de Kaa. Draaf je niet door? Hoe kun je dit zo stellig beweren? Laat ik er ter illustratie de tuintrends van 2016 er eens bij halen. Dat waren - schrik niet - 'Connect the story', 'Reconsider space' en 'The world beyond'. Ze spreken hun talen, op dat reclamebureau. Alleen - die trends hadden ook 'Connect space', 'Recon sider the world' en 'The story bey ond' kunnen heten. Omdat niemand iets van die trends begrijpt, worden de motto's aanschouwelijk gemaakt. Bij het zien van de plaatjes begint het ons te dagen. 'Connect the story' zou je vrij kunnen vertalen als 'de cirkel is rond': rond terras, rond blad, ronde bloemen. 'Reconsider space' kun je uitleggen als 'de geometrische tuin': alles hoekig, en planten in de mon- driaankleuren geel, rood en blauw. 'The world beyond' is de onbereik- TIPS& NIEUWS vrijdag 17 februari 2017 Bij 'Golden Fleece' ligt het anders. Aan deze moneymaker liggen wel degelijk jaren van Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO NAGISA TATSUMI De kunst van het weggooien is geschreven door Nagisa Tatsumi, de inspiratiebron van Marie Kondo. (Kosmos, €17,99) Koken uit eigen tuin staat vol recepten met zelfgekweekte groenten en fruit. (Deltas, €24,95) Yoghurt haakt in op de trend van dit moment: verse yoghurt met toppings. (Spectrum, €15) Wat een apekool, die tuintrends IV: Tuinidee, het grootste tuineve- nement van Nederland, is traditiegetrouw dé aftrap van het tuinseizoen. Om te vieren dat de beurs in de Bra banthallen 25 jaar bestaat, zijn er extra festiviteiten, zoals het 'tuinen- carnaval': een pa rade van fleurige planten. Ook kun je je vergapen aan showtuinen (waar onder de ener gieke, harmonieuze en geëmanci peerde tuin) of het tuintheater bezoe ken. Daar geven tv- tuinmannen Tom Groot (ook bekend als Boer Tom) en Rob Verlinden pre sentaties. In totaal zijn er meer dan 200 exposanten. Het is een blikvan ger voor je tuin of balkon, deze lamp van Et aussi. Het is een simpele snoer-fitting lamp, maar in een bijzonder jasje. De lamp heeft name lijk een gehaakt omhulsel, gemaakt van één lange nylon draad. Voor in huis kun je kiezen voor een pla fondlamp en een stekkerlamp. Deze hebben een katoenen draad. Ze zijn er in verschil lende kleuren en maten (vanaf 119,90 euro) en allemaal met de hand gemaakt. Kijk voor meer infor matie op etaussi.nl 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44