WIM HOFMAN Roma o morte ZEELAND 11 1* Het gebeurde zo ongeveer een halve eeuw geleden in het plaatsje Mentana, een eindje van Rome, waar ik het Altaar van de Gevallenen be zocht: een groot, grijs monument van zware steen. Onderin was een donkere kelderruimte met in het midden een sar cofaag, gevuld met doodshoofden, over blijfselen van de in november 1867 geval len roodhemden die onder leiding van de grote voorvechter van een Verenigd Italië, Giuseppe Garibaldi, Rome wilden veroveren, hetgeen mislukte. Ze werden verslagen door Franse troepen die betere wapens hadden en een groep internatio nale vrijwilligers die voor de paus en het behoud van de pauselijke staten streden. Ik ging de kelder in en, eenmaal aan het duister gewend, keek ik een tijdje naar de schedels met hun kapotte tanden en naar de barsten en kogelgaten die erin zaten. Toen ik weer naar buiten wilde en het stenen trapje op ging, stiet ik, ver blind door het felle Italiaanse zonlicht, heel hard mijn hoofd tegen de stenen bo venkant van de deuropening. Ik herinner me nog dat het erg pijn deed en dat ik bloedde. Maar blijkbaar hadden mensen het gezien en ze schoten me te hulp en legden me op het gras voor de grafkelder en iemand kwam met een wit doekje of servet om dat op mijn hoofd te leggen. Toen ze erachter kwamen dat ik uit Nederland kwam, werden ze geestdrif tig: ze vonden het meer dan prachtig dat een vreemdeling het graf van hun hel den kwam bezoeken. Een man die iets met Nederland had, begon in het Neder lands te vloeken. Dat had hij in Vlaardin- gen geleerd, zei hij. Een ander kwam met een cent, met daarop het hoofd van ko ningin Juliana en weer een ander had ooit een prentbriefkaart uit Enschede ontvangen. Het was alles bijeen nogal een vertoning. Ze vertelden van alles en ze spraken door elkaar. Ik kon er geen touw aan vastknopen. Misschien zeiden ze wel, in onversneden Italiaans: Jij on voorzichtige stommeling! Hoe kon je zo je hoofd stoten? De gebeurtenis zorgde er wel voor dat ik me meer in de geschiedenis van Italië ging verdiepen en boeken over Garibaldi en zijn roodhemden ging lezen. Ik kon zelfs niet nalaten sigaren te ro ken van het merk Garibaldi. Je hoorde ze broederlijk met iemand te delen en dat deed je door ze middendoor te breken en de halve sigaren dan samen gezellig op te roken. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Rijtestlocatie Er is nog iemand die wil probe ren om de rijtestlocatie in Ter- neuzen te behouden (krant 13 fe bruari). Meneer van Ginniken is zowat de enige die wat doet voor de Zeeuws-Vlamingen. Regelma tig hoor je politici groot doen over Zeeland op de kaart zetten. Allerhande bedenksels om in de belangstelling te komen. Maar een tolvrije tunnel wordt wegge- schamperd, de belasting is ver dwenen uit Terneuzen, de recht bank zit bijna in Breda, politie weg, Vroon zag het niet zitten, scholen sluiten enz... Wat doen bestuurders? Die doen weer groot met Tesla naar Zeeland halen. Nu billijken B en W van Terneuzen dat de rijtestlocatie ook naar de overkant gaat. Geweldig hoe die het belang van de inwoners ver waarlozen. Een tripje naar de overkant kost ons rond de 25 euro en rijtesten in een vreemde stad zal ook extra rijlessen en meer rijtesten veroorzaken. Hans Gericke Singel 65 Westdorpe Dyslexie Steeds meer kinderen krijgen de diagnose dyslexie en dyscalculie. Het zou komen door slechte les (krant 9 februari). Oefenen, stampen en herhalen zou de op lossing zijn. Dan denk ik aan klassikaal lesgeven en gezamen lijk tafels opdreunen net als vroe ger. De zwakken werden automa tisch meegenomen en het gaf ook saamhorigheid. Goed idee. Maar achter die dyslexie zit een ander probleem, onrust. Kinderen krij gen nauwelijks de rust om tot zichzelf te komen. Te veel kinde ren in de klas, onrust thuis, ge sleep van het ene naar het andere. Kinderen moeten alles maar aan kunnen. En als ze vervelend zijn, worden ze afgekocht met iets. Ouders lijken het gevoel kwijt te zijn dat gebrek aan werkelijke aandacht de reden kan zijn van recalcitrant gedrag. Waarom doen ze niet eens onderzoek naar het effect van rust en klassikaal lesgeven zoals ze vroeger deden? De overheid mag het einddoel bepalen, meer niet, aan de leraren de lesmethodes. Hester M. van Rees Marktveld 7 Kloetinge Transavia Van Poortvliet uit Sint Annaland vecht al zes jaar om een schade vergoeding te krijgen van Trans avia omdat hij met zijn gezin urenlang in een vliegtuig aan de grond moest wachten in verband met technische problemen. Hij is woest zelfs. De PZC kennelijk ook want die plaatst dit op de voorpagina (krant 15 februari). Is iemand na zes jaar nog zo van de kaart, dat zal toch niet? Dus ik lees/zoek verder naar echte schade, maar nee alleen woest en geldbedragen. Maar nu ik weet dat Van Poortvliet serieus is, ben ik blij voor hem dat hij hierover na zes jaar nog vol op het orgel gaat, want dat suggereert toch dat hij zijn energie niet nodig heeft voor echte problemen. Een forse vertraging in een (voor velen te) dure reis reken ik niet tot echte ellende, u wel? Ik feliciteer hem en gun hem dat hij nog lang kan procederen. ]ohn Welleman Sleutelbloemstraat 8 Heinkenszand Drugsinfiltratie? Drugsfabricage verplaatst zich (krant 14 februari)? Als dat zo is hebben wij hier straks in Zeeland ook zuchtende burgemeesters net als in Brabant. Burgemeesters daar zeggen dat het dweilen met de kraan open is tegen de drugs fabrikanten. Die kans is groot als je leest dat er een truck vol grondstoffen met een grote waarde een halfjaar onopge merkt in Rilland geparkeerd kon staan. Dat geeft aan dat de opspo ringsdiensten achter de feiten aanlopen. In Brabant rond Til burg en Breda kwamen/waren ze ook vaak te laat. Daar infiltreren nu stromannen van de stinkend rijke drugsbaronnen in de boven wereld. Zo proberen ze gemeen tes voor een deel afhankelijk van hen te maken. Zo ondermijnen ze niet alleen de volksgezond heid, maar ook het bestuur. de Jonge Dolfijnstraat 12 Nieuwerkerk Westerschelde 'Westerschelde moet veiliger worden', vermeldt de PZC van zaterdag 11 februari. Ik vraag me af wat er mis is met de veiligheid op 's werelds drukst bevaren ri vier. Afgezien van een enkel inci dent gebeuren er nauwelijks nog calamiteiten. Dat is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de crew van de Schelderadarketen en ook aan de sterk verbeterde re latie tussen zee- en binnenvaart. Een willekeurig jaarverslag van de jaren 80 van de voormalige verkeerspost Hansweert ver meldt dat er in dat jaar 124 stran dingen en 30 aanvaringen ge beurden, waarvan akte. Dat was toen, maar nu naar het heden. Naar mijn mening is de Wester schelde, gelet op het intense scheepvaartverkeer, een van de veiligste ter wereld. Nico van der Meer oud-verkeersleider) Nieuwe Schoorseweg 1 Schore Debat Politieke debatten zijn de basis van de democratie. Politici die zulke debatten mijden omdat het voor hun partij te weinig oplevert stellen het belang voor hun partij boven het belang van ons land. Aaike Jordans Cort v.d. Lindenstraat 99 Goes vrijdag 17 februari 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator In Rilland werd 9 februari een vrachtwagen met grondstoffen voor synthetische drugs aangetroffen, foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39