Vertraging bij zonnepark Geen animo voor jeugdwaterschap Waterschap vangt meer voor strand 8 HEDWIGEPOLDERJOHAN ROBESIN SCHRIJFT BOEKOVEF Door het gesol met de Hedwigepolder heeft het vertrouwen dat oud-Statenlid Johan Robesin had in de democratie een flinke knauw gekregen. Hij heeft een verhaal opgetekend van gesjoemel, heimelijke agenda's en achterbakse deals. PG Delta lanceerde het idee voor de aanleg van ongeveer 50.000 zonne panelen aan de voet van de Oester- dam een kleine drie jaar geleden. Toen werd het nog aangekondigd als het grootste zonnepark van Ne derland. Inmiddels zitten er grotere parken in de pijplijn. Eneco heeft het plan onlangs overgenomen. Woordvoerder Arie Spruit laat weten dat het energiebe drijf nog altijd inzet op de aanleg van de zonnepanelen op het perceel van zo'n 23 hectare. „Maar het is nog steeds zo dat dit soort projecten al leen rendabel zijn als er subsidie op zit. Daar wachten we nu op." Het project is bij de laatste verde ling van zogeheten SDE-subsidies (Stimulering Duurzame Energie productie) van het Rijk buiten de boot gevallen. „In maart dienen we een nieuwe subsidie-aanvraag in", laat Spruit weten. „Na de zomer ho pen we meer te weten over het ver volg." Het plan kan niet op het enthou siasme rekenen van alle omwonen den. Drie buren maakten tevergeefs bezwaar bij de gemeente. Toen die toch een vergunning verstrekte, stapte een agrariër naar de rechter. Hij is bang dat ganzen eten gaan In maart dienen we een nieuwe subsidie aanvraag in zoeken op zijn percelen als ze niet meer op het stuk grond aan de Ce resweg terecht kunnen. Hoewel er tussen de panelen gras wordt inge zaaid, zouden de dieren daar niet gaan foerageren. De boer ving bot bij de bestuursrechter. Zeeland laat het afweten in het jeugdwaterschap. Het lukt water schap Scheldestromen niet om jon geren hiervoor te strikken. Het nationale jeugdwaterschap bestaat uit jongeren tussen de 14 en 17 jaar die de verschillende water schappen vertegenwoordigen. Het doel ervan is de jeugd meer te be trekken bij het waterbeheer. Zeeland moet voorlopig verstek laten gaan. „Er was wel een leerling van het Calvijn College voorgedra gen, maar die heeft geen gehoor ge geven aan een afspraak bij ons", zei dijkgraaf Toine Poppelaars deze week in de commissie bestuurlijke en economische zaken. „Daar stop pen we dus mee." Carla Michielsen (CDA) en Frans van Kollem (Water Natuurlijk) pleitten ervoor toch te blijven zoe ken naar geschikte kandidaten. Poppelaars zei dat leden van het jeugdwaterschap regelmatig bij eenkomsten in het land moeten bijwonen. Dat is vanuit Zeeland lastig te doen. „De afstand wreekt zich." Waterschap Scheldestromen ver tienvoudigt zijn inkomsten uit de Zeeuwse stranden. Dat is te danken aan de nieuwe overeenkomsten die het heeft gesloten met de kustge- meenten over het gebruik van de stranddelen die het waterschap in bezit heeft. De gemeenten betaalden daar voor vaak al jarenlang dezelfde, bijna symbolische huurbedragen. Omdat er wel kosten werden ge maakt en er nauwelijks inkomsten waren, heeft Scheldestromen de huurovereenkomsten opgezegd. Voortaan hanteert het 'marktcon forme' tarieven. Dat heeft met Veere en vooral Vlissingen tot dis cussie en juridisch getouwtrek ge leid. Eind december werd een ak koord bereikt over gezamenlijk strandbeheer. Stichting Strandex- ploitatie Veere gaat het beheer en onderhoud voor de hele Walcherse kust uitvoeren. Daardoor wordt veel dubbel werk voorkomen en besparen gemeen ten kosten. Bovendien hebben on dernemers en eigenaren van strandslaaphuisjes voortaan nog maar één aanspreekpunt: het wa terschap. „Kortom, iedereen is te vreden", zei dijkgraafToine Poppe laars deze week in de commissie bestuurlijke en economische zaken. Hij rekende voor dat de opbreng sten voor alle Zeeuwse stranden in vijfjaar toenemen van ruim 31.000 euro tot ongeveer drie ton. ^vandaag overhandigt ^Woud-journalisten K oud-Statenlid Johan Robesin uit Terneu- zen het eerste exem plaar van zijn boek Staart van de walvis aan Gery de Cloedt, de ei genaar van de Hedwigepolder. Want daarover gaat het boek. Om de ondertitel te citeren: 'over het gesol met de Hedwige polder'. Een jaar lang schreef Ro besin elke week een column over de bestuurlijke en politieke be sluitvorming die over enkele ja ren zal leiden tot de ontpolde- ring van de 300 hectare land bouwgrond in het oostelijkste puntje van Zeeuws-Vlaanderen. Zelfs De Cloedt heeft zich bij die ontpoldering neergelegd, al pro beert hij tot bij de Hoge Raad de onteigening van zijn grond te voorkomen. „De Cloedt is een held", zegt Robesin. „Hij pro beert uit alle macht tegen te houden dat de Vlamingen deze Nederlandse polder annexeren. Dat is namelijk wat er gebeurt." In zijn boek probeert Robesin de lezer ervan te overtuigen dat Dat de polder droog moet blijven, is emo tie. Het gaat mij om waarheidsvinding de ontpoldering van de Hedwi gepolder één groot complot is, opgezet door de Vlamingen en bedoeld om de haven van Ant werpen verder te laten groeien. 'De vruchtbare, natuurrijke pol der moest koste wat het kost kopje onder. Zogenaamd om het verlies aan natuur in de Westerschelde goed te maken', schrijft Robesin. Het is een verhaal van 'gesjoemel', 'in het volste geniep' bedacht door ambtenaren die 'werkgelegen heid creëren voor zichzelf, stu diebureaus en landschapsbe heerders', 'de Zeeuwse Milieufe deratie was - hoe pijnlijk voor de Zeeuwen! - onderdeel van het complot' en 'altijd zal in nevelen gehuld blijven welke duistere krachten al die jaren aan het werk zijn geweest en nog steeds van invloed zijn'. En dan zijn dit alleen nog maar citaten uit de proloog. Het boek staat vol met observaties als 'leugen en bedrog, zoals in het hele ontpolderdossier het geval is', 'de officiële en enige waar heidsgetrouwe gegevens zijn ge manipuleerd' adviezen werden 'onder het ministeriële vloer kleed geparkeerd', er zijn 'hei melijke agenda's', een 'achter bakse deal met Antwerpen en de Vlaamse politiek kon met bloed worden ondertekend'. „Dit is een vervuild dossier, een gemanipuleerd dossier, hier en daar een stinkend dossier", bevestigt Robesin. „Ik wil in zicht geven in wat er al die jaren is gebeurd. Hoe verschrikkelijk het gesteld is met de politiek. Dit is een voorbeeld, maar het had ook de Betuwelijn kunnen zijn. vrijdag 17 februari 2017 De aanleg van een zonnepark aan de Ceresweg bij Tholen laat langer op zich wachten. Het plan, oorspronkelijk van Delta, is overgenomen door Eneco. Het wachten is nu op subsidie. Rob Paardekam Tholen -Arie Spruit, Eneco 'Vervuild, gemanij Rolf Bosboom Middelburg Rolf Bosboom Middelburg Ernst Jan Rozendaal Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36