v Familiedag in Plopsa Indoor Coevorden 4 'Vakantie voor iedereen' toont Marina Beach met vluchtelingen en toeristen Vluchtelingen en vakantiegangers leefden samen op één vakantiepark. Kon dat goed gaan? „We hebben aardig gepolderd in Zeeuws- Vlaanderen", zegt locatiemanager Fokke Osterthun van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. De film Vakantie voor iedereen' vertelt het verhaal, van twee kanten. In de documentaire 'Vakantie voor iedereen' portretteren de Amsterdamse filmmakers Rik Lauwen, Mark Koster en Annelies Wezenberg de vluchtelingen, vakantiegangers, vaste bewoners, CO A-medewer kers en de parkeigenaar van Ma rina Beach in Hoek. Ze laten zien hoe het eraan toegaat in deze 'mi crosamenleving'. Ze willen niet (ver)oordelen, niet met de opgehe ven of priemende vinger wijzen en de werkelijkheid ook niet mooier maken dan die is. „We gin gen er open in. Gewoon draaien, in het grijze midden. Met het ge huil en geknuffel aan de éne kant en het geschreeuw aan de andere kant." En dus zie je in de film toeristen en vluchtelingen met elkaar voet ballen, zie je dansende en koek- happende Nederlandse, Syrische en Iraakse vrouwen en kinderen en zie je de Brabantse eigenaar van Oostappen Groep, Peter Gillis, die iedereen joviaal de hand schudt. Maar je ziet ook de vakantiegan gers, recht voor hun raap, die zich rot schrikken als ze horen dat er asielzoekers op hun camping zit ten en die het eigenlijk een onmo gelijke combinatie vinden: vakan tiegangers en vluchtelingen op één park, gescheiden door een hek. „Het is net Artis, je kunt hier naar de apen kijken." Vooral het hekwerk tussen het asielzoekerscentrum aan de éne kant en de camping aan de andere kant stuit de toeristen en vaste be woners tegen de borst. „Rode lin- ten, het lijkt wel een gevarenzone, ik dacht eerst dat er asbest lag", zegt de Brabantse Frans tegen mede-vakantievierder Gerard. „Dat is toch niet normaal." Kim en Mirco woonden in hun woonplaats Arnhem naast asiel zoekers. Ze zijn vanwege de over last verhuisd. Op Marina Beach nemen ze, ondanks hun argwaan Het is net Artis, je kunt hier naar de apen kijken en negatieve houding, een kijkje aan de andere kant van het hek. Annelies Wezenberg: „Je ziet ze ontdooien. Ze maken praatje met een christelijk Iraans stel. Het zijn dus niet alleen maar moslims, concluderen ze. En ze waren heel aardig." In de aankondiging van de film wordt de opvang van asielzoekers in Hoek als 'bijzonder sociaal ex periment' neergezet. Hoewel de opvang nooit als zodanig bedoeld is, is dat volgens Wezenberg, Lau wen en Koster wél wat er ge beurde. „Op het hoogtepunt van de vluchtelingencrisis was heel Nederland in paniek. En in Hoek draaide de camping gewoon door, terwijl er ook nog asielzoekers werden opgevangen. Dat was uniek in Nederland." Eigenaar Peter Gillis vindt dat hij het maatschappelijk probleem moest oplossen en de asielzoekers wel moest opvangen, 'want in de goot, dat ziet er ook niet uit'. Al ge looft burgemeester Jan Lonink van Terneuzen (indertijd na een ope ratie met zijn neus in verband) niet dat Oostappen enige charita tieve motieven had. De filmmakers die tijdens de opnames zeifin een blauwe staca ravan verblijven, benadrukken dat ze zelf'nog geen euro' hebben ver diend aan de film. Koster: „Onze onafhankelijkheid stond voorop, we wilden zonder inmenging van COA, Oostappen, omroep, fonds of wie dan ook kunnen filmen." Het betekent wel dat inkomsten uit de filmvertoning meer dan welkom zijn en dat het drietal ie dereen uitnodigt om naar de pre mière zondag in Amsterdam te ko men. Tickets a to euro zijn te koop bij De Balie, debalie.nl. Laat je betoveren door de magische wereld Plopsa Indoor Coevorden, het mooiste indoorpretpark van Nederland, telt 25 magische thema-attracties en neemt kids tussen 2 en 10 jaar mee op hun eerste grote avontuur. Kom mee genieten van de Maya Show, een confettidans en Meet Greets met de Plopsa-figuren. Datum: zondag 19 februari a.s. Kinderen tot 1 meter gratis Bestel direct op pzc.nl/plopsa-indoor vrijdag 17 februari 2017 PC Gescheiden werelden in Hoek Pascalle Capetti Hoek Filmmakers Annelies Wezen berg, Mark Koster en Rik Lau wen (vlnr). - Vakantievierder op camping Marina Beach in Hoek V Koekhappen op de camping, foto's uit de documentaire vakantie voor iedereen Eigenaar Peter Gillis van de Oostappengroep maakt een selfie met een asielzoeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32