jaar tegen al dan niet dode verdachte 3 mien Treurniet. De Middel burgse staat 20 op de kandida tenlijstvoor de Tweede Kamer verkiezingen. „Bij verkiezingen gaat het erom mensen te berei ken. Ik vraag me af of deze bor den iets toevoegen", filosofeert Treurniet. „Het lastige is, je kunt niet anders dan meedoen. Het is raar als jouw poster er niet bij zit." De poster achter het raam is op z'n retour. „De oudere generatie - zo'n man die speciaal naar Omroep Zeeland belt om te zeggen dat hij het zo goed vindt wat wij doen, die heeft misschien nog wel zo'n poster hangen. Maar voor de jongeren is het denk ik toch: 'wat ik stem, hoeft niet meer ie dereen te weten.' Ouderwets Acht man sterk is de plakploeg van de Partij voor de Dieren. Dat is niet veel, voor de circa 150 ver kiezingsborden in Zeeland. Trees Janssens (27 op de kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer) vindt ze eigenlijk niet meer van deze tijd. „Dat je die allemaal langs moet met be- hangplaksel! Bovendien, wij ge bruiken liefst zo weinig moge lijk papier. Buiten Zeeland zijn gemeenten die de posters digi taal laten aanleveren en één grote poster afdrukken, of een Er zijn wel eens snorretjes op de posters getekend banner of zo. Dat is beter." De borden zijn wel een manier om je kiezers te bereiken, vindt Janssens. „Wij als kleine partij komen op tv niet aan de bank bij grote debatten; dit is een manier om ons standpunt uit te dragen. Wij zijn er niet meer alleen voor dierenwelzijn. Natuur en mi lieu, grondstoffen, klimaatver andering, zuinig zijn op onze planeet: daar staan wij voor. Daarom is onze slogan: Plan B - hou vast aan je idealen. Het roer moet om." dat de vrouw van de verdachte en zijn kind niet aanwezig waren bij de officiële begrafenis van haar man en zijn vader. „Dat geeft toch te denken." Ook noemde hij het bijzonder dat volgens de ene ver klaring de man overleden is tijdens een rit in een ambulance. En vol gens een andere verklaring zou hij in een ziekenhuis zijn gestorven. Pinpasfraude De man is de hoofdverdachte in een grote pinpasfraudezaak die speelde in 2010 en 2011. Samen met een aan tal anderen had de man een sys teem opgezet om pinpasjes en pin codes in handen te krijgen van klanten van de Rabobank. Want die bank had destijds de beveiliging niet op orde. De bendeleden bestel den op naam van bankklanten een nieuw pinpas en wachtten bij diens woning de postbode op zodat ze de post in ontvangst konden nemen. En de volgende dag, als de pincode werd bezorgd, stonden ze er ook weer. Op die manier kregen ze heel wat pinpasjes en -codes in handen. Een inwoner van Goes raakte daar door 26.000 euro kwijt, een inwo nervan Roosendaal 86.000 euro en een bewoner van Woensdrecht zelfs 172.000 euro. De maten van I. zijn in 2014 veroor deeld of vrijgesproken. De rechts zaak tegen de hoofdverdachte nam veel meer tijd in beslag omdat zijn advocate een rechter wraakte en de verdachte daarna ook verdween. Vervolgens kwam het bericht van zijn overlijden waarna er door de ambassade in Nigeria onderzoek gedaan is of dat wel klopt. Volgens zijn advocate klopt dat zodat ze gis teren niet voor de rechtbank ver scheen. Dat belette Rammeloo er Het geeft toch te denken dat zijn vrouw en kind niet op zijn begrafenis waren? niet van om zijn requisitoir te hou den en zes jaar celstraf tegen een of ficieel dood verklaarde man te ei sen. Daarnaast vindt het OM dat die 'dode' 994.000 euro terug moet be talen aan de Staat. Want dat bedrag zou hij verdiend hebben met de pinpasfraude. Of dat geld ooit daad werkelijk terugkomt, daar heeft de officier grote twijfels over. Hij wees erop dat de man eerder veroordeeld is voor een soortgelijke fraudezaak en toen meer dan een ton terug moest betalen. „Daar is ook nog niets van binnen." Thuis leren dat je de politie moet respecteren. gen was er in Veere een heter daadje. „We waren aan het plakken in een dorp, toen er een meneer naar buiten gerend kwam. 'Jullie zijn van de SP! Hier zijn we van de SGP! Waag het niet, we trekken die poster er zó weer af!' Wij rijden weg, gaan een blokje om, komen te rug en ja hoor: ze waren weg. Toen zijn we even met posters en lijmkwast bij die man langs- gegaan. Ga maar terugplakken, zeiden we. Hij heeft het gedaan. Met een rode kop." Snorretjes Nee, er rijden geen bestuursle den van de Christenunie rond om te controleren of de posters ('Geef geloof een stem') er nog netjes bij hangen. „In de Mid delburgse wijk Mortiere zijn er wel eens snorretjes op de pos ters getekend. Dan neem je je spulletjes mee en plakt er een schone overheen", zegt Wille- vrijdag 17 februari 2017 en emmer: plakken maar! - Willemien Treurniet, CU -Rob Rammeloo, officier justitie Uitspraak 2 maart #IKSTEMDENK 15 maart 2017 #IKSTEMDENI< 15 maart 2017 Sybrand Buma 2-1 'UU-1.7^-- heel normaal niet normaal PvdA Albert de Vries GROENLINKS Helen Witte houdt even de pas in bij Jeroen van Dijen van de SP. De 57-jarige Middelburgse heeft jaren SP gestemd. „Maar dit keer niet. Ik zweef tussen ergens tussen links en het mid den." Borden zijn goed, stelt ze. „Want niet ie dereen heeft toegang tot internet of geld voor een krant. Soms ga je iets uitzoeken door zo'n poster. Heb ik wel gedaan." föto ruben oreel Adrie van Minnen van de Par tij voor de Dieren plakt in I Jzen dijke. FOTO RONALD DEN DEKKER Willemien Treurniet van de Christenunie: „Het is raar als jouw poster er niet bij zit." FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31