Hoogleraar bepleit verbod Bill Gates vindt vogelgriep gevaarlijker dan Trump Ouderen moeten van de slaappillen af. Gebruik leidt jaarlijks tot duizenden valpartijen met botbreuken tot gevolg, waarschuwt een hoogleraar. Walcheren Jeroen van Dijen van de SP in Middelburg is al weer op pad met zijn kwast, plaksel en verkiezingsposters. Maar heeft dat tegenwoordig nog wel zin? zeeland2commentaar Slaappillen, benzodiazepines ge naamd, maken ouderen suf en wankel op de benen, waardoor ze hun evenwicht kunnen verliezen en met botbreuken in het zieken huizen belanden. Bij de 7.000 65- plussers die jaarlijks na zo'n val partij worden opgenomen, is de grootste boosdoener slaapmedica- tie. Verslavend Dat blijkt uit nieuw onderzoek naar medicatieveiligheid. De slaapmedicijnen worden te snel door artsen voorgeschreven en kunnen na twee weken al versla vend zijn, zegt onderzoeksleider en hoogleraar medicatieveiligheid Patricia van den Bemt aan het Erasmus MC in Rotterdam. De hoogleraar wil de slaappil in de ban. Artsen zouden daarvoor in de plaats goede voorlichting over beter slapen moeten geven, stelt zij. Ook het Trimbos Instituut waarschuwt al jaren voor de geva ren van slaappillen. In de Natio nale Drug Monitor 2016 wijst het Kortdurende slaapmedicatie kan een patiënt net uit een dip halen op een onderzoek in Canada, waaruit blijkt dat het slikken van slaappillen met een derde afnam door patiënteneducatie. Sinds 2009 zit de vergoeding van benzodiazepines niet meer in het basispakket. Daardoor daalde het gebruik al met een kwart. Maar nog altijd slikken 1,7 mil joen Nederlanders deze genees middelen, onder wie 580.000 65- plussers. Gemiddeld slikt een ge bruiker 180 tabletten per jaar, blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kengetallen. Het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG) erkent het pro bleem, maar vindt 'het te ver gaan' om de pillen in de ban te doen. „Kortdurende slaapmedicatie kan een patiënt net uit een dip halen", zegt een woordvoerder. Dromen Afkicken van slaapmiddelen is moeilijk, stelt Hans Hamburger van het Amsterdam Slaap Cen trum in het Boerhaave MC. „Slaap pillen onderdrukken de droom- slaap. Wanneer je stopt, komen dromen heviger terug. Daar wor den mensen angstig van en dan nemen ze gauw weer een pilletje." Volgens hem geven de benzo diazepines de gebruiker wel het gevoel dat ze doorslapen, maar winnen ze hooguit twintig minu ten extra slaaptijd. Ouderen zouden er beter aan doen veel te bewegen, regelmati ger te eten, minder alcohol te drin ken en belangrijk: overdag geen dutjes. Meer weten? Bel 070 30 76 700 oFkijk snel op nrv.nl Nieuwsmedia In Binnen&Buiten It c? Hij blijft lakken! FOTO RUB Slaappil gevaar voor ouderen Hanneke van Houwelingen Rotterdam - Huisartsen Genootschap Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. vrijdag 17 februari 2017 9°C Soms wat pzc.nl regen Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 ledereen aan de geëmancipeerde tuin: Tuinman Romke over de tuintrends voor 2017 neemt je mee Boek nu met extra korting Deze kassakorting geldt voor al onze 250 groeps- en privéreizen. NRV is dé specialist in verre rondreizen. Kies uit de mooiste bestemmingen wereldwijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1