12 Vooral in het conservatieve zuiden kunnen zwangeren nauwelijks terecht Voor Italiaanse vrouwen is het steeds moeilijker een abortus te laten uitvoeren. Gynaecologen weigeren de operatie vanwege hun geweten. 4 TSac, i e worden 'gewetensvolle weigeraars' genoemd en hun aantal groeit: lande- lijk weigert ruim 70 pro- I cent van de Italiaanse art sen abortussen uit te voeren, 12 pro cent meer dan tien jaar geleden. Filippo Maria Boscia is zo'n weige raar met gewetensbezwaren. Hij is al dertig jaar gynaecoloog en voorzitter van de vereniging Medici Cattolici Italiani (Italiaanse Katholieke Art sen). Hij hoopt dat op een dag geen enkele gynaecoloog in zijn land nog een abortus uitvoert. „Wij hebben een verantwoordelijkheid tegenover het ongeboren kind." Dat Italiaanse vrouwen sinds de wet van 1978 bij een ongewenste zwangerschap voor abortus mogen kiezen, wuift hij weg als argument. „Onzin. Ze kunnen van alles in de wet zetten. Wij worden opgeleid om levens te redden, en niet om levens te vernietigen." In sommige Italiaanse provincies, vooral in het conservatieve zuiden, is het percentage 'gewetensvolle weige raars' zo hoog dat vrouwen niet in hun buurt geholpen kunnen worden. Op Sicilië weigeren vier van de vijf artsen, in de regio Basilicata is dat 93 procent. Reis naar Rome Gynaecoloog Elisabetta Canitano krijgt op haar spreekuur dagelijks jonge vrouwen die honderden kilometers hebben afgelegd om in Rome een abortus te krijgen. „Het is een schande. Een vrouw mag kiezen voor een abortus volgens de wet, maar het wordt ze in een groot gedeelte van Italië onmogelijk gemaakt." De 26-jarige Lucia uit Macerata kan erover meepraten. Ze was ongewenst zwanger en had geen vaste partner. In het gemeentelijke ziekenhuis kreeg ze te horen dat een abortus onmogelijk was, omdat geen arts die zou willen uitvoeren. Twee artsen probeerden haar op andere gedach ten te brengen door haar te vragen wat haar ouders ervan zouden vin den als ze dit zouden horen. Lucia: „Ik had er goed over nagedacht en Als artsen je niet steunen bij deze loodzware beslissing, is dat vreselijk hoopte op wat begrip, maar het enige wat ze deden was mij aanvallen en veroordelen." Uiteindelijk heeft Lucia twee vrije dagen genomen en 250 kilometer ge reisd om haar abortus te ondergaan. Gynaecoloog Canitano heeft haar mobiele telefoonnummer op de web site gezet van Vita di Donna, de ver eniging die vrouwen helpt als zij on gewenst zwanger zijn. Zo kan iedere vrouw haar direct bereiken, op welk tijdstip dan ook. „Het is voor iedere vrouw al een loodzware beslissing. Als artsen je dan niet steunen, is dat vreselijk. Ik wil in ieder geval direct een luisterend oor bieden." Ze vreest dat door de vele weigeraars steeds meer vrouwen kiezen voor een abor tus via illegale kanalen. „Vooral de zwakkere groepen als prostituees en migranten moeten we hiertegen be schermen." Waarom juist in Italië er zoveel weigeraars zijn, ligt voor de hand: het Vaticaan. Al lijkt de huidige paus Franciscus een relatief vlotte kerke lijk leider, zijn ideeën zijn aartscon servatief. Vorige week riep hij in het wekelijkse gebed nog op om te bid den voor de ongeboren baby's die het risico liepen geaborteerd te worden. Canitano: „Het Vaticaan maakt hier nog altijd de dienst uit. De banden tussen de kerk en de ziekenhuizen zijn zo sterk, dat als je carrière wil maken als arts, je abortussen moet weigeren." Liefde en hulp Weigeraar Boscia erkent dat het ge loof onder artsen een belangrijke rol speelt. Hij is verheugd over de hui dige cijfers: voor het eerst sinds de abortuswet werden er het afgelopen jaar minder dan 100.000 abortussen uitgevoerd in Italië, de helft in ver gelijking met tien jaar geleden. „Een onverwacht zwangere vrouw heeft liefde en hulp nodig, en geen abortus. Nooit." Naar verwachting zal het aantal weigeraars in Italië verder groeien, doordat gynaecologen die de ingreep wel uitvoeren steeds meer als zwarte schapen worden gezien. Europa tikte het land al op de vingers omdat het Italiaanse vrouwen te moeilijk wordt gemaakt om gebruik te maken van hun recht. In het Italiaanse parle ment praten politici al jaren over een wetsaanpassing die ervoor moet zor gen dat in ieder ziekenhuis minstens de helft van de artsen abortus wil uitvoeren. Maar een meerderheid die zich hier hard voor maakt, is nog al tijd ver weg. Gynaecoloog Canitano: „Ook in de politiek maakt het Vaticaan de dienst uit. Dat zagen we ook met homo rechten. Politici durven hier niet tegen de kerk in te gaan." vrijdag 17 februari 2017 Weigerartsen blokkeren abortusrecht in Italië Eveline Rethmeier Rome —Elisabetta Canitano Er zijn ook Italiaanse vrouwen met bezwaren tegen abortus, wat tot uiting komt op de jaarlijkse mars voor het leven in mei. fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12