Kamer: geen regels voor Zwarte Piet Gevangenis laat boef lopen EUWS 11 ff 19 >g 599 Als Bill Gates morgenmiddag het woord neemt op de grootste veilig heidsconferentie ter wereld, schuwt hij grote woorden niet. Hij zal waarschuwen dat de kans groot is dat er, statistisch gezien, de ko mende vijftien jaar een pandemie uitbreekt 'die binnen het jaar het leven kost aan 30 miljoen mensen'. Een virus dat kan zijn gemaakt door terroristen of simpelweg verspreid door vogels. Of beide. En daarop moeten we ons, vindt de rijkste man ter wereld, een stuk beter voorbereiden dan we nu doen. Bill Gates is er voor het eerst, op de veiligheidsconferentie van München. Een plek waar ieder jaar een elite aan presidenten, premiers en ministers bijeen komt om de veiligheidssituatie in de wereld door te spreken. Doorgaans gaat het er over de terreur van IS en de kans op een 'nieuwe' Koude Oorlog. Ver wacht agendapunt dit jaar: de chaos in het Witte Huis. En ebola, zika en vogelgriep dus, als het aan Bill Gates ligt. De multi- miljardair (zijn geschatte vermogen ligt ergens rond de 80 miljard dol lar) is een fenomeen: oprichter van Microsoft, schathemeltjerijk ge worden en nu 's werelds grootste filantroop. Hij stopte in 2008 bij Microsoft en besloot samen met zijn vrouw Melinda de rest van hun leven te wijden aan het bestrijden van armoede en het voorkomen van epidemieën die de wereld in het onheil kunnen storten. „Omdat ieder leven een gelijke kans ver dient", vindt de selfmade miljar dair. Sindsdien vliegt hij kriskras de wereld over en schudt de handen van iedereen die ertoe doet. Een kijkje in zijn indrukwekkende en overvolle agenda: een afspraak met Obama (november)koffiedrinken in de Trump Tower (december), te gast op het World Economie Forum in Davos (januari) en handen schudden met bondskanselier Angela Merkel in Berlijn (ook januari). We stoppen pas met onze strijd als dit soort ziektes de wereld uit zijn Gisteren was hij in Brussel. Een klassiek zaaltje in een park in het hart van de stad, indrukwekkende setting, grote spiegels aan de wand, kroonluchters aan het plafond, kof fie in porseleinen kopjes. Tweehon derd mensen praten er over het be lang van meer geld voor research naar ziektes als hiv en malaria. Een kwartier voor het einde wordt Gates de zaal binnengeleid, met naast hem de Eurocommissaris voor onderzoek en innovatie, een Portugees. Gates spreekt kort en zegt: „We stoppen pas met onze strijd als dit soort ziektes de wereld uit zijn. Nul poliogevallen wereld wijd, het kan!" Belangrijker dan dat praatje: achter de schermen heeft hij er bij de Eurocomissaris op aangedron gen dat Europa moet blijven in vesteren in het onderzoek naar vac cins. Want die investeringen dalen wereldwijd al jaren, daar verande ren de miljarden die Gates zelf uit geeft aan die onderzoeken niets aan. Gevaarlijk, vertelt generaal Louis Lillywhite, een van Gates' naaste adviseurs. „Als we echt klaar willen zijn voor een uitbraak, moeten we ervoor zorgen dat we binnen negentig dagen een vaccin kunnen ontwikkelen tegen welk virus dan ook. Nu doen we daar soms tien jaar over." Lillywhite, ooit de hoogste medicus in het Britse leger, ziet het gevaar vooral komen van toekom stige varianten op het vogelgriep virus, dat zich razendsnel door de lucht kan verspreiden. Horror scenario: dat het virus ontstaat in een conflictgebied waar nauwelijks medische zorg is. Zoals de aanpak van ebola in Afrika pas laat op gang kwam. Daar ligt ook de link naar de veiligheidsconferentie in München dit weekend. Lillywhite: „We moe ten het hebben over hoe we er in die gebieden voor zorgen dat we zo'n virus ontdekken en aanpak ken." Maar dat is wereldpolitiek. Wat kan de doorsnee Nederlander eraan doen om te voorkomen dat er ooit zo'n epidemie uitbreekt? Het ant woord op die vraag kwam per e-mail in een, zoals dat in de wereld van de rondreizende multimiljar- dair heet, een 'exclusieve quote' van de filantroop zelf. „Wat we als indi vidu kunnen doen? We moeten druk zetten op onze leiders om er voor te zorgen dat ze investeren in research. We moeten ervoor zorgen dat ze zich realiseren dat zo'n epidemie niet het probleem van een ander is, maar een probleem van ons allemaal." Na alle discussie rond de al dan niet discriminerende figuur van Zwarte Piet, hoopte de PVV per wet een donker Pietenkorps te garanderen. Een Zwarte Piet 'heeft een egaal zwart of donkerbruin gezicht, rood geverfde lippen, zwart krulhaar en goudkleurige oorbellen'. En de par tij van Geert Wilders wil hem 'ge kleed in een fluweelachtig pak met pofbroek' en 'een hoofddeksel met een gekleurde veer'. Daar gaat de Tweede Kamer ech ter niet in mee. Tradities moeten niet via wetten worden 'bevroren', vinden andere partijen. „Discussies over tradities moeten juist gaande blijven. En dan het liefst buiten de Tweede Kamer", zei Ronald van Raak (SP) gisteren bij de behande ling van het PW-wetsvoorstel. Dat vinden ook PvdA en VVD, ondanks dat WD-voorman Halbe Zijlstra zich zo uitsprak voor het behoud van een donkere Zwarte Piet. „Maar het is aan het volk hoe die eruitziet," aldus VVD'er Arno Rutte nu. „Dat moeten we niet bij wet willen regelen." D66 verwijt de PW bovendien 'in verkiezingstijd te scoren over de rug van Pietenliefhebbers'. „Als de PW één ding doet is het wel bevol kingsgroepen tegen elkaar opzet ten", vindt D66'er Kees Verhoeven. De PVV bestrijdt dat. „Hou op, zeg. Het kinderfeest moet worden beschermd door de politie, daar gaat u maar even aan voorbij", zei PVV'er Harm Beertema. Verhoe ven: „Waar eindigt dit? Zijn paasei eren straks verplicht groen?" Minister Ronald Plasterk is mor dicus tegen. „Het gaat zelfs tegen de vrijheid van meningsuiting in als je het uiterlijk van Piet wil voorschrij ven." Hij maakt zelfs de vergelijking met Noord-Korea, waar kapsels verplicht zijn. „Met dit voorstel lap je de grondwet aan de laars." Traditie als Zwarte Piet kan niet in wet worden bevroren, vindt Tweede Kamer Indiener Martin Bosma - huis-ide oloog van de PW - vindt toch dat de 'Pietenwet' deel is van een gro tere 'bescherming van de Neder landse cultuur'. „Het kabinet steunt juist de frontale aanval op Zwarte Piet door een kleine groep activis ten te steunen. Vicepremier As- scher pleit er namelijk voor het ui terlijk van Zwarte Piet aan te pas sen. Daarom is dit noodzakelijk." Bosma signaleert een 'bredere campagne om onze cultuur te ver- nachelen'. „Wij Nederlanders moe ten onze cultuur steeds maar aan passen aan minderheidsgroepen." LYON Een crimineel uit het Lyon is het - ondanks zijn goede be doelingen - lange tijd niet gelukt om in de cel te belanden. Hij meldde zich bij de gevangenis, maar werd daar geweigerd. De man meldde zich daarna bij de gendarmerie, maar de agen ten hadden ook geen bewijs dat hij achter de tralies moest. Terwijl hij drie jaar de cel in zou moeten voor deelname aan een criminele organisatie en diefstal. Uiteindelijk werd zijn naam bij de landelijke po litie door een databank gehaald en bingo: zijn verhaal bleek te kloppen en zijn wens ging in vervulling: hij mocht blijven. vrijdag 17 februari 2017 Bill Gates en Eurocommissaris Carlos Moedas (onderzoek en innovatie) in Brussel, fotothierryroge/afp Hoe miljardair Bill Gates de wereld wil redden De rijkste man ter aarde pro beert de wereld te behoeden voor een catastrofale epidemie. Gisteren was Bill Gates in Brus sel, vandaag en morgen is hij in München. Filantroop en feno meen Gates waarschuwt we reldleiders in een speech en de gewone Nederlander in één 'exclusieve quote'. Cyril Rosman Brussel Bill Gates De Tweede Kamer ziet het niet zitten om het uiterlijk van Zwarte Piet vast te leggen in de wet. Het plan van PVV-Tweede Kamerlid Martin Bosma krijgt nauwelijks bijval. „Het is aan het volk hoe Zwarte Piet eruitziet." Tobias den Hartog Den Haag Sprookjesachtig Denemarken incl. stadstour Kopenhagen gegarandeerd vertrek va 749 8 dagen oad.nl/BEDKOI 5 10 Drie Alpenlanden in één reis o.a. Merano en treinrit Bernina Express gegarandeerd vertrek tflA dagen oad.nl/BEAT03 Op grote hoogte in Graubünden o.a. Chur, oudste stad van Zwitserland uitstekend 4* hotel va 899 10 dagen oad.nl/BECH05 Andorra ontmoet Costa Brava o.a. Barcelona met NL-sprekende gids gegarandeerd vertrek va 799 13 dagen oad.nl/BEESOI 3H Boek nu op oad.nl/pzc 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/vooiwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11