Trudeau jaagt Europa op lobbytour 'Excuses van Nederland zouden op hun plaats zijn' 10 Militairen in Nederlands-lndië hadden eeuwenlang de beschikking over troostmeisjes, inheemse concubines die gedwongen op de kazernes verbleven. Publicist Nizaar Makdoembaks wijdde een boek aan het fenomeen. Het is een vergeten onderwerp, zegt Nizaar Makdoembaks, om zichzelf onmiddellijk te ver beteren. „Het is een verzwegen onderwerp. Iedereen kent de geschiedenis van de Japanse troostmeisjes, niemand kent het verhaal van de Indische troost meisjes en hun plaats in een systeem dat drie eeuwen heeft kunnen bestaan. Allemaal met medeweten van het Nederlands koloniaal gezag." Makdoembaks kan slecht tegen onrecht en dat is goed nieuws voor de liefhebbers van koloniale ge schiedenis. De voormalige arts activist uit de Bijlmer brengt te genwoordig zijn dagen in de ar chieven door. Dat leverde eerder al een historisch werk op over Louis Doedel, een Surinaamse vak bondsman en lastpak die door de koloniale autoriteiten voor de rest van zijn leven in een inrichting werd opgeborgen. Volkomen rech teloos. Nu ligt er een dikke pil op tafel met de bozige titel Wegwerpvrou- wen, over de inheemse vrouwen in Nederlands-lndië die met instem ming van het koloniaal gezag de uitgezonden militairen moesten weerhouden van bezoek aan pros tituees, vanwege alle gezond heidsrisico's. Een systeem dat ont stond in de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie en voortduurde tot 1928. Dat de chris telijke autoriteiten in Nederland instemden met de inzet van con cubines voor de militairen had een praktische achtergrond. De vrees voor geslachtsziekten was groter dan de afkeer van losbandigheid in ongehuwde relaties. Makdoem baks: „Een geval van syfilis be tekende dat de militair in kwestie maanden in het hospitaal moest verblijven. Het werd gezien als de grootste bedreiging van de ge vechtskracht." Vrouwenloods De oplossing werd gevonden in het kazerneconcubinaat, een sys teem waarbij inheemse vrouwen een plek kregen in een vrouwen- loods op de kazerne en ter be schikking stonden van de man schappen. „Sommige militairen knoopten serieuze relaties aan en erkenden ook de kinderen die uit de verhouding voortkwamen", vertelt Makdoembaks. „Maar er werd onderling ook gehandeld in de njai, zoals zij werden ge noemd." Als een militair naar huis ging, werd ze overgedaan aan een andere militair Het belang van de dienstverle ning werd zelfs op het ministerie in Den Haag onderkend, maar dat betekende niet dat de vrouwen een speciale status hadden. Mak doembaks: „Ze waren volkomen rechteloos. Als een militair om het leven kwam, kon de vrouw uit de kazerne worden gezet, met haar kinderen. Als een militair terug keerde naar het vaderland, werd ze overgedaan aan een andere mili tair." Onderzoek Aan het eind van de 19de eeuw liet de legerleiding onderzoek doen naar het kazerneconcubinaat. Daaruit bleek dat het vooral Javaanse vrouwen waren die op de Nederlandse kazernes werkten. De leeftijd varieerde van 12 tot 35 jaar. Een deel van de vrouwen was zelf verwekt door een militair. „De jongens werden vaak soldaat", vertelt Makdoembaks. „De meisjes werden zelf ook njai." Het onderzoek hield verband met internationale ontwikkelin gen. In Brits-Indië bijvoorbeeld was het concubinaat voor Britse militairen in i860 in de ban ge daan. Nederland zou daar nog ruim een halve eeuw mee wach ten. In 1890 was bij wijze van ex periment een compagnie zonder vrouwen naar de buitengewesten gestuurd, maar het resultaat was dat 70 procent van de mannen terugkeerde met syfilis. Na de eeuwwisseling nam de kritiek toe, toch hoofdzakelijk met het oog op het internationale pres tige van Nederland. Uit een par lementair debat: 'In de kazerne slapen soms in een zaal een hon derdtal soldaten met hunne huis houdsters op kribben zonder gor dijnen, en oefenen daar ten aan zien van iedereen de geslachts gemeenschap uit zonder enige be tamelijkheid, gelijk stieren, heng sten, katers, negers...' In 1928 kwam het alsnog tot een verbod. „Daarna is er geen woord meer aan vuilgemaakt", zegt Makdoembaks, die vindt dat het Nederland zou sieren om excuses te maken. „Naar schatting hebben militai ren in drie eeuwen ruim 100.000 vrouwen en hun kinderen aan hun lot overgelaten. Zij en hun nazaten hebben er recht op dat de sluier van deze geschiedenis wordt ge trokken." Slaagt deze operatie, dan kan het ver drag een blauwdruk worden voor alle toekomstige handelsovereen komsten. Mislukt ze, dan is CETA misschien wel het laatste handels verdrag ooit. Eén dag na de goedkeuring door het Europese Parlement (met 408 te gen 254 stemmen) joeg de Canadese premier Justin Trudeau gisteren alle Europese regeringen op de lobby tour. Na het Europese moeten nog 38 nationale en regionale parlementen het verdrag goedkeuren, en iedereen weet dat dit geen gelopen race is. Juist daarom, aldus Trudeau, moe ten de Europese regeringen duide lijk uitdragen dat hun akkoord 'een van de meest duurzame en progres sieve ter wereld' is én dat het 'inclu sief is. „CETA is niet voor de happy few, het is voor iedereen. We willen dat elke nieuwe generatie Europea nen en Canadezen het beter heeft dan de vorige." En daar gaat CETA dus voor zorgen. Tijdens het debat één dag eerder voerden voorstanders nogal wat oneigenlijke argumenten aan om hun voorstem te onderbouwen. De Letse christendemocraat Artis Pa- briks wees op de Canadese steun bij de bevrijding van nazi-Duitsland, Marietje Schaake (D66) op de 'ijs- hockeystadions vol Canadezen' die hun solidariteit met België en Eu ropa beleden na de terreuraansla gen van 22 maart in Brussel. Links - behalve de Groenen ook de com munisten en een deel van de soci aaldemocraten - blijft onder meer aanhikken tegen de nog altijd zwak geregelde geschillenbeslech ting, die multinationals voor niet- officiële rechtbanken uitzicht biedt op miljardenclaims als over heden hun uitbreidingsplannen dwarsbomen. Trudeau kreeg gisteren toch gere geld applaus, vooral door Europa flink wat balsem op de ziel te sme ren. 'Een model voor vreedzame samenwerking zonder precedent', noemde hij de Unie, die binnen nu en twee jaar door een van haar le den wordt verlaten. Europa ziet van zijn kant in Ca nada een strategische schakel naar het nieuwe Amerika. „U zit er vlak bij, u kunt voor ons een wegberei der zijn", aldus de nieuwe parle mentsvoorzitter Tajani. Trudeau, maandag nog bij Trump en giste ren in Straatsburg, vindt niet dat hij van elastiek hoeft te zijn om zich in deze twee werelden te kun nen bewegen. „Mijn boodschap is overal hetzelfde. Dat we door sa menwerking tussen regeringen banen moeten scheppen voor de middenklasse en zij die daarbij willen horen." vrijdag 17 februari 2017 Verzwegen troostmeis j es Patrick Meershoek Amsterdam —Nizaar Makdoembaks Nizaar Makdoembaks: Weg- werpvrouwen, het verhulde slavernijverleden van het Neder landse koloniale leger, 1620-1920, De Woordenwinkel, €29,99. De Canadese premier Justin Trudeau spreekt het Europese Parlement in Straatsburg toe. foto vincent kessler/reuters Europese regeringen moeten kei hard aan de bak om duidelijk te maken dat hun CETA-handelsver- drag met Canada iedereen en zeker ook de middenklasse ten goede komt. Frans Boogaard Straatsburg Militairen zoeken een troostmeisje uit. schets van michiel tan uit het boek wegwerpvrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10