exwerken probaat middel teaen filestress ECHT 9 NOG 28 DAGEN vmAR T De linkse elite weet dat we gelijk hebben, maar durft het niet toe te geven „Een geïslamiseerd Europa. Als je kijkt naar de geschiedenis van de islam, dan is het altijd zo gegaan. Het christendom was dominant in Noord-Afrika en het Midden-Oos ten. Die gebieden zijn veroverd en geïslamiseerd, met alle gevolgen van dien. De christelijke bescha vingen aldaar gingen ten onder. Er wordt ook nooit verteld dat veel Europeanen slaven werden van moslims." „Maar alles wat we hebben opge bouwd, houdt dan op te bestaan. Het dierbaarste wat we hebben: onze beschaving, de erfenis van Rome, Athene en Jeruzalem." „Ja, vroeger moest je zeuren om het in de verkiezingsdebatten te hebben over thema's als immigra tie en identiteit. Het moest over economie of onderwijs gaan. Nu komen redacties er zelf mee. Niet gek ook. Ik hoor mensen zeggen: mijn kinderen moeten goed En gels leren, want we moeten mis schien wel emigreren. Dat accep teren we inmiddels al, die ge dachte." „Dat weet ik niet. Mensen worden wel steeds vaker met de proble men van de multikul geconfron teerd. Ik woon in een deel van de hoofdstad, vlak bij een wijk met officieren van justitie en bekende Nederlanders. Daar worden jon getjes nu ook van hun fiets getrok ken als ze naar hun kakkineuze voetbalvereniging gaan. Dat was een paar jaar geleden niet zo. Die mensen dachten lang met hun bakfiets om de moslimwijken heen te kunnen fietsen." „Ja, ze worden heel agressief van ons geluid. Dat is moeilijk psycho logisch te duiden. Net als hun re actie op Trump, dat is fascinerend. De NPO heeft 24 uur per dag het schuim op de mond. Hoe dat komt? De linkse elite dacht dat zo vanuit de sixties naar een wereld van genderneutrale toiletten te marcheren. Maar dat pakte anders uit en nu kampen ze met cogni tieve dissonantie. Ze weten dat we gelijk hebben, maar durven het niet toe te geven. Hun politiek correcte mening is een soort va luta. Je kunt in die kringen niet zeggen dat de PW best goed is, want dan lig je eruit. Het is een tri baal iets. Maar als die elites slim waren geweest, hadden ze ons de hand gereikt." „Nee, want wij bepalen niets. Dat doen de instituties en daar beho ren wij niet toe. Je moet eens zien als ik als ondervoorzitter van de Kamer ergens een krans kom leg gen. Ze schudden mij de hand, maar je ziet gewoon het ongemak. Ze kijken mij soms niet in de ogen." „Zeker niet, maar dat frame is moeilijk te bevechten. Maar juist om racisten en gelukszoekers bui ten de deur te houden, hebben we in alle rust gebouwd aan de PW. We wilden niet meemaken wat de LPF overkwam, waar iedereen met een zwemdiploma welkom was. Waarmee ik niet zeg dat we nooit een ledenpartij zullen worden." „Integendeel, dat is juist onze in tentie. We denken na over de in vulling van de kabinetsposten. Maar daar ga ik niets over zeggen." „Als wij 35 zetels halen wordt er wel een modus gevonden om met ons te praten. Ze kunnen niet 2,5 miljoen mensen opzij zetten." „Dat zou je wel moeten doen. Er wordt bij coalitiegesprekken altijd water bij de wijn gedaan. Maar dat is aan Geert. Hoe en wat, daar kan niemand op voorhand iets over zeggen." „Zeker niet, ik ben nog steeds frac tiesecretaris en campagneleider. Ik maak wel een vrije val op de kies lijst van drie naar zes, haha. Nee, er zijn gewoon nieuwe mensen voor mij gekomen. Verversing. Maar Geert en ik hebben juist veel con tact." „Ik? De Bannon van Nederland? Nou, misschien. Wilders heeft meer raadgevers in de fractie. Maar we voeren wel dagelijks lange ge sprekken. Het zijn fascinerende tijden." ELKE PARTIJ HEEFT Z'N STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? et fileleed op onze snelwegen kan ver strekkende gevolgen hebben. „Vanwege de dagelijkse file tussen Uden en Utrecht heb ik mijn baan bij Slachtofferhulp uiteindelijk opgezegd", vertelt de 33-jarige José van der Sanden. „Ik was het hele maal beu om dagelijks minimaal drie uur vast te staan en werd er echt chagrijnig van." Elke dag stond José om 06.00 uur op, want ze moest om 06.30 uur in de auto zitten om nog een beetje normaal naar haar werk te kunnen komen. „Als ik geluk had, was ik er rond achten. Vooral de A2 was zeer problema tisch en ik kon ook niet makkelijk een an dere route nemen." Langzaam merkte zij dat ze de filestress steeds moeilijker los kon laten. Vooral na het werk. „Na thuiskomst zei ik tegen mijn vriend: 'Laat me maar even alleen.' Ik wilde dan geen mensen meer om me heen." José ergerde zich in de file vooral aan het eeuwige wachten. „Andere mensen gaan dan fileflirten met medebestuur ders, maar ik zat dan weer naast ie mand die niet de moeite waard was om tegen te lachen." Eerst ging José korter werken om de drukte te ontwijken, maar na een halfjaar fileleed gaf ze er de brui aan. „Het was niet meer te doen, ook lichamelijk niet. Door een ongeluk had ik ook nog last van whiplash en dan is het slecht om uren in dezelfde houding in de auto te zitten." DE VRAGEN OM GAAT José stortte zich op haar bedrijf aan huis en besloot voortaan de spits te mijden. Verstandig, want volgens de rekenmeesters van het ministerie van Infrastructuur en Milieu worden de fileproblemen de komende jaren alleen maar er ger: tot en met 2021 wordt de ver wachte groei van het wegverkeer slechts voor een deel opgevangen door meer asfalt. De ene partij doet daar in het verkiezingsprogramma meer aan dan de andere. Zo steekt asfaltpar- tij WD een half miljard euro in de aanpak van knel punten. Ook bij het CDA gaan 'honderden miljoenen' naar extra investeringen in rijkswegen, zowel in de Randstad als in de regio. In het pro gramma van Groen- Links komt het woord 'file' niet eens voor. De PvdA is terug houdend met aanleg van nieuwe verbindingen en wil zelfs alle be staande plannen voor wegen op nieuw tegen het licht houden. Volgens José had ze haar baan kunnen houden als haar werkge ver wat meer oren had gehad voor flexibel werken. „Mijn baas wilde dat je minstens drie dagen per week op kantoor doorbracht van wege de binding met collega's. Ik vind dat eerlijk gezegd wat over dreven. Flexibel werken heeft vol gens mij de toekomst." Anderen gaan fileflirten, maar ik zat dan weer naast iemand die niet de moeite waard was om tegen te lachen woensdag 15 februari 2017 M Martin Bosma: „Regeren is onze intentie. We denken na over de invulling van kabinetsposten." fotopimras Wat zou daarvoor dan in de plaats komen? De eventuele islamisering van Europa kun je ook als een na tuurlijk historisch proces be schouwen. Zijn de aanstaande verkiezingen een scharnierpunt? Is die angst aangewakkerd door de vluchtingenstroom? Uw schrille toon schrikt uw te genstanders af. Is Wilders - het op een na langst zittende Kamerlid - dan geen elite? Bent u een racist? De PVV wordt mogelijk de grootste. Veel mensen denken echter dat Wilders helemaal niet wil regeren. De 'minder minder' uitspraak en het plan om alle moskeeën te sluiten maken een regeringsco alitie met de PVV onmogelijk. U heeft dan ook de verantwoor delijkheid om omstreden posi ties te matigen. U bent gedaald in de PVV-hiërar- chie. Heeft u ruzie met Wilders? Sommige mensen noemen u de Steve Bannon van Wilders, naar de invloedrijke ideoloog van Donald Trump. U leest dezelfde obscure denkers als hij. Edwin van der Aa Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl —José van der Sanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9