II 14 ZE Buurten Het is leuk wonen in Rode Sluis, zo op de grens tussen Nederland en België. Toch moet er iets veranderen volgens de bewoners: „De snelheid waarmee mensen hier langsrijden, is ongekend." Rode Sluis is volgens de bewoners een pareltje in een mooi, agrarisch gebied. Het mag dan een buurtschap zijn, ze hebben er alles: een restaurant, camping, café, groothandel in aardappelen en verschillende landbouwers. De bewoners kun nen ver kijken en wonen dicht bij de natuur. Bovendien is het buurt- feest in de Varempépolder altijd een groot succes. De Amerikaanse Al Slavenburg (57) en zijn vrouw uit Den Haag konden niet aarden aan de overkant. Daarom besloten ze zeventien jaar geleden te ver huizen naar deze rustige plek in Zeeuws-Vlaanderen. „We reden hier eens met de motor en waren op slag verliefd. De omgeving is prachtig en de snelweg is goed be reikbaar." De bourgondische le vensstijl in Zeeuws-Vlaanderen trekt Slavenburg. „De mensen zijn hier ook zo gastvrij. We waren in het begin bang dat we niet opgeno men zouden worden, maar het te gendeel is waar. In de zomer hou den we regelmatig een barbecue met onze buren." En als er proble men zijn, wordt er meteen aan de bel getrokken. „We zijn met een aantal mensen bezig om iets aan het verkeer te doen. Je mag hier maximaal zestig kilometer per uur rijden, maar bijna iedereen rijdt twee keer zo hard. De snelheid is hier al gemeten, maar er wordt niets mee gedaan. Terwijl er al se rieuze ongelukken voor mijn deur zijn gebeurd." Een maand geleden nog ging een vrouw over de kop en botste met haar auto tegen een boom recht tegenover de woning van Slavenburg. „Gelukkig was ze ongedeerd, maar zoiets is altijd schrikken. Je went er nooit aan." Ook Renaat Fruytier (44) en Isa- belle Van Laere (43) erkennen de Water en elektriciteit halen we uit Nederland, maar we hebben nog steeds internet via een Belgische telefoonlijn verkeersproblemen. „Tijdens de spitsuren is het hier druk, omdat dit een sluikweg is. Sinds kort rij den er ook meer vrachtwagens. Zo'n zwaar geladen wagen doet heel ons huis trillen", vertelt Fruy tier, die geboren is in Rode Sluis en sinds 2008 als derde generatie een boerderij runt. Het koppel woont net over de grens, officieel dus in de Belgische gemeente Moerbeke. „Je kunt de grenspaal vanuit ons raam zien staan." Van Laere werd geboren in Zaffelare en had in het begin moeite met het verstaan van haar buurman, die honderd meter verderop woont. „Hij kwam om 'earrepols'. Ik begreep er niets van: bij ons is een 'erpel' een gecas treerde eend", vertelt Van Laere la chend. Ondanks de grappige situa ties zijn er ook nadelen aan het wonen op de grens. Fruytier: „Wa ter en elektriciteit halen we uit Ne derland, maar we hebben nog steeds internet via een Belgische telefoonlijn. Bovendien moeten we qua wetgeving in allebei de landen in orde zijn." Het contact met de buren is echter goed. „We hebben meer contact met de Nederlandse kant, dan met de Belgische." En waar de bewoners vooral blij mee zijn, is de glasvezelkabel die hen sinds mei vorig jaar van snel inter net voorziet. Al kan de familie Fruytier daar helaas niet van mee genieten. woensdag 15 februari 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: BUURTSCHAP RODE SLUIS IN TERNEUZEN Gertie de Boey 'We reden hier met de motor en waren op slag verliefd' -Renaat Fruytier Isabelle Van Laere en Renaat Fruytier met de 'earrepols'. 'Pf'T.&ri- Mvrfj" Al Slavenburg voelt zich helemaal opgenomen in Rode Sluis, foto's camileschelstraete Rode Sluis is een grensgeval. Het buurtschap Rode Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77