'Sommige arbiters gaat het allemaal boven de pet' KNKV wil meer zelfbeheersing Tennistalenten naar Rotterdam 13 Na het bespannen van een racket volgt Kaijser de betreffende speler met extra interesse. „Je hoopt toch dat een speler waarvoor jij net zijn rackets hebt bespannen het goed doet en wint. En natuurlijk dat hij niet direct je bespanning door slaat." Gouden generatie Toernooidirecteur Richard Kraji- cek is geen onbekende voor Kaij ser. In zijn jeugdjaren kruiste de Vlissinger als fanatiek talent de rackets met meerdere spelers van de gouden generatie, onder wie Krajicek en Jan Siemerink. „Ri chard heeft het deze week natuur lijk bijzonder druk, maar mocht het er van komen dan zou het leuk zijn om even bij te praten." Op zijn zeventiende verruilde Kaijser zijn tennisracket voor een squashracket en in die sport was hij jarenlang actief op het hoogste niveau van België. „Dat hield op toen ik kinderen kreeg, maar ik squash nog altijd zo'n twee keer in de week." Als eigenaar van Rac ketcentrum Vlissingen begeeft Kaijser zich dagelijks tussen de ac tieve racketsporters. In 1990 rolde hij in het bedrijf van zijn ouders en dat combineert hij tegenwoor dig met de verkoop van rackets- port-gerelateerde producten in zijn tennishal. „Dat ik nu hier in Rotterdam actief ben is natuurlijk goede reclame voor mijn eigen zaak. Hier werk ik met de beste mensen, die net als mij alles van rackets en snaren af willen weten. Echte racketfreaks." Of het ATP-optreden van Kaijser een vervolg krijgt is nog maar de vraag. „Ik hoop dat het een opstap is naar meer, maar het is even af wachten hoe het loopt. Je wordt hier beoordeeld en er is altijd een aantal stringers dat in aanmerking komt voor die ene beschikbare plek. Voor mij is het geen droom die uitkomt om hier te staan, maar dit is wel waar je het voor doet. Dat je open staat voor nieuwe ken nis en jezelf wilt ontwikkelen, wordt nu beloond. Uiteindelijk zou een Grand Slam-toernooi na tuurlijk de ultieme beloning zijn, waarbij Wimbledon in mijn bele ving het hoogst haalbare is." Om daar direct aan te voegen: „Maar dat is voor mij op dit moment nog helemaal niet aan de orde." MEER ZEEUWEN Zaterdag ging het mis bij KCC- TOP. In die stevige hoofdklasse wedstrijd vloog halverwege de tweede helft de vlam in de pan. Na dat er een harde overtreding werd begaan op TOP-speelster Anita de Ridder, gaf de arbiter slechts een strafworp aan de Arnemuidenaars. Een kaart liet hij achterwege. Daar maakte trainer Arco Goedkoop zich zó kwaad over, dat hij zijn jasje uit trok en 'm op de grond smeet. De scheidsrechter gaf hem vervolgens wél een gele kaart. En toen Goed koop door bleef praten, kreeg-ie er nog één en kon hij vertrekken. Gisteren kreeg Goedkoop te ho ren dat hij drie duels onvoorwaar delijk geschorst is. Bij de duels met KVS en DeetosSnel moet hij dus op de tribune plaatsnemen, net als in het eerste duel van de volgende zaalcompetitie. Er is geen mogelijk heid op beroep. „Ik begreep heel goed dat Arco boos werd en zo reageerde", zegt Fraanje. Hij heeft zelf 35 jaar geflo ten en is ruim 40 jaar beoordelaar geweest. Hij zat zaterdag de live- stream van het duel te volgen. „Het was een grove overtreding en de scheidsrechter deed er veel te wei nig mee. Hij had bovendien de coach enigszins de ruimte moeten geven om zijn onvrede te uiten. De scheidsrechter had zich veel men selijker moeten opstellen." „Het was niet de eerste keer dat KCC zo'n overtreding maakte", weet Plantinga. „Het was al vijf keer eerder gebeurd. Dan zeg ik: je hebt als scheidsrechter al vijf keer de kans gekregen om in te grijpen. Maar als je dat niet doet, snap ik best dat ze aan de kant een keer vin den dat het genoeg is geweest. En dan is het volgens mij de zwakste oplossing om de coach twee keer geel te geven en de speelster verder onbestraft te laten." De spelregels zijn toereikend, maar er moet wel naar gehandeld worden Bij het thuisduel met Avanti - in het laatste weekeinde van januari - verloor de arbiter ook al volledig de regie. Na afloop daarvan stuurde Fraanje een mail naar de bond. „Daarin gaf ik niet mijn eigen me ning, maar gaf ik aan: kijk nou eens naar wat in de verslagen in diverse media wordt geschreven over de scheidsrechter. Zo van: dan horen jullie ook eens van een ander wat er allemaal mis gaat. Maar toen kreeg ik een heel nijdige mail terug. Met de vraag: waar bemoeide ik me mee? Toen heb ik besloten: nu stop ik met het beoordelen van scheids rechters. Op hetbondsbureau hou den ze de arbiters allemaal de hand boven het hoofd. Kritiek mag niet." Volgens Fraanje zijn ook wed strijden waarin heel veel gebeurt nog goed te leiden. Een scheids rechter en zijn assistent hebben de juiste spelregels tot hun beschik king, maar doen er volgens de Wal- chenaar te weinig mee. „Wat ik bij de meesten mis, is het sociale. Ze leven zich niet in en kunnen niet communiceren." Daar sluit Plantinga zich bij aan. „Scheidsrechters vergeten aan te geven waar de grens ligt. Soms zul len ze moeten zeggen: dit kan niet en daar hoort deze strafbij. Maar te gelijkertijd moeten ze ook laten weten: dit vond ik een fair duel en zo mag het wél. Het klopt dat het sommigen allemaal de pet te boven gaat, maar dat zou niet hoeven." De Middelburgse arbiter in de overgangsklasse, reserve hoofd klasse en reserve Korfbal League zou graag meer arbiters met een ei gen stijl zien. Die dus niet puur de lijn van de bond - vooral commen taar van coaches hard aanpakken - volgen, maar met creatieve oplos singen komen. „Ik zeg niet dat ik die creatieve oplossing altijd paraat heb, maar ik denk wel dat ik het met Arco Goedkoop anders aange pakt had. Maar ik weet ook dat ik dan van een beoordelaar een onvol doende zou hebben gehad. Want zulke scheidsrechters hebben ze op dit niveau liever niet." VLISSINGEN Kees Rodenburg, de technisch directeur van de korf- balbond KNKV, stelde gisteren dat het „misschien handiger was ge weest" als de scheidsrechter zater dag de zware overtreding van een KCC-speelster op Anita de Ridder had bestraft met een gele kaart. „Dan was die keten van reacties wellicht niet ontstaan. Maar je mag ook van spelers en trainers verwachten dat ze meer zelfbe heersing hebben en zich realiseren hoe moeilijk het is om alles juist te beoordelen." Volgens Rodenburg is korfbal één van de meest gecompliceerde sporten. „We realiseren bij de bond dat de scheidsrechter een zware opdracht heeft. En waar in het topkorfbal spelers en coaches steeds professioneler zijn gewor den en alsmaar meer tijd in hun sport zijn gaan steken, is de scheidsrechter een vrijwilliger ge bleven. Bij het KNKV proberen we de arbiters wel zo goed mogelijk te begeleiden, maar er is nog wel een inhaalslag te maken. Ondertussen moet iedereen zich realiseren dat verkeerde beslissingen niet opzet telijk worden genomen." De technisch directeur stoort zich eraan dat korfbal één van de teamsporten is waarbij het meest tegen de scheidsrechter geageerd wordt. Hij zou graag wat meer res pect zien voor de man in het zwart. „Iedereen onthoudt ook al leen maar de beslissingen die ne gatief uitvallen. Terwijl het ook wel eens positief voor je uitpakt." Rodenburg wil dat „alle par tijen" aan verbetering werken. De bond heeft al geëxperimenteerd met een tweede volwaardige scheidsrechter. Dat was tijdens de Korfbal Challenge in Rotterdam. Er moet nog geëvalueerd worden, maar de technisch directeur weet nu al wel dat er een vervolg komt. L STRINGING SE woensdag 15 februari 2017 om advies Naast Kaijser zijn er nog meer Zeeuwen actief op het ABN AMRO toernooi. De Vlissingse Stephanie Vermeulen-Pauwels is een vertrouwd ge zicht tussen de lijn rechters, Middelbur ger Han Temminck rijdt als chauffeur rond met spelers en officials. Tijdens de 'College Day' zal morgen een groep Zeeuwse tennista lenten van het Scheldemond Col lege en Tennis Orga nisatie Zuidwest te gast zijn in Ahoy. Dit zaalseizoen zijn al diverse wedstrijden van TOP Arnemui- den ontspoord. Scheidsrech ters raakten de controle volle dig kwijt. Wat is er mis? Gaat het spel tegenwoordig té snel, waardoor duels eenvoudigweg niet in goede banen te leiden zijn? „Nee, dat is het niet", zegt scheidsrechtersbeoordelaar Toob Fraanje. „De spelregels zijn toereikend, maar er moet wel naar gehandeld worden." Dennis Plantinga, zelf scheids rechter, is het daarmee eens. „Je moet vanaf het eerste mo ment duidelijk grenzen stellen." Roeland van Vliet Vlissingen - Toob Fraanje, beoordelaar PJ m ré* TOP-trainer Arco Goedkoop (links) wordt weggestuurd na het jasjes-incident, fotopetervandieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76